Zárd üvegbe a nyarat!

Zimankós téli reggelen házi kajszilekvárt simítani a kalácsszeletre… Hmm, ezért megéri néhány nyári délelőttön pepecselni a konyhában. És különben is: befőzni menő.

Nem kell öngólt rúgni, és rögtön nagyüzemi mennyiségekben gondolkodni, inkább többször, többféle gyümölcsből tegyünk el néhány üveggel. Így a befőzés nem nyűg, hanem öröm és siker!

Alapozás – a kezdet

A befőttesüvegek tartalmának csak a képzeletünk, és az éppen szezonjában lévű gyümölcsök szabnak határt, de mielőtt nekivágnánk, jó, ha tisztában vagyunk az alapokkal.

  • Tisztaság mindenekelőtt! Patyolattiszta edények, befőttesüvegek, gyümölcsök. Különben hiába fáradozunk, megromlik a lekvár és a befőtt.
  • Éppen szezonális, érett, hibátlan gyümölcsöket válasszunk a befőzéshez. (A földről felszedett példányokat is felejtsük el, a félig rohadásnak indultakat annál inkább.)
  • A gyümölcsöket alaposan, ha kell, többször mossuk át, az esetleges sérült részeket vágjuk ki!

Fertőtlenítés lépésről lépésre

A befőttes üvegeknek és a fedelüknek is tökéletesen tisztáknak kell lenniük. Először forró, mosószeres vízben mossuk el, majd öblítsük le tiszta vízben. Utána következik a csírátlanítás, három módszer közül választhatunk:

  1. vagy ecetes vízzel öblítjük az üvegeket és fedőket
  2. vagy 80-90 %-os alkohollal
  3. vagy pedig egyszerűen vízben forraljuk az üvegeket 15-20 percen át.

NoSalty-tipp

A leggyorsabbn mikróban csírátlaníthatunk, pár ujjnyi (ecetes) vizet téve az üvegekbe, legmagasabb fokozaton 3-4 percig járatjuk, majd kiöntjük belőlük a vizet.

Tartósítsunk! De hogyan?

  • Nem szükséges tartósítószert (szalicil, nátrium-benzoát) adni a gyümölcsökhöz, a tisztaság, a cukor és a befőzési eljárás gondoskodik róla, hogy sokáig élvezhessük a nyarat a kamrapolcról.
  • Egy biztonsági lépést még tehetünk a tartósság érdekében: az üvegeket megtöltve, lezárva, fordítsuk fejjel lefelé (egyesek szerint pár másodpercre, mások így tartják akár 5 percig is), így vákuum keletkezik.
  • Végső lépésként mehetnek is az üvegek a száraz vagy nedves dunsztba, onnan pedig irány a spájz!

Tároljunk gondosan!

A kész befőtteket, lekvárokat lehetőleg szellős, hűvös helyen tartsuk, a kamra alsóbb polcain, hogy a felszálló meleg levegő ne érje őket.

NoSalty-tipp

A felbontott üvegeket hűtőben tároljuk, és mindig tiszta evőeszközzel nyúljunk