A meggyleves, ami sülve készül, mégis jéghidegen borzongat

A meggyleves örök nyári kedvenc, én magam is nagyon szeretem, persze a bennem élő leállíthatatlan alkotó vágy nem hagyja, hogy ne csináljak vele valami izgalmasat. Például a sütőben.

A meggyleves abszolút klasszikusnak mondható, ezért még én sem mertem túlzásba vinni a vele való kísérletezést és átalakítást. Igazából csak arra a problémára szerettem volna megoldást keresni, ami mindig is megkérdőjeleztette velem a meggyleves szeretetét. Ez pedig nem más, mint a leves állaga: nekem mindig kicsit túl híg volt, nem elég meggyízzel, esetenként túl lisztes hatással. Nos, ezekre most mind egy lépésben találtam megoldást, mindjárt mondom, mi az.

A jéghideg sültmeggy-leves receptjét ITT találod!

Süssünk, ne főzzünk!

Ugyan a főzés többször elsőbbséget élvez a konyhánkban, mint a sütés (mert gyorsabb, effektívebb, könnyebb módszer), rengeteg olyan eset van, amikor jobban járnánk, ha főzés helyett sütnénk.

A sütés során sokkal mélyebb, karakteresebb ízek alakulnak ki, míg elérhetjük ugyanazt az állagot, amit főzéssel is.

Gyakran szeretem kitenni a gyümölcsöket a sütő hőjének, mert nagyon szeretem, amit a forróság tesz velük. A meggyleves esetében is inkább félretettem a főzést, és a sütőt kapcsoltam be, a következők történtek:

  • a meggyszemek kellemesen, enyhén megpirultak, ízük elmélyült
  • egy kevés levet eresztett a gyümölcs, ami lazábbá tette a leves állagát
  • megpuhultak a meggyszemek, olyanok lettek, mint főzve
A jéghideg sültmeggy-leves receptjét ITT találod!

Tejföl igen, liszt nem

Szinte mindent megtartottam a klasszikus ízekből (a meggyhez citromlé, méz, szegfűszeg és fahéj került), egy hozzávalót leszámítva. A lisztet sosem szerettem a gyümölcslevesekben, mert bármennyire is próbálja elrejteni az ember, a jelenléte ugyanúgy érezhető.

Ezért a leveshez egy kis tejfölt tettem, ezzel selymesítettem, krémesítettem, a lisztet pedig teljesen elhagytam. Így is kellően sűrű volt az állaga, mert a leturmixolt gyümölcsök nem hígították fel túlságosan.

Turmixolva, jéghidegen

A megsült gyümölcsök egy részét érdemes félretenni, hogy ne egy krémlevest kapjunk, hanem jobban hasonlítson a végeredmény a klasszikus meggylevesre. A többi gyümölcsöt a kisült lével és tejföllel leturmixoljuk, majd mehet az egész a hűtőbe, ahol jéghidegre hűtjük a levest.

A jéghideg sültmeggy-leves receptjét ITT találod!

Én egy nagy gombóc vaníliafagylaltot tettem az istenien krémes, savanykás, és összességében a klasszikusra hajazó leves közepébe. Így már teljesen elégedett voltam a meggylevessel: ízes volt, sűrű volt, minden volt, ami ezen a nyáron örömet okozhat.

Készítsünk jéghideg sültmeggy-levest!

Hozzávalók: 1 kg meggy, 4 ek méz, fél citrom leve, 1 tk fahéj, 1 tk szegfűszeg, 100 g tejföl, vaníliafagylalt

A jéghideg sültmeggy-leves receptjét ITT találod!

A meggyet megmossuk, kimagozzuk, és egy nagy sütőtálba tesszük. Rácsorgatjuk a mézet, ráfacsarjuk a citrom levét, és ízesítjük a fűszerekkel. 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük, ahol 20 percig sütjük.

A sült meggy 1/3-át kihalásszuk a tálból, a többit pedig a lével együtt egy turmixgépbe tesszük, és krémesre dolgozzuk. Hozzáadjuk a tejfölt is, és ezzel is összedolgozzuk.

A maradék egész meggyeket elkeverjük a krémes levessel, és az egészet hűtőbe tesszük, amíg teljesen le nem hűl. A meggylevest jéghidegen, vaníliafagylalttal tálaljuk.

A jéghideg sültmeggy-leves receptjét ITT találod!

A jéghideg sültmeggy-leves teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas, nyári íz és recept:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek