Több ismétlés vagy nehezebb súlyok? Melyik a hatásosabb izomépítésnél?

Aki éppen az izmainak építésén dolgozik, biztosan elgondolkodott már azon, hogy melyik módszer hatásosabb: az, ha nagyobb súlyokat használ vagy az, ha több ismétlést végez. Most kiderül, melyik mire jó!

Hogy megérthessük, melyik edzéstípus hogyan és miért működik, érdemes megnézni, hogy pontosan mi történik a testünkkel az adott gyakorlatsor közben.

Több ismétlés vagy nehezebb súlyok? Melyik a hatásosabb izomépítésnél?

Kevesebb ismétlésszám, nagyobb súlyok

Mind a nők, mind a férfiak esetében megszokott módszer az izomépítésre a megemelt súlyok növelése. Szélsőséges példa, de az erőemelők és egyes versenyző testépítők általában nagyon alacsony ismétlésszámot (1 és 5 között) társítanak rendkívül nagy súlyokkal (az egyszeri ismétléssel felemelt maximumuk 90-95%-a). Ezzel aktiválják a 2-es típusú, azaz fast-twich izomrostokat. Ezek szerepe kiemelten fontos az erő fejlesztésében, valamint a hipertrófia – az izomnövekedés és az izomsejtek méretének a növekedése – elősegítésében.

Ennek a lehetséges buktatója viszont az, hogy bár a 2-es típusú izomrostok erősebbek, gyorsabban el is fáradnak. Ha pedig emiatt nem eddzük őket kellő ideig, akkor nem járulnak hozzá az izomépítéshez.

Éppen emiatt döntenek többen a mérsékeltebb megközelítés mellett: ennek során 8-12 ismétlést tesznek az egyszeri ismétlés maximumának 70-75%-ával. Ez lehetővé teszi, hogy elengedő súlyt emeljenek fel az erő felépítéséhez, miközben ki tudják tolni az edzés időtartamát is, így az izmok épülése is biztosított.

Több ismétlés, kisebb súlyok

A másik járható út az, ha többször ismétlünk egy mozdulatsort (általában több mint 15 alkalommal), de ezt csak az egyszeri ismétlési maximum 50-60%-ával tudjuk megtenni. Ez a súly nem elég ahhoz, hogy választ váltson ki a 2-es típusú izomrostokból, viszont aktiválja az 1-es típusúakat, azaz a slow-twich rostokat. Ezeknek kétségtelenül kevesebb az erejük, mint a másik fajtának, de sokkal lassabban fáradnak el.

Ez tehát azt jelenti, hogy ha így edzünk, akkor is erősödünk, csak egy kicsit másképpen: az izmaink ellenállóképességét növeljük. A hosszabb edzésekkel pedig alapvetően több kalóriát égethetünk el, ami segíti a zsírégetést és azt, hogy a testünk tónusosabb legyen.

A legjobb módszer tehát, amit követhetünk, hogy keverjük a két edzéstípust. Így az izmaink is épülhetnek és a szálkásodás is beindulhat, hogy jobban kirajzolódjanak azok a bizonyos izmok!

Forrásunk volt.


Még több mozgás:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.