A Nébih végzett a 2025-ös tavaszi, országos élelmiszerlánc-ellenőrzésekkel, mely március 24. és április 18. között tartott. Összesen 300 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból, és 1,6 millió forint bírságot szabtak ki - írja a Sokszínűvidék az MTI-re hivatkozva.
Az ellenőrzés fókuszába a klasszikus húsvéti élelmiszerek kerültek: sonkatermékek, ünnepi édességek, kalácsok, étkezési tojások és borok. 268 ellenőrzést végeztek 83 húskészítmény-, 77 sütőipari, 38 édesipari előállítónál és 42 tojáscsomagoló létesítményben, valamint 28 helyen vizsgálták borászati termékek forgalmazását.
Mintát vettek:
- 29 húsvéti édességből
- 50 kalácsból
- 56 húsvéti sonkából és füstölthús-készítményből.
Az eredmények
A hatóság 26 tételt, több mint 300 kilogramm élelmiszert vont ki a forgalomból: ezek nagy része lejárt alapanyag volt, de találtak pár nem nyomon követhető sonka- és füstölthús-készítményt is.
A húsvéti sonkákkal volt, a tojásokkal nem volt gond
- 3 sonka és 3 comb illetve lapocka nevet viselő hústermék az előírtnál magasabb sótartalmú volt
- a 28 tojástermék esetében nem volt kimutatható a szalmonellafertőzés.
Húsvéti csokoládék, kalácsok, illetve borok
A különféle csokoládéból vagy bevonómasszából készült húsvéti édességfigurák megfeleltek az előírásoknak, a kalácsok esetében pedig csak két foszlós kalácstermék rendelkezett alacsonyabb zsírtartalommal, mint kellene.
A külföldi borok és gyöngyözőborok szintén rendben voltak.
A hatóság jelenleg 15 bírság kiszabásáról intézkedik, összesen 1,6 millió forint értékben.
Még több aktuális hír itt: