5+1 nyomós ok, hogy ne egyél több műkaját

A XXI. században nehéz kikerülni őket 100%-ban, de érdemes törekedni arra, hogy minél kevesebb félkész-, készételt fogyasszunk. Tényleg káros hatással vannak az egészségünkre!

A feldolgozott élelmiszerek legtöbbünknek a gyorséttermi ételeket vagy az otthon, pl. mikróban elkészíthető készételeket jelentik. De feldolgozott élelmiszernek számít tulajdonképpen minden olyan élelmiszer, amit a természetes állapotához képest megváltoztattak. A feldolgozás módszerei lehetnek pl. a konzerválás, fagyasztás, sózás is.

Persze nem kell megijedni, nem minden feldolgozott élelmiszer rossz választás, hiszen, ha ilyen szigorúan nézzük, akkor a joghurt, a kenyér, a fagyasztott zöldségek vagy az olajos magvakból sajtolt olajak is feldolgozott termékek.

A feldolgozás, mint ősi módszer eredendő célja az élelmiszerek eltarthatóságának növelése - gondoljunk csak azokra a történelmi időszakokra, amikor még nem volt hűtőszekrény, amikor a kerti terményeket meg kellett őrizni télire. Ezt a célt szolgálják a lekvárok, a befőttek, a füstölt, érlelt, szárított, aszalt termékek, a sajtok stb., amelyek, ha otthoni körülmények között készülnek, akkor csak az indokolt adalékanyagokat tartalmazzák, csak az eltartáshoz szükséges mennyiségben.

A "probléma" azokkal a termékekkel kezdődött, amelyek az élelmiszeripar fejlődése, a fogyasztói társadalom térnyerése során nagymértékű feldolgozás után kerültek a boltok polcaira. Ilyenek pl. a készételek, egyes reggeliző pelyhek, konzervek, kekszek, chipsek, üdítők, édességek, húskészítmények. Ma már szinte lehetetlen elkerülni ezeket a feldolgozott élelmiszereket, de érdemes odafigyelni arra, hogy mi kerül a kosarunkba.

A modern feldolgozott élelmiszerek egy része só, cukor vagy zsír hozzáadásával készül, emellett adalékanyagok, konzerválószerek segítségével “javítanak” a termékek ízén, színén, állagán, eltarthatóságán. Viszonylag könnyű felismerni ezeket a termékeket, a címkén feltüntetett hosszú összetevőlista, ismeretlennek tűnő anyagok elég jó jelek arra, hogy feldolgozott élelmiszerrel állunk szemben.

A feldolgozott élelmiszerek túlsúlya az étrendünkben károsan befolyásolhatja egészségi állapotunkat, lássuk, melyek a legnagyobb kockázataik!

1. Elhízáshoz vezethetnek

Köztudott, hogy a túlzott cukorfogyasztás elhízáshoz vezethet, és a túlsúly következtében különböző krónikus betegségek alakulhatnak ki. Sokszor azért is nehéz a dolgunk, mert maga a cukor nem szerepel az összetevők listáján, egyéb “álneveken” viszont rájuk bukkanhatunk, pl.: kukoricaszirup, fruktóz, glükóz, maltóz. A hozzáadott cukor üres kalória, nincs táplálkozási értéke, és kutatások szerint függőség is kialakulhat. A WHO a napi összenergia bevitel kevesebb mint 10%-át javasolja cukorfogyasztásból, de 5% alatti bevitelnek lehetnek további kedvező egészségügyi hatásai. Ez kb. 6 teáskanálnyi cukornak felel meg, ami elsőre nem is tűnik kevésnek, de egy fél literes cukrozott üdítő kb. 10 kanálnyi cukrot tartalmaz.

