3 konyhai trükk, amellyel sokkal kevesebb fóliát használhatsz

Ha csak egy kicsit is érdekel minket a bolygó sorsa, akkor valószínűleg már most is odafigyelünk a műanyaghasználatunk csökkentésére. Talán egy dolog, ami ebben visszatarthat minket, az a kényelem, és nincs is erre jobb példa a frissen tartó fóliánál. De mégis hogyan használjunk belőle kevesebbet?

Sajnos a frissen tartó fólia használata a hulladékcsökkentés és a kényelmi megoldások konfliktusának kellős közepén helyezi el magát. Hiszen a hajszálvékony, átlátszó csomagolóanyag olyan sok helyzetben megkönnyíti a dolgunkat, mellette viszont borzasztóan környezetszennyező és rengeteget hozzátesz a háztartási hulladéktermelésünkhöz. Hogyan oldhatjuk fel ezt az ellentétet? Nos, leginkább kreatív megoldásokkal és konyhai trükkökkel, amelyek helyettesíteni tudják a frissen tartó fólia funkcióját, közben viszont nem termelnek egy gramm szemetet sem.

3 konyhai trükk, amellyel sokkal kevesebb fóliát használhatsz

Tészták kelesztése, tárolása

Gyakran használunk fóliát a kényesebb tészták készítése során. A kelt, vajas és friss tojásos házi tészták mind hajlamosak a kiszáradásra, ezektől pedig tökéletesen megvédi őket a műanyag.

Szerencsére van néhány apró lépés és trükk, amivel kivehetjük az egyenletből a fóliát:

  • a kelt tésztákat és a tálukat kenjük be olvasztott vajjal vagy olajjal, majd tegyünk rájuk egy konyharuhát: így nem fognak kiszáradni a fólia hiányában
  • a vajas tésztákat tegyük légmentesen zárható dobozba vagy fagyasztózacskóba a hűtős pihentetés során
  • a friss tojásos házi tésztát szintén tehetjük fagyasztózacskóba, de egyszerűen le is takarhatjuk egy kis tállal, nehogy kiszáradjon a felülete

Krémek, szószok „bőrösödésének” megakadályozása

Amikor sodót, pudingot vagy besamelt főzünk, valamivel meg kell akadályoznunk a hűlés során a krémek tetején megjelenő, „bőrszerű” réteg kialakulását. Ez a végeredményt ugyanis darabossá teheti, ami sem látványban, sem textúrában nem kellemes.

Általában a fóliát szorosan a felszínre nyomva szoktuk megakadályozni ezt a folyamatot, ugyanis, ha a krémeket elzárjuk a levegőtől, akkor esélyük sincsen bőrösödni. A műanyagot azonban egész egyszerűen kiválthatjuk azzal, hogy hagyjuk bebőrösödni a krémeket, majd miután kihűltek, botmixerrel krémesítjük, vagy egy szitán átpasszírozzuk őket.

Nyers hús pácolása, tárolása

A nyers hús kényes dolog, vagyis inkább mi vagyunk kényesek, amikor dolgozunk vele. Ez persze teljesen természetes és dicséretes, hiszen senki nem szeretné megkockáztatni az ételmérgezést, azonban gyakran ennek zászlaja alatt túlzásokba tudunk esni. Például a fóliahasználattal.

Amikor a húst kivesszük a bolti csomagolásából, esetleg valamilyen előkészítő konyhai eljárásnak akarjuk alávetni (pl. pácolás), gondoskodnunk kell a légmentes, tiszta tárolásáról. Ezt a legtöbbször egy frissen tartó fóliával szorosan bevont tálban vagy edényben tesszük.

De nem feltétlenül van ám erre szükség! Ugyanúgy fenntarthatjuk a higiéniai szintet fóliamentesen is: tároljuk/pácoljuk a húst légmentesen záró dobozban vagy fagyasztózacskóban (ez utóbbit nagyon alaposan mossuk el, és lehetőleg csak erre a célra használjuk).

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai trükk, amit bevethetsz:

Címlapról ajánljuk

További cikkek