8 ételekhez köthető furcsaság, avagy miért könnyezünk a hagymától

Gondolkoztál már azon, hogy miért könnyezel a vöröshagymától, ha nem a megfelelő módon vágod fel? Vagy, hogy mi az a szürke gyűrű a tojássárgája körül? Most eláruljuk!

Számos ételekhez kapcsolódó furcsaság van, amit persze megszoktunk, de kíváncsiak voltunk, hogy mégis mi áll ezeknek a jelenségeknek a hátterében. Most 8 különböző ételhez fűződő rejtélyről rántjuk le a leplet!

Mi az a szürke gyűrű a tojássárgája körül?

Biztos te is észrevetted már pucolás után, hogy a főtt tojásnál előfordul, hogy a sárgája körül megjelenik egy szürkés-zöldes gyűrű, ez azonban nem varázslat, csak egyszerű kémia. Főzés közben a tojássárgájában lévő vas reakcióba lép a fehérjében lévő kénnel, amiből vas-szulfid jön létre. Minél tovább főzöd a tojást, annál valószínűbb, hogy meg fog jelenni ez a szürke gyűrű, de ha utána hideg vízbe áztatod, akkor csökken a mértéke.

Miért más a meleg víz és a hideg vízé?

Ha egy pohárba meleg és hideg vizet öntesz, akkor más lesz a hangjuk. Ez azért van, mert a meleg víz viszkozitása alacsonyabb, vagyis folyósabb, mint a hideg. Emiatt más a víz hangja, amikor a pohárhoz ér.

Miért ríkat meg a vöröshagyma?

Azzal, hogy a kés átvágja a vöröshagyma sejtjeit, a korábban elkülönült enzimek és aminosavak kapcsolatba lépnek egymással, így számos kémiai folyamat indul be. Ennek eredményeként egy S-1-propenil-cisztein-szulfoxid nevű, gáz halmazállapotú anyag jön létre, ami vízzel érintkezve kén-dioxidra, hidrogén-szulfidra és kénsavra bomlik. A sav ugyan kis mennyiségű, de irritálja a szemet, amire pedig reflexből beindulnak a könnymirigyek, hogy megállítsa a kellemetlen érzést. Szerencsére azonban létezik olyan trükk, amivel megelőzheted a krokodilkönnyeket főzés közben.

Miért könnyezünk a hagymától és más ételekhez kötő rejtélyek, amiről lerántjuk a leplet

Miért lyukacsos az ementáli sajt?

A lyukakat a P. shermanii nevű baktérium okozza, amit a tejhez adnak. Ahogy a sajt érik, a baktériumok szén-dioxidot bocsátanak ki, ami lyukakat hoz létre a sajtban. Más sajtokban is megtalálhatóak természetes módon ezek a baktériumok, amelyek így kis lyukakat okozhatnak bennük, ami hibának számít, de itt szándékos emberi döntés eredménye ez a lyukacsosság.

Miért barnul be az alma a levegőn?

A levegőben lévő oxigén aktiválja az alma húsában található enzimeket. Ezek az enzimek beindítják a polifenoloknak nevezett természetes növényi vegyszereket, hogy melanint, egy vasat tartalmazó vegyületet kezdjenek el termelni, amely hatására az alma barnás színt kap. A folyamat gyorsan lezajlik, így a pulton hagyott alma néhány perc alatt bebarnul, a különböző fajtájú almák azonban eltérő mértékben barnulnak be, mivel eltérő mennyiségű enzimet és polifenolokat tartalmaznak.

Mi az a fehér dolog, ami megjelenik a lazacon sütés közben?

Ez lényegében összeállt fehérje (vagy izomrostok), amit albuminnak neveznek. Nyersen ez a hal felszínének közelében található, de főzéskor kiszivárog. A kiszivárgó albumin mennyisége pedig a főzési módtól függ: minél magasabb a hőmérséklet, annál több albumin jelenik meg.

A kenyér miért lesz száraz, a keksz viszont puha?

Ha túl sokáig hagyod állni a kenyeret, az kiszárad és megkeményedik, mert a benne lévő keményítőből távozik a sütési folyamat során felszívott víz. Ugyanez a folyamat a kekszben is lezajlik, ám ezt jócskán ellensúlyozza, hogy a cukor megköti a levegőben lévő nedvességet, emiatt itt épp az ellenkezője történik, mint a kenyérnél, és megpuhul a keksz.

Miért lesz furcsa illata a vizeletnek spárgafogyasztás után?

Kizárólag a spárgában található meg az aszparaginsav, ami miatt furcsa szaga lehet a vizeletednek. Ennek megemésztése során ugyanis kén keletkezik melléktermékként, és a vizelettel távozik, ami a kellemetlen aromákat okozza. Ha nem érzed ezt, akkor az nem azt jelenti, hogy te másképp emészted meg a spárgát, egyszerűen olyanok a genetikai adottságaid, hogy nem érzed.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt


Még több érdekes kajatény:

Címlapról ajánljuk

További cikkek