2. És az elhízáson túli krónikus betegségekhez

Ha a túlsúly magában nem lenne elég riasztó, az ún. metabolikus szindróma kialakulása is kapcsolható a túlzott mértékű feldolgozott élelmiszerek fogyasztásához. Metabolikus szindrómáról akkor beszélünk, ha az alábbiak közül legalább három teljesül:

  • magas triglicerid érték (vagy gyógyszeres kezelése)
  • alacsony HDL koleszterinszint
  • magas vérnyomás (vagy gyógyszeres kezelése)
  • magas vércukorszint (vagy gyógyszeres kezelése)
  • hasi típusú elhízás.

A metabolikus szindróma fennállása növeli a szív-és érrendszeri betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

A metabolikus szindróma

A fejlett országokban a vezető megbetegedések között van a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a túlsúly. Külön-külön is bajt okoznak, de együtt még veszélyesebbek!

admin

3. Az emésztőrendszerünket sem kímélik

A colitis ulcerosa és Crohn-betegség kialakulásában is szerepet játszhatnak a feldolgozott élelmiszerek, itt elsősorban az adalékanyagok, emulgeálószerek lehetnek a probléma okozói. Ezek az anyagok sok feldolgozott élelmiszerben megtalálhatóak, ilyenek pl. a konzervek, salátaöntetek, szószok, sajtkészítmények, jégkrémek. Az emulgeálószerek feladata, hogy összetartson olyan anyagokat, amelyek egyébként különválnának, mint pl. a víz és és az olaj, de ez a tulajdonsága beavatkozhat a bél normális működésébe, ami gyulladásos bélbetegségekhez vezethet.

4. A szervezetünk védekezőrendszerét is összezavarják

Ha a szervezet immunrendszere összezavarodik és saját sejtjeit támadja, autoimmun betegségről beszélünk. Ezekből több mint száz létezik, az ismertebbek közé tartozik az 1-es típusú cukorbetegség, a sclerosis multiplex, a rheumatoid artritis, Hashimoto-thyreoditis. Az adalékanyagok közül több olyat is találtak, amelyek felelőssé tehetők a bélrendszer védekező mechanizmusának megtámadásáért, aminek következtében károsodhat az immunrendszer.

5. Daganatos betegségek kialakulásához vezethetnek

A feldolgozott élelmiszerek sajnos a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is növelhetik. Itt elsősorban a feldolgozott húskészítmények, bacon, kolbász, felvágottak, szalámi, virsli, löncshús, de a vörös húsok fogyasztása is okozhatja a problémát. Napi 50 gramm (1 virsli) fogyasztása ezekből a termékekből 18%-kal növelheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. A hatásmechanizmus még nem teljesen tisztázott, de valószínűsíthető, hogy a hozzáadott adalékanyagok a ludasak, illetve a készítés során káros karcinogén anyagok jöhetnek létre.

+1. A mentális egészségünkre is rossz hatással vannak

A feldolgozott élelmiszerek fogyasztását a szorongással és a depresszióval is kapcsolatba hozták. Az egyik elmélet szerint a feldolgozott élelmiszerekben található hozzáadott cukor károsíthatja a bélrendszert, ahol a szerotonin 90%-a termelődik. Az alacsony szerotoninszint pedig közrejátszik többek között a depresszió kialakulásában.

Ha az étrendünkben túlsúlyban vannak a feldolgozott élelmiszerek, akkor nagy valószínűséggel szervezetünk nem jut hozzá elegendő mennyiségű és minőségű tápanyagokhoz, vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz, ami hosszú távon károsíthatja az egészségünket. A XXI. században a mindennapok során nehéz elkerülni, hogy az asztalunkra feldolgozott élelmiszerek kerüljenek, de tegyünk meg mindent azért, hogy a lehető legkisebb mennyiségben fogyasszuk őket.

forrás: verywell.com

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Zöldborsóleves

Ha itt a nyár, akkor elmaradhatatlan látogatója a konyhánknak ez a gyors és könnyed borsóleves, amit akár minden héten tudnánk kanalazni. Ráadásul friss és fagyasztott borsóból is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.