Íme a testsúlymérés 5+1 alapszabálya fogyókúra idején

Testsúlycsökkentés idején gyakran érezzük úgy, hogy a mérleg az ellenségünk, holott inkább a barátunk kellene, hogy legyen...csak tanuljunk meg bánni vele!

Csak úgy, mint mindennek a testsúlymérésnek is megvannak a maga szabályai, amiket fontos betartani azért, hogy a megfelelő eredményt kapjuk. A fogyókúrázók gyakran követnek el hibákat, amikor mérni szeretnék a diétájuk eredményeit a testükön. Összeszedtük, mikre kell figyelni testsúlymérésnél!

Íme a testsúlymérés 5+1 alapszabálya fogyókúra idején

Mérjük rendszeresen a testsúlyunkat!

Ez azonban ne jelentse azt, hogy mindennap vagy akár naponta többször is mérjük. A pillanatnyi súlyunk nagyon sok mindentől függ: pl. mit és mennyit ettünk-ittunk méredzkedés előtt, voltunk-e WC-n, reggel van vagy este stb. A rendszeres testsúlymérés jelentse azt, hogy hetente egyszer, mindig a hét ugyanazon a napján, reggel, ébredés után mérjük a súlyunkat. Így látjuk majd a trendet, és nem stresszeljük magunkat feleslegesen. Ne váljunk mérlegfüggőkké!

Használjuk ugyanazt a mérleget!

Nyilvánvaló, hogy eltérés lehet mérleg és mérleg között. Ha egyszer otthon, egyszer a barátunknál, egyszer az edzőteremben mérjük a súlyunkat, ne lepődjünk meg, ha ellentmondásos értékeket kapunk. Szerezzünk be lehetőleg egy tizedesjegyig mérő digitális mérleget, hiszen így látjuk majd a pontos súlycsökkenést.

Pucéran méredzkedjünk!

Ez is nyilvánvaló, hogy ha egyik nap pizsamában, másik nap kiskosztümben méredzkedünk, akkor nem fogunk értékelhető adatokat kapni. Ezért is jó az otthoni mérleg: reggel, ébredés után mérjük magunkat, ruha nélkül.

Írd le a súlyodat!

A hetente egyszer mért súlyt jegyezzük fel egy táblázatba. Akkor is, ha épp nem csökkent a súlyunk az adott héten. Ezt ne szégyenként vagy kudarcként éljük meg, hanem illesszük be a trendbe, és gondoljunk utána, hogy mi lehet az oka. Ha megtaláltuk az okot, és esetleg a mi "hibánk", akkor törekedjünk arra, hogy ne forduljon még egyszer elő. Nőknél tudni kell, hogy a menstruációs ciklus is hatással van a súly ingadozására - akár peteéréskor, akár a pre-menstruációs időszakban nőhet a testsúly.

Tűzzünk ki reális részcélokat!

Amikor elindulunk a fogyás útján, fontos, hogy reális célokat tűzzünk ki magunk elé. Gondoljuk át, hogy hány kg-tól szeretnénk megszabadulni - és adjunk magunknak erre időt. Nem napokat, még csak nem is heteket, inkább hónapokat. A tartós, fenntartható testsúlycsökkenést nem lehet koplalási kampányokkal elérni. Ha például 10 kg-t szeretnénk fogyni, tűzzük ki, hogy 6-8 hét múlva 5 kg-val leszünk kevesebbek. Ha előbb sikerül - szuper! Ha eddigre sikerül - szuper! Ha elértük ezt a részcélt, jöhet a következő!

+1. Elcsépeltnek hangzik - de életmódváltás nélkül nem megy.

A legegyszerűbben ezt úgy lehet szerintem megérteni, hogy belenézünk a tükörbe, és a szemünkbe mondjuk: „Ahogy eddig éltünk, ez vezetett a túlsúlyhoz. Ebből elég!" Ez alapból ennyire egyszerű, ezt tudatosítani kell. Nagyon nagy része fejben dől el.

A fenntartható fogyáshoz az ideális testsúlycsökkenés tempója a heti 0,5-1 kg. Ez sincs persze kőbe vésve, ez lehet néha ennél kisebb vagy nagyobb mértékű is. Gondoljunk bele, hogy az évek, évtizedek alatt felhalmozódott súlyfeleslegtől nem fogunk tudni napok, hetek alatt megválni. Legyünk türelmesek magunkkal szemben, ne a strandszezonra koncentráljunk. Ismerjük fel, hogy a túlsúly nem esztétikai, hanem egészségügyi probléma. A felesleges kilók krónikus betegségekhez vezetnek, amelyek előrehaladott állapotban már pusztán életmódváltással nem lesznek kezelhetők. Előzzük meg ezt az állapotot, szeressük magunkat ennyire!

Ha úgy érezzük, egyedül vagyunk az úton, és tanácsra van szükségünk, a személyre szabott megoldásokhoz forduljunk személyesen szakemberhez: szakképzett dietetikushoz, edzőhöz.


Még több segítség, hogy sikeres legyen a fogyásod:

Címlapról ajánljuk

További cikkek