7 ételcsoport, ami gyengíti az immunrendszered

A téli időszakban rengeteg helyről olvashatjuk, hogy mit kellene ennünk ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. Arról viszont ritkábban esik szó, hogy mik azok az ételek, amelyek gyengítik az immunrendszerünket.

Ősszel rendszerint elkezdünk vitaminokat szedni, több gyümölcsöt eszünk, esetleg gyógyteákat iszunk, így készítve immunrendszerünket a hideg hónapokra. Mindenki tudja jól, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás segít az egészségünk megőrzésében, a tápanyagszegény és feldolgozott ételekben dús étrend viszont gyengíti az immunrendszert.

Összeszedtük azokat az ételeket, amiket érdemes elkerülni, ha erősíteni szeretnénk szervezetünket.

7 ételcsoport, ami gyengíti az immunrendszered

1. Hozzáadott cukor

Közismert tény, hogy a magas cukorbevitel negatív hatással van a szervezetre. A magas cukortartalmú, feldolgozott ételek hirtelen megdobják a vércukorszintet, ami beindítja az olyan gyulladáskeltő fehérjék, mint TNF-α és az CRP termelését. A magas vércukorszint emellett felborítja az emésztőrendszer egyensúlyát és fogékonyabbá teheti az embert különböző autoimmun betegségekre is.

2. Sós ételek

Nem csak a cukorra, de a sóra is oda kell figyelnünk, ha egészséges immunrendszerre vágyunk. Az olyan túlsózott ételek, mint a chipsek, gyorsételek, mirelit pizzák rendszeres, napi fogyasztása negatív hatással van a bélbaktériumokra és gyulladáskeltő hatásuk is van.

3. Ómega-6 zsírsavban dús ételek

A testünknek egyaránt szükséges van ómega-3 és ómega-6 zsírsavakra a megfelelő működéshez. Az európai étrendek jellemzően ómega-3-ban szegények, míg a napraforgó vagy repceolajban is található ómega-6 zsírsavban dúsak. Ez elhízáshoz és allergiák, asztma kialakulásához vezethet. A zsírsavak kiegyenlített fogyasztásával az immunrendszerünket is támogatni tudjuk.

4. Olajban sült ételek

Az olajban sült ételeknek kimondottan magas AGE tartalma van. Az AGE-k, más néven fejlett glikációs végtermékek, olyan molekulák, amelyek akkor keletkeznek, amikor cukrok reakcióba lépnek fehérjékkel vagy zsírokkal, például a magas hőmérsékleten történő, olajban való sütés során. Az AGE-k növelik a gyulladást a szervezetben, sejtműködési zavarokat idéznek elő és növelik a cukorbetegség és az érelmeszesedés kockázatát.

5. Feldolgozott és grillezett húsok

A sült ételekhez hasonlóan a feldolgozott és grillezett húsok is magas AGE tartalmúak, emellett pedig telített zsírsavakban is dúsak. A kiegyensúlyozott immunrendszer érdekében kerüljük a túlzott húsfogyasztást.

6. Mesterséges édesítőszerek

A fogyókúrázók imádják a mesterséges édesítőszereket, hiszen alacsony kalóriatartalom mellett tudják velük élvezni kedvenc édességeiket. Azonban nem csak a kalóriabevitel számít.

Bizonyos mesterséges édesítőszerek, köztük a gyakran használt szukralóz és szacharin felborítják az emésztést, hasmenést, hasfájást okozhatnak és gyengítik az immunrendszert.

7. Finomított szénhidrátok

A finomított szénhidrátoknak magas a glikémiás indexe, ami azt jelenti, hogy megdobják a vércukor- és inzulinszintet, ami viszont beindítja a gyulladáskeltő fehérjék termelését. Válasszunk magas rosttartalmú szénhidrátforrásokat a finomított szénhidrátok helyett.

Forrásunk volt.

Szerző: Kremmer Magdi


Az alábbi cikkeket is olvasd el, ha fontos számodra az egészség:

Címlapról ajánljuk

Ezt főzheted – A csodás május 31 receptje, ami csak...

Cikksorozatunkban minden hónap elején összegyűjtjük a kedvenceinket regisztrált felhasználóink fogásai közül. Most májusi, tavaszi és napfényes fogások következnek, méghozzá sok-sok friss alapanyagból. Csatlakozzatok ti is a Nosalty gasztroközösségéhez, töltsétek fel receptjeiteket, és inspiráljátok egymást az év minden napján.

Nosalty

További cikkek