Csomómentes főzelékek: felejtsd el a lisztet, sűríteni mással is lehet

Nem kell feltétlenül mindenbe habarás, nagyon sok krémleves és főzelék létezik, aminél a sűrítést meg lehet oldani „házon belül”. Alternatívák főleg zöldségekkel.

A habarás számomra egy olyan konyhai technika, amit szeretek minél többször elkerülni. Egyszer ezért megpróbáltam a lehetetlennek tűnőt: liszt nélkül sűríteni egy főzeléket. Az eredmény fantasztikus lett: sehol egy csomó, a liszt íze nem köszönt vissza minden kanálnál, és mindeközben ugyanolyan sűrű lett az étel, mintha hagyományosan és nem liszt nélkül sűrítettem volna. Ha kipróbáljuk, ez a néhány tanács segíthet.

Csomómentes főzelékek: felejtsd el a lisztet, sűríteni mással is lehet

Zöldségekkel sűríteni

Krémlevesek, de főleg főzelékek készítésénél pár egyszerű trükkel teljes mértékben kiválthatjuk a habarást vagy rántást. Ebben segítségünkre lesz két szerény zöldség: a krumpli és a fehérbab. Ne ijedjünk meg, nem lesz minden tál ételnek krumpli és bab íze!

Ezeknek a zöldségeknek a két legjobb tulajdonsága, hogy nincsen karakteres ízük, viszont megfőtt állapotban krémes, sűrű textúrát kölcsönöznek az ételeknek. Kedvenc főzelékeinknek pedig pont erre van szüksége, nem lisztre.

Az elkészítést tekintve két út áll előttünk:

1.) Az alapból krumplit vagy babot tartalmazó ételeket az adott recept szerint elkészítjük, annyi különbséggel, hogy rántás helyett utolsó lépésként a lábas tartalmának egy részét leturmixoljuk botmixerrel. Hasonló módon sűríthetjük önmagával a paprikás krumplit, lencsefőzeléket, stb.

2.) Olyan esetekben, amikor nincs krumpli vagy bab a receptben (például finomfőzelék), a fazékba tegyünk a mennyiséghez mérten elég extra zöldséget.

Egy fél krumpli körülbelül egy tál ételt képes besűríteni, babból három evőkanál kell. Miután megfő, vegyük ki, a főzőlével turmixoljuk le, és öntsük vissza.

Ha fehérbabot használunk (ajánlom a konzervet, hiszen az már előfőzött), azt nem kell az étellel együtt főzni, csak a végén, az étel levével leturmixolva visszaönteni. Ez krémlevesekkel kifejezetten jól működik.

A módszer előnye, hogy saját magunk dönthetünk az adott főzelék állagáról, addig próbálkozhatunk, amíg el nem érjük a kívánt sűrűséget.

Búcsút mondhatunk a liszt ízű, malterkemény borsófőzeléknek. Nem mellesleg ezzel a megoldással rögtön gluténmentes lesz az így készült étel!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Sosem fogyunk ki a konyhai megoldásokból:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Mézédes eprespite-receptek

Végre dübörög az eperszezon, s bár nem éppen a legolcsóbb alapanyag, kizárt, hogy lemondjunk róla egy teljes évre, szóval hajrá, készüljön legalább egy epres pite!

Nosalty

További cikkek