Ezekkel az ételekkel elő tudsz készülni a dilis iskolai napokra

Te jó ég, mindjárt kezdődik az iskola, és vele a tápláló tízóraik, uzsonnák, gyors ebédek és vacsorák elkészítésének végtelenített sora. Hogy ne csapjanak össze a fejed fölött a hullámok, pár dologgal már most előkészülhetsz, hogy könnyen induljon a tanév ezen része.

Sok szülő a tanszerbeszerzések lázában ég a napokban, a ruha és cipőboltokat járja, hogy minden meglegyen a szeptemberi iskolakezdésre. De az ünneplő, tornacipő, benti cipő és társai mellett hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy bizony a nagy hétköznapi rohanásban gyors és tápláló reggelivel, uzsonnával is el kell látni a gyerekeket. A legtöbben ezt egy pékségbe tett látogatással, vagy előző esti gyors bevásárlással oldjuk meg, de...

...ha van egy kis időnk most a nyár utolsó napjaiban előkészülni, akkor sok időt és nem utolsó sorban pénzt takaríthatunk meg azzal, ha pár alapélelmiszert, hozzávalót előre elkészítünk.

Ezek nagy része hetekig, hónapokig tárolható a hűtőben és a mélyhűtőben, így aztán mindig lesz valami finom falat, amit reggel vagy délután elő lehet venni.

Időt és pénzt takaríthatunk meg azzal, ha pár alapélelmiszert, hozzávalót előre elkészítünk

Jó alapok – péksütik minden napra

Egy jó szendvics titka nemcsak a bele kerülő minőségi hozzávalókban rejlik, hanem abban, hogy mégis milyen kenyérfélébe vagy péksütibe kerülnek a finomságok. Ha van hozzá kedvünk, süssünk nagyobb mennyiségű zsemlét vagy kiflit, amit aztán sütés után bezacskózva tegyünk el a mélyhűtőbe.

Hetekig elállnak, és előző este elővéve reggelre pont tökéletesen kiolvadnak, de ha csak reggel jut eszünkbe kivenni őket a fagyasztóból, a sütőbe vagy pirítóba/pirítóra téve gyorsan felengednek.

Így nemcsak sokkal olcsóbban jövünk ki, mintha mindennap a boltban vennénk meg a gyorsan kiszáradó kenyérféléket, de mindig épp annyi darabot tudunk elővenni belőlük, amire szükségünk van, így aztán a pazarlást is elkerülhetjük. Ha pedig sütünk egy dupla adag muffint, buktát vagy pogácsát, kakaós vagy pizzás csigát, ezekből is nyugodtan fagyasszunk le, jól jönnek majd a rohanós reggeleken.

Felvágottak helyett

A szalámik, sonkák és felvágottak a legtöbbünk mindennapjainak a részei – nincs is ezzel baj. Viszont ha szeretnénk egy kis változatosságot vinni a naponta ismétlődő ételcsomagok sorába, készítsünk olyan egybesült húsokat – például Stefánia vagdaltat, szűzpecsenyét, göngyölt húsokat – , amiket hidegen lehet a legjobban szeletelni, és remekül illenek egy gazdag szendvicsbe. Nemcsak sokkal egészségesebbek, de kiadósabbak is, mint a bolti felvágottak. Jó hír, hogy felszeletelve, papír közé téve és így lefagyasztva is elállnak, így aztán megint hetekre előre megtervezhetjük velük a hétköznapokat.

Krémek, paszták

A fűszervajak, zöldségkrémek, pástétomok, ízesített krémsajtok és túrókrémek nemcsak a piknikek, családi és baráti vendégségek sztárjai, hanem a hétköznapokban is remek segítségünkre vannak. Egy nagyobb mennyiség jól záródó dobozokban, tárolókban egy hétig biztonsággal eláll a hűtőben, és máris feldobhatjuk velük a család uzsonnáit, reggelijét. Vannak gyerekek, akik nem igazán szeretik a szottyos szendvicseket, nekik kis tárolóba tehetünk ezekből a krémekből, melléjük zöldséghasábokat csomagolva pedig még plusz vitaminfogyasztásról is gondoskodhatunk.

Ebéd és vacsora – a mumus

A hétköznapokban sokaknak nemcsak a reggeliről, hanem a nagyobb gyerekek ebédeltetéséről is gondoskodniuk kell. Nem egyszerű mindenkinek mindig frissen főzni, és ha valaki nem eszik a menzán meleg ebédet, akkor vacsorára kell valami meleget és finomat prezentálni. Van, amikor a legjobb megint a fagyasztóhoz nyúlni: ha előre bekészítünk olyan alapokat, amelyek mellé csak valami köretet vagy salátát kell elkészíteni, már félig nyert ügyünk van.

Ilyenek például a húsos, szószos, zöldséges egytálételek, amelyek vega vagy vegán változatban is elkészíthetők. Nagy előnyük, hogy akár ázsiai szósszal, akár sajtos-tejszínes változatban vagy paradicsomosan rakjuk össze őket, mindegyikük fagyasztható. Így aztán a fagyasztózsacskókba kerüljön az elkészített nagy adag étel adagokra leosztva, címkézzük fel őket, hogy mi is található a csomagban, majd tegyük be a mélyhűtőbe. Két-három hónapig eltarthatók, elővéve pedig csak tésztát, rizst, bulgurt vagy krumplit kell melléjük készíteni. Míg a köret elkészül, a főétel felmelegszik, és eheti is együtt a család.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További okos tippek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek