5 finom alapanyag az immunrendszered felturbózására

Ezekben a hetekben tarolnak legjobban a vírusok és baktériumok, így aztán érdemes minden eszközt bevetni ellenük – nemcsak tabletták és vitaminok formájában, hanem a konyhában is. Számos olyan, egyébként nagyon finom alapanyag van, ami még az immunrendszerünket is erősíti, így érdemes minél többet fogyasztani belőlük ilyenkor.

A változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás természetesen az egészség egyik legfontosabb alapja, a sok nyers zöldség és gyümölcs mindig része kell, hogy legyen az életünknek, de egy-egy megterhelőbb, betegséges időszakban vannak olyan ételek, amelyek kifejezetten gyógyító hatással is bírnak. Ezek fogyasztása nem helyettesítheti az esetleges gyógyszeres kezelést és az orvosi vizsgálatot, ha szükséges, de kiegészítésként támogathatjuk velük a gyógyulást, az immunrendszerünk erősítését. Nagy részüket évszázadok óta használja az emberiség különböző formákban és feldolgozásokban, mára pedig már a gyógyszeriparban is gyakran használt immunerősítő összetevő többük is.

Gyömbér

Az ázsiai és indiai konyha egyik legfontosabb fűszerét évezredek óta gyakorlatilag csodaszerként alkalmazzák, erős, karakteres íze nemcsak finommá, csípőssé teszi az ételeket, hanem még az egészségünket is védi.

Baktériumölő, emésztést segítő, puffadáscsökkentő, köhögéscsillapító hatással bír, nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat, magnéziumot, vasat és cinket.

Csípőssége miatt izzasztó hatással is bír, ami sokszor hasznos a megfázásos megbetegedéseknél, sőt gyulladáscsökkentő hatása miatt érdemes ízületi fájdalmak esetén is fogyasztani. Nagyon sokféle ételbe tehetjük, ehetjük szárított, porrá őrölt változatban és frissen reszelve, nyersen is. Egy megfázás esetén a legjobb, ha reszelt gyömbérből, mézből és citromból készítünk magunknak meleg italt, ami nemcsak a közérzetünket javítja, hanem segíti a szervezetünket megküzdeni a vírusokkal.

Ginzeng

Ázsiában évezredek óta fogyasztják, mára már az egész világon fontos és gyakran használt gyógynövény, amelyet porrá őrölve, étrendkiegészítőként találhatunk meg a gyógynövényboltokban vagy drogériákban. A ginzeng épp ezért alapvetően nem konyhai alapanyag, de azt otthon készített gyógyító italokhoz mindenképp érdemes belőle adagolni egy keveset, ha betegségből lábadozunk, növelni szeretnénk a koncentrációképességünket, fáradtság és kimerültség esetén nagyon jól segíti a regenerálódást.

Joghurt

Hasznos, ha egy betegség után probiotikumokkal is segítjük a szervezetünk regenerálódását, mivel a bélflóra egészsége hatással van az egész szervezet egészségére. Viszont a tabletták mellett érdemes ilyenkor probiotikus joghurtokat is fogyasztani, amelyeket friss gyümölcsökkel és magvakkal kiegészítve nemcsak nagyon finom, hanem egy multivitaminnal felérő, tápláló fogást is kapunk. A joghurt nyugtatja a gyomrot, segíti az emésztést és nem utolsó sorban fontos fehérjeforrás.

Ha nem szeretjük édesen enni, együk különböző sós krémekhez, zöldségekhez, készítsünk belőle tzatzikit, zöldfűszeres mártogatóst, reszeljünk bele fokhagymát, ami szintén szuper egészségvédő hatással bír.

Méz

Talán az egyik legismertebb immunerősítő az emberiség egyik legrégebbi alapanyaga, amelynek jótékony hatásai szinte felsorolhatatlanok. Egyéves kortól a gyerekek számára is adható, nemcsak finom, hanem gyógyító kiegészítő a betegséges időszakban. Adhatjuk meleg italokba keverve, ízesíthetünk vele kásákat, joghurtot, gyümölcsleveket, csepegtethetjük gyümölcsökre, kerülhet salátába, a lehetőségek száma szinte végtelen. Fontos azonban, hogy megőrizzük minden tápláló, gyógyító összetevőjét, ehhez pedig az kell, hogy hevítéssel ne öljük ki belőle az enzimeket, márpedig ezek 40 fok fölött lebomlanak a mézben. Ezért, ha forró teába, tejbe sose keverjük, várjuk meg, hogy míg ihatóra hűl az ital és csak akkor adjuk hozzá a mézet.

Máj

A különböző italok, gyümölcsturmixok és préselt levek, nyers zöldségek mellett érdemes egy betegség után különböző belsőségeket is fogyasztani, ha szeretjük a belőlük készült ételeket. A máj például az egyik leghasznosabb alapanyag lehet az étkezésünkben, mert bár a méreganyagok feldolgozására létrejött szervről van szó, mégis jelentős mértékben tartalmaz A- és D-vitamint, vasat, cinket és szelént, ezért különösen egy betegség után érdemes minél több májból készült ételt fogyasztani, már csak azért is, mert ezeket a vitaminok és ásványi anyagok kiválóan fel is szívódnak a máj fogyasztásával.


Ezeket is olvasd el, ha fontos az egészséged:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?