„Így lett ez az én klasszikus becsinált levesem anyám emlékére" – Főszerkesztőnk újraalkotta mindenkori kedvencét

Az ősz és a hűvösebb időjárás beköszöntével egyre inkább vágyunk a lélekmelengető fogásokra, nekünk, magyaroknak pedig az első számú ilyen ételünk egy forró, kiadós leves. A magyarul becsinált levesre keresztelt fogás tartalmas, fűszeres és izgalmas recept lesz a levesszezonra, főleg, ha megtudod, hogy eredetét tekintve egy mennyire elegáns fogásról van szó – csak hát a magyar pénztárcákhoz szabva költséghatékonyabb verzióban terjedt el.

A becsinált leves nálam a gyerekkort idézi meg: nagyanyám után anyám is rendszeresen készítette nekünk ezt a kiadós levest, amit a tejföl tesz krémessé, a citrom leve pedig izgalmasan savanyúvá. A leves eredete után kutatva állapítottam meg, hogy bár az elnevezése sokunknak viccesen hangzik, de hivatalosan a név és a hozzá kapcsolódó főzési metódus is a francia fricassée (ejtsd: frikasszé) szóból ered, ami "befőzöttet" jelent, a gyakorlatban pedig a puhára vagy félpuhára párolást jelenti.

A klasszikus becsinált leves receptjét itt találod | Recept és fotó: Hering András

A Larousse gasztronómiai lexikon meghatározása szerint a frikasszé borjúhúsból vagy szárnyas mellehúsából (olykor bárányból készített) fogás. A darabokra vágott húst kis lángon, illatos kísérőkkel átforgatják, amíg megkeményedik, de színt még nem kap, majd lisztet szórnak rá, fehér alaplével felöntik, és a behabart mártásban puhára főzik. Az eredeti frikasszé mártása általában krémes, az ételt pedig apró sült hagymával és párolt gombával körítik. A kifejezést néha egyes halételekre is alkalmazzák, amelyekben a darabokra vágott halat megpirítják, majd a mártásban megfőzik.

Régen a frikasszé szárnyas-, hal- vagy más húsból, illetve zöldségekből készült fehér vagy barna ragut jelentett. A 17. században La Varenne még a májat, a borjúlábat, a csirkét, a galambot, a burgonyát és a spárgát is felsorolta a frikasszék között, ám ez az akkor nagyon gyakori étel kevéssé előkelőnek ítéltetett.

Ennek a francia technikának alapja tehát, hogy a húst megpárolják, majd apróra vágott zöldséget adnak hozzá, és világos rántással besűrítik.

Magyarországon sokan sűrítés vagy tejföl/tejszín nélkül készítik a becsinált levest, hiszen így is egy tartalmas levest kapunk | recept és fotó: Hering András

Végül nálunk és nagyanyáink konyhájában krémes és - szegény nemzet lévén - borjúhús és csirkemell helyett csirkeaprólékkal készített tejfölös raguleves formájában terjedt el. Az anyámtól örökölt és átvett receptúrába a sűrítést is beletettem (ha már a klasszikus receptet szerettem volna megmutatni), de rutinos becsináltleves-főzőként ezt a lépést most már gyakran elhagyom, hiszen a tejföltől/főzőtejszíntől is tökéletesen szép, krémes állagot kapunk, a modern és egészségtudatosabb konyhában pedig már a fenének sem hiányzik az a nagy kanál liszt.

Amivel elvettem, de adtam is hozzá, és így egy kis extra is került a receptbe, ez pedig a rizs, mint levesbetét, amit bár az eredeti receptek nem jegyeznek, de "anyám után szabadon" most én is belefőztem. Így lett ez az én klasszikus becsinált levesem anyám emlékére.

Sárgarépától, fehérrépától, zellergumótól, karalábétól, zöldborsótól és apró gombáktól lesz sűrű, kiadós becsinált levesünk | recept és fotók: Hering András

Hogy hogyan készül anyám becsinált levese?

Kezdjük a hozzávalókkal:

70 dkg csirkeaprólék, 5 db sárgarépa, 3 db fehérrépa, 1 kis db zeller, 1 kis db karalábé, 300 g zöldborsó, 4 kis db gomba, 4 gerezd fokhagyma, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál napraforgó olaj (vagy zsír), 1 dl tejföl (vagy min. 20%-os főzőtejszín), 1 db citrom, 1 csipet kakukkfű, 1 csokor friss petrezselyem, 2 evőkanál finomliszt, só és bors ízlés szerint, 5 dkg rizs (opcionális)

Most pedig nézzük az elkészítését:

A sárgarépát, fehérrépát, vöröshagymát, fokhagymát, karalábét, zellergumót és a gombát megmossuk, megpucoljuk. A répákat karikázzuk, a hagymát, zellert és a karalábét apró kockákra vágjuk, a gombát szeleteljük (a kisebb fejeket egyben lehet hagyni).

Az olajat vagy a zsírt egy leveses fazékban felhevítjük, majd hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát. Puhára dinszteljük, majd hozzáadjuk a csirkeaprólékot, amit szintén megforgatunk/megfuttatunk a hagymás zsiradékon.

Ezután mehetnek hozzá a megtisztított, szeletelt zöldségek, forgassuk át őket is alaposan, sózzuk, borsozzuk, majd ha ragaszkodunk a lisztes sűrítéshez, szórjuk meg két evőkanál liszttel, és keverjük át (én ezt a lépést kihagytam a fentebb már leírt okokból).

Végül öntsük fel annyi hideg vízzel, ami ellepi a csirkeaprólékot és a zöldségeket, főzzük 45-50 percig alacsony hőfokon, elég, ha finoman gyöngyöződik a levesünk, amíg főzzük.

A főzés vége közeledtével adjuk hozzá a zöldborsót, az apró gombafejeket, a kakukkfüvet, illetve ha kipróbálnánk levesbetétként a rizst is, adjuk hozzá azt is, majd további pár percig főzzük őket is a leveshez.

Utolsó lépésként jöhet a tejföl/tejszín és a citrom leve! Bátran kanalazzuk és facsarjuk a leveshez őket is, majd forraljuk össze (én csak a tálaláskor szoktam tetszőleges tejföllel, citrommal és friss petrezselyemmel tálalni).

A klasszikus becsinált leves receptjét itt találod | Recept és fotó: Hering András

Recept és fotók: Hering András

A becsinált leves teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több házias és különleges recept itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek