A lilakáposzta sokkal többet tud, mint gondolnád

A lilakáposzta a tél végén is egyik kedvenc alapzöldségünk, hiszen nemcsak nagyszerű ízeket, színeket és vitaminokat rejt magában, hanem nagyon sokrétűen elkészíthető. Hiba azt gondolni, hogy csak párolva finom, most megmutatjuk, mennyi minden más is kihozható belőle.

A vörös fejes káposzta, vagyis elterjedtebb nevén a lilakáposzta mély lila vagy sötétvörös színét az antocián adja, és attól függően, hogy mennyire savas a talaj, lesz a színe sötétlila, lúgosabb talajon pedig vöröses. Indikátorként is szokták használni a föld típusának meghatározására. Főzés hatására a színe megkékül, de ha ecetet vagy citrusféléket adunk hozzá, visszaváltozik.

A lilakáposzta sokkal többet tud, mint gondolnád

Legtöbbször húsok, sültek mellé szoktuk készíteni, a lilakáposzta nagyszerű kiegészítője a libás ételeknek, dinsztelve, almával, karamelizált cukorral remek köret, amit szoktak egy kis borral, sőt pezsgővel is feldobni, ettől nemcsak pikáns, hanem ünnepi is lesz.

De méltatlan lenne csak ezen az egyetlen módon használnunk ezt a nagyszerű zöldséget, hiszen savanyúságnak, salátának, sőt sülve is nagyon finom.

Fermentáljuk

Az otthoni fermentálásnak egyre nagyobb a divatja itthon is, a sós erjesztéssel a lilakáposztából is könnyen készíthetünk ízes, gyönyörű színű és nem utolsó sorban rendkívül egészséges finomságot, amit nyersen, magában ropogtatva, de szendvicsekbe téve, húsok és sült zöldségek mellé is ehetünk, ugyanúgy ahogy a fehér káposztából készült savanyú káposztát. A dolgunk csak annyi, hogy a gyalult káposztát sóval összekeverjük, ízesíthetjük borssal, köménymaggal, fokhagymával, tormával, de önmagában is nagyon finom és komplex ízű lesz az eredmény.

Egy kiló káposztához 30 gramm sót számoljunk: a gyalult vagy reszelt káposztát keverjük össze a sóval, majd töltsük üvegbe. Pár óra múlva levet ereszt, ekkor nyomjuk le a káposztát valamilyen súllyal, például egy pohárral, hogy a káposzta egésze a lé alá kerüljön. Ezután lefedve érleljük szobahőmérsékleten. Általában négy-öt nap múlva kész is a fermentált káposztánk, amit aztán hűtőben tartva nagyon sokáig felhasználhatunk, már ha nem fogy el szinte azonnal.

Nyersen is nyerő

Bár az amerikai káposztasaláta, a coleslaw itthon is egyre népszerűbb, a legtöbben még mindig fehér káposztából készítik, pedig lilából is ugyanolyan finom, sőt még a színe is izgalmasabb lesz.

A gyalult káposztát ezen kívül ehetjük egyszerűen csak sózva, de kipróbálhatunk elsőre meglepő ízkombinációkat is mellé: ha szezámolajjal, sóval és friss korianderrel (de más zöldfűszer is nagyszerű) kevés citromlével vagy balzsamecettel keverjük össze, a tél és koratavasz egyik legizgalmasabb és finomabb salátáját dobhatjuk össze.

A káposztához nemcsak dinsztelve, hanem nyersen is illik az alma és a narancs, érdemes ezeket is kipróbálni vele salátában, sőt ha valamilyen dió-, mogyorófélét és aszalt gyümölcsöt, mazsolát adunk hozzá, egészen elegáns és ünnepi lesz a salátánk.

Süssük meg

A káposztafélékről valamiért ritkán jut eszünkbe, hogy nemcsak főzni és nyersen enni lehet őket, hanem meg is süthetjük – a sült káposzta egyszerre lesz édes és kellemesen kesernyés, jófajta olívaolajjal, durva szemű sóval süssük meg a sütőben, majd kínáljunk hozzá joghurtot vagy valamilyen mártogatóst.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több fincsi alapanyag itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek