Így vedd és tárold a szőlőt!

Azt gondoltad a szőlő vásárlásáról és tárolásáról már nem tudsz újat tanulni? Napi tippünkben eláruljuk, mire figyelj, hogy friss szőlőt vegyél, ami nem fog hamar megromlani!

Ha ősz, akkor szőlő! Szerencsére hosszú időn át élvezhetjük a roppanó szemeket, azonban érdemes arra figyelni, hogy a megvásárolt gyümölcsöt megfelelően tároljuk, és ne kelljen feleslegesen a kukában vagy jobb esetben a komposztban végeznie.

Hogyan válaszd ki a legjobb szőlőt

Akár a piacon, akár a boltban vásárolsz szőlőt, van pár jel, amit érdemes figyelni, hogy biztosan friss gyümölcsöt vigyél haza. Például olyan szőlőt vegyél meg, ahol a szemek szilárdan és biztonságosan kapcsolódnak a szárhoz, és érdemes megfigyelni, hogy nincs-e károsodás a szőlőn vagy a száron. Erős és enyhén zöld szárú szőlőt – a fonnyadt barna szár azt jelentheti, hogy a szőlő túlságosan előrehaladt az érési folyamatban, és már elvesztette a nedvességet.

Így vedd és tárold a szőlőt!

A szárak jó indikátorok, ami a szőlő frissességét illeti, ezek ugyanis a gyümölcs előtt elveszítik a nedvességtartalmukat, és ha kiszáradtak, az azt jelenti, nem volt megfelelő a hőmérséklet-szabályozás a helyen, ahol tárolták őket.

A szőlő héjának ellenőrzése is segít a legfinomabb gyümölcs megvásárlásában.

  • A zöld szőlőnek enyhén sárga árnyalatúnak kell lennie.
  • A vörös szőlőnek lilás-vörösnek kell lennie, zöld nélkül.
  • A fekete szőlő héjának mély lila színben kell pompáznia.

Meg kell mosni a szőlőt?

Igen, de nem azonnal! Bár kiskorunktól a fejünkbe verték, hogy a zöldségeket, gyümölcsöket meg kell mosni evés előtt, ez esetben az időzítés kulcsfontosságú.

A szőlőt sem szabad megmosni egészen addig, amíg meg nem eszed. Ugyanis a szőlőt nehéz megszárítani, és ha nem szárad meg alaposan, akkor gyorsabban megromlik.

Tehát ezzel nem kell foglalkoznod, amikor hazaviszed a boltból vagy piacról.

A hűtőben tárolásra is van tuti tippünk

Hogyan kell megfelelően tárolni a szőlőt a hűtőszekrényben

Ajánlott a szőlőt a hűtő magasabb páratartalmú alsó rekeszében tárolni, mivel ezzel csökken a vízveszteség. Ha nincs ilyened vagy épp nincs benne hely, akkor persze valamelyik polcra is teheted. Érdemes abban a zacskóban vagy műanyag dobozban tartani, amiben megvetted. Ha a zacskón nem voltak eredetileg lyukak, akkor hagyd nyitva, vagy csinálj rá apró nyílásokat, hogy levegőzni tudjon a szőlő.

Ha esetleg eszedbe jutna, hogy kint hagyd a szőlőt a pulton, ne tedd! A lakás hőmérséklete átlagosan 20-25 Celsius-fok, míg a hűtőszekrény 4 Celsius-fok, ez azt jelenti, hogy 15-20 fokos különbség van a kettő között, amitől az élelmiszer tízszer gyorsabb bomlásnak van kitéve.

Meddig áll el a szőlő?

Ez attól függ, hogy mikor szüretelték, mikor vásároltad, és megfelelően tároltad-e a szőlőt. Ezzel együtt a megfelelően tárolt szőlőnek legalább egy hétig el kell állnia a hűtőszekrényben.

Lefagyaszthatom a szőlőt?

Amennyiben hosszú távú megoldásra vágysz, akkor akár le is fagyaszthatod a szőlőt – ebben az esetben azonban a mosást is meg kell ejteni, majd ügyelni kell a megfelelő szárításra, végül mehet a fagyasztóba a gyümölcs. A megfelelően fagyasztott szőlő akár 3 hónapig is eláll.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További konyhai tippek csak neked, csak most:

Címlapról ajánljuk

További cikkek