Így készíthetsz tökéletes rántott húst - szerintünk!

Rántott hús. A vasárnapi ebéd elengedhetetlen fogása, a tuti befutó minden válogatós gyerek tányérján, az étel, amelyből mindig az otthoni az igazi. Lehet még fokozni? Igen!

A tökéletes rántott húst számtalan módon lehet elkészíteni. Készíthetünk dupla bundát, beboríthatjuk a húsokat panko morzsába vagy tempurába, hozzáadhatunk a zsemlemorzsához különleges fűszereket és magvakat sőt! Talán éppen itt az idő, hogy ne morzsával, hanem például paprikás chipsszel panírozzunk!

De előtte... Mióta imádjuk ennyire a rántott húst?

A rántott hús a 19. század második felében lett közkedvelt étele a magyaroknak az osztrákoknak köszönhetően. Furcsa módon azonban nem is Bécs a Wiener Schnitzel hazája, kutatások szerint ugyanis már középkori spanyol szakácskönyvekben is szerepelt chuleta andaluza néven.

Panír, a ropogós, aranyló bunda, amibe mi, magyarok, bármit képesek vagyunk becsomagolni

Ezt is olvasd el!

Az eredetileg ürühúsból készült recept szinte teljesen megegyezik a ma is ismert elkészítési móddal, a liszt után tojásban és mozsárban forgatták meg a húst. Más feltételezések szerint a 15. században Milánóból került az eredeti recept Bécsbe, az aranyozott karaj bundája pedig a kezdetekben még parmezánsajtot is tartalmazott.

Ahány szakács, annyi szokás

Nekünk, magyaroknak semmi sem lehetetlen. Rántott csirke, rántott karaj, rántott sajt, karfiol és párizsi, mi akár a macisajtot és még a sült krumplit is képesek vagyunk kirántani, a lényeg, hogy jó alapanyagokkal dolgozzunk. Szerkesztőségünk tagjai mind más és más trükkökre esküsznek, ha rántott ételekről van szó.

Abban alapvetően mindenki egyet ért, hogy a húst érdemes alaposan letörölgetni panírozás előtt, valamint úgy felszeletelni, hogy minden része egyenlő vastagságú legyen. A húsokat sózzuk meg még nyersen, és hagyjuk pár percig pihenni, majd a vastagabb szeleteket klopfoljuk ki, így segítve a rostok fellazulását.

A húsok ideális vastagsága 1-1,5 cm, papírvékonyság kizárva, hacsak nem cipőtalpat szeretnénk enni. Sokan vannak, akik sütés előtt néhány órára (vagy akár egy egész éjszakára) tejbe áztatják a húst, ennek köszönhetően az nagyon puha lesz.

Itt jönnek képbe az igazán eltérő elkészítési formák. Gréti például mindig ad a tojáshoz egy kis tejet vagy tejszínt, a zsemlemorzsát pedig ő maga készíti el a félretett száraz zsemlékből, melyet sokszor szeletekre vág reszelés előtt, és néhány percre berakja a felmelegített sütőbe.

A lereszelt morzsához szerinte érdemes keverni egy kis szárított rozmaringot, vagy ízlés szerint bármilyen más fűszert, ez az apró trükk már önmagában is egy teljesen más ízélményt adhat azoknak, akik kipróbálják.

Nóra szerint ha magvakat, diót, mandulát, reszelt parmezánt vagy corn flakeset is teszünk a panírba, mindenképpen a liszt és tojás után kerüljenek rá a rántani valóra. Sütéshez melegítsd fel az olajat 170-180 °C-ra, ha pedig például rántott sajtot készítesz, mindenképpen panírozz kétszer vagy akár háromszor is.

Legyen szó sajtról vagy húsról,Flóraegyértelműen a dupla panírra esküszik! Szerinte pédául egy cukkinit vagy zellert nem kell előfőzni rántás előtt, a karfiol azonban mindenképpen igényli a forróvizes fürdőt. Flóra édesanyja például saját zabkenyerét használja fel prézliként, így szerinte annak, akinek van rá ideje és energiája, mindenképpen érdemes saját kenyeréből morzsát készíteni.

A legkülönlegesebb tippet Dávidtól kaptuk, ő azt ajánlja, hogy az életben legalább egyszer mindenki próbálja ki a redős paprikás chips morzsájába forgatott rántott húst, szerinte ugyanis ez a különlegesség szinte megszólal, annyira finom!

EZ IS ÉRDEKES LEHET:

Ezeket olvastad már?

via nosalty

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek