3+1 tévhit egyik legfontosabb étkezésünkről: a reggeliről

A reggeli az egyik legvitatottabb étkezés - sokan kihagyják, mások szerint nélküle el sem indulhat a nap. Lássuk, melyek a leggyakoribb tévhitek és mi az igazság valójában!

Ha kihagyom a reggelit, lefogyok; elég, ha bekapok pár falat péksütit a metróban; az italok nem számítanak a napi kalória-bevitelbe - és sorolhatnánk még a reggelizés körüli tévhiteket, amik oda vezetnek, hogy tízből három magyar teljesen kihagyja az egyik legfontosabb főétkezést. Pedig nem is gondoljuk, hogy mekkora szerepe van a helytelen vagy kihagyott reggelizésnek például az elhízásban.

Az egészséges reggeli nem luxus, nem kell ahhoz többórás szertartás ébredés után, hogy a szervezetünk hozzájusson a napindításhoz szükséges legfontosabb tápanyagokhoz. Az Okoscímke.hu segítségével eloszlatjuk a tévhiteket, és megmutatjuk, miként válhat a rohanós mindennapok részévé az egészséges és tápláló reggeli.

1. Ha nem reggelizem, lefogyok!

Bár már óvodában megtanították a mondást, hogy "Reggelizz úgy, mint egy király!", sokan arra hivatkoznak, hogy délelőtt egyáltalán nem éhesek, vagy éppen úgy hiszik, hogy hatékonyabban fogynak, ha kihagyják ezt a főétkezést. Valójában pont fordítva igaz, hiszen a reggeli kihagyásával számos vitamintól és hasznos energiaforrástól fosztjuk meg a szervezetünket, amit nem is tudunk pótolni a nap folyamán, így azon kapjuk magunkat, hogy szakaszosan tör ránk a falhatnék. Az ideális reggelinél fontos, hogy változatos tápanyagokat tartalmazzon, így egyaránt része legyen gabona, valamilyen teljes értékű fehérjeforrás (például sajt, sonka vagy tojás) és zöldség.

2. Elég pár falat

A reggeli nem nassolást jelent, hanem főétkezés, így nagyon fontos, hogy miből és mennyit fogyasztunk a napindításhoz. Gyakran csak annyi időnk van, hogy egy fél pogácsát elrágcsáljunk a metrón, utána pedig egész délelőtt az evésre gondolunk. Ha nincs elég időnk reggel, tervezzük meg előző este, hogy mit fogunk reggelizni és készítsük elő, amennyire lehet. Vagy előre elkészíthetünk a hétvégén egy nagyobb adag péksüteményt, pl. kiflit, zsemlét, fagyasszuk le, így előző este elővéve, vagy reggel a sütőbe rakva ott vár minket a saját péksüteményünk. Ugyanígy lefagyaszthatunk szeletelt kenyeret is, amit reggel bedobhatunk a pirítós-sütőbe.

3. Finom péksütemény + egy nagy pohár gyümölcslé a legjobb választás

Ha a cukor-és kalóriabevitelünkre figyelni akarunk, nem biztos, hogy pont ez a legjobb megoldás, hiszen így reggelink nem lesz kiegyensúlyozott, mivel főleg gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz majd - amelyek a reggeli órákban különösen nem jó választás.

+1. A reggeli kávé, tea nem számít a kalóriabevitelbe

Nem igaz, hiszen minden falat és korty számít. Az ideális reggelinek a napi kalóriabevitelünk negyedét kell kitennie, amibe beletartoznak az italok is, így ebben az esetben is használhatunk édesítőszert a kávéba, teába. A napi kb. 8 pohárnyi folyadékmennyiség egy részét kiteheti a reggeli tea, vagy gyümölcslé, a tiszta víz pedig ébredés után tesz jót a szervezet napkezdő hidratációjában.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?