Gyümölcs vacsorára? Szakértő válaszol, jót teszel-e a testednek

Tiziana Stallone táplálkozási szakértő elmagyarázza, milyen előnyei és hátrányai vannak annak, ha csak gyümölcsöt eszünk vacsorára.

Egy kiadós ebéd vagy uzsonna után könnyű és egészséges választásnak tűnik, ha vacsorára gyümölcsöt eszünk. A gyümölcsök vitaminokban, rostokban, esszenciális mikrotápanyagokban gazdagok, és ideális esetben napi 300-400 grammot érdemes fogyasztanunk belőle, na de vajon mennyire egészséges, ha vacsorára csak gyümölcsöt eszünk?

Gyümölcssaláta
Gyümölcs vacsorára? Szakértő válaszol, jót teszel-e a testednek

Gyümölcs vacsorára: előnyök és hátrányok

A gyümölcs vacsorára való fogyasztása előnyökkel és potenciális hátrányokkal is járhat

– magyarázza Tiziana Stallone, táplálkozásszakértő, a National Institute for Welfare and Assistance for Biologists (ENPAB) elnöke.

„Egyéntől függ, és attól, ki, hogyan osztja be az étkezéseit a nap folyamán. Ha az étrend kiegyensúlyozott, és megfelelő mennyiségű szénhidrátot, fehérjét, zsírt és rostot tartalmaz, akkor jó opció lehet a gyümölcs fogyasztása vacsorára. Figyelni kell azonban bizonyos anyagcsere-állapotokra, például az instabil vércukorszintre" – mondja a szakértő.

A „gyümölcsvacsora" fogyáshoz vezet?

Stallone szerint a kizárólag gyümölcsből álló vacsora önmagában nem garantálja a fogyást. Bár a gyümölcsök alacsony kalóriatartalmúak, magas cukortartalmuk miatt gyorsan megemelhetik a vércukorszintet, ami inzulinválaszt vált ki, és ha az energia nem kerül felhasználásra, zsírrá alakulhat. Ez különösen igaz, ha a napi kalóriabevitel nem csökken, vagy ha a gyümölcsfogyasztás mennyisége túlzott.

Melyik gyümölcsöt érdemes enni vacsorára?

Tiziana Stallone szerint jobb, ha előnyben részesítjük a szezonális gyümölcsöket: télen például narancsot, mandarint, almát, körtét és kivit. Érdemes korlátozni a magas cukortartalmú gyümölcsöket, például a datolyaszilvát, az érett banánt és a szőlőt.

Különösen előnyösek az alacsony energiatartalmú gyümölcsök, mint az eper és a bogyós gyümölcsök, amelyekből többet fogyaszthatunk anélkül, hogy  megemelnék a vércukorszintet.

Ezenfelül érdemes kerülni a vacsorára fogyasztott szárított gyümölcsöket is, mert nem okoznak jóllakottságot, emiatt többet fogyasztunk belőlük, így jóval több cukrot viszünk be szervezetünkbe.

Receptajánlónk:

Forrásunk volt.


Olvass még a témában:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek