Alacsony a vérnyomásod? Tényleg a kávé és a vörösbor a megoldás?

Gyakran szédülsz, fáj a fejed, nehezen koncentrálsz? Lehet, hogy csak az alacsony vérnyomásod áll a háttérben. Érdemes kivizsgáltatni!

„Alacsony a vérnyomásod? Igyál kávét, vörösbort és semmi bajod nem lesz!” – halljuk sokszor. Tényleg ilyen egyszerű? Ez a két „csodaszer” valóban képes megoldani a problémát?

Dr. Wágner Lászlóval, a Rózsakert Medical Center nefrológusával jártunk utána a kérdéseknek.

Dr. Wágner László, a Rózsakert Medical Center nefrológusa

Amiről ritkábban beszélünk: az alacsony vérnyomás

A magas vérnyomás veszélyeit mindenki ismeri, de az alacsony vérnyomásról, más néven hypotóniáról lényegesen kevesebbet beszélünk. Szerencsére utóbbi kevésbé veszélyes, de sajnos olyan kellemetlen tüneteket okozhat, mint a szédülés, kábultság, látászavar, fejfájás, ájulás, koncentrációs nehézségek, hányinger, erős szívdobogás és szapora légzés. Nyilvánvaló, hogy ezek a tünetek hatással lehetnek a munkahelyi teljesítményre és a mindennapi életünkre is. A hypotónia hosszútávon ronthatja az agyi teljesítőképességet, és emelheti az időskori demencia és depresszió kialakulásának esélyét.

Milyen vérnyomásérték számít alacsonynak?

A 90/60 alatti értéket nevezzük alacsonynak, de attól, hogy a vérnyomásmérő egyszeri alkalommal ezeket az értékeket mutatja, még nem biztos, hogy vérnyomásproblémáink vannak. Krónikusan alacsony vérnyomás akkor áll fenn, ha a vérnyomás első, azaz szisztolés értéke tartósan nem haladja meg a 100 Hgmm-t.

Mi okozhatja?

Az alacsony vérnyomás esetén el kell különíteni, hogy átmeneti vagy elhúzódó jelenségről van-e szó. Mind az átmeneti, mind az elhúzódóan – krónikusan – jelentkező alacsony vérnyomás lehet normális és kóros is, emiatt ennek esetleges kóros okát ki kell zárni, illetve meg kell keresni.

A hypotónia leginkább fiatal nőknél fordul elő, de nem kizárólagosan. Kialakulásában genetikai tényezők mellett hormonbetegségek (pl. pajzsmirigy-alulműködés), szívproblémák, evészavarok, terhesség, bizonyos gyógyszerek szedése (pl. vérnyomáscsökkentők túladagolása, szívgyógyszerek, antidepresszánsok, Parkinson-kór elleni gyógyszerek, stb.) is szerepet játszhatnak. Ezek kiderítése és esetleges kezelése az orvos feladata, emiatt célszerű a háziorvos segítségét kérni, aki szükség esetén szakorvosi segítséget kér.

Ma már elterjedten használatos az olyan vérnyomásmérő készülék, amelyik nemcsak egyszeri mérésre alkalmas, hanem a felkarra csatolva automata módon 24 órán keresztül rögzíti a vérnyomást és pulzust, és számítógép segítségével ez kiértékelhető. Az alacsony vérnyomás pontos felmérésében ennek a módszernek fontos szerepe van.

Csak leesett, vagy tényleg alacsony?

Veled is biztosan előfordult már néhányszor, hogy amikor hirtelen felálltál pöttyöket láttál és megszédültél. Ezt az érzést a vérnyomás hirtelen esése okozza és néhány másodperc alatt elmúlik. A fiatal, magas, vékony lányoknál gyakrabban jelentkezik ez a panasz, de nem kell tőle megijedni. Tehetsz ellene, ha hosszú ücsörgés vagy fekvés után óvatosan kelsz fel. Néha más helyzetekben is előfordulhat a hirtelen vérnyomásesés, például evés, köhögés, de akár wc-zés után is. Az átmenetileg jelentkező alacsony vérnyomás banális okai között a nem megfelelő folyadékfogyasztás, vagy éppen kifejezett folyadékvesztés (izzadás, hányás, hasmenés stb.), illetve a kialvatlanság is szerepelhetnek. Attól, hogy ez a jelenség néha előfordul veled, még nem feltétlenül alacsony a vérnyomásod. Ha nagyon gyakran érzel ilyesmit, akkor viszont érdemes orvoshoz fordulni.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

A kávé és a vörösbor valóban megoldás?

Alapvetően nem. A krónikusan alacsony vérnyomás – ha az nem betegséghez társul – megoldása gyakran a megfelelő folyadékfogyasztás, ami télen napi 2 liter, nyáron és kifejezett fizikai aktivitás esetén akár 3-4 liter is lehet. Emellett a rendszeres testmozgás, sportolás is fontos szerepet játszik a helyes vérnyomás szabályozásában.

A kávé és a vörösbor emelheti a vérnyomást, ez kétségtelen. Hogy hosszútávon érdemes-e alkalmazni ezeket, az több tényezőtől függ, és néhány szabályt jó, ha szem előtt tartasz.

Alapvető, hogy túlzásba vinni egyiket sem szabad. A vörösborral jobb vigyázni a migréneseknek és a függőségre hajlamos személyeknek. Fontos leszögezni: a jótékony vörösborfogyasztás alatt minőségi, mértékletes borivást értünk. Az „alsópolcos” borokat tehát felejtsük el és 1-1,5 decinél a minőségiből se csússzon le több naponta. A vörösbor átmenetileg emelheti a vérnyomást, majd csökkenti azt, ugyanis alkoholtartalma miatt vízhajtó hatású, emiatt mellé/utána legalább 3-4x annyi vizet is igyunk meg.

A kávéból 1-2 csésze jótékony hatású lehet, de ennél több nem javasolt. Aki rendszeresen iszik kávét, annál egy plusz adag általában nem befolyásolja a vérnyomást. Aki azonban nem szokott kávézni, és mégis megiszik egyet, annál vérnyomás- és pulzusemelő hatása lehet. Vízhajtó hatása miatt a kávéivás után szintén figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra.

A megoldás tehát elsősorban nem a vörösborban és a kávéban keresendő. Ha okosan fogyasztod ezeket, jótékonyak lehetnek. Ha alacsony a vérnyomásod, hosszútávon azzal teszed a legjobbat, ha a mindennapi életed részévé teszed a rendszeres testmozgást, sok folyadékot iszol és eleget alszol. Ilyen egyszerű. Természetesen, ha az alacsony vérnyomás kóros mértékű, illetve betegséghez társul, akkor orvosi segítséget kell igénybe venni.

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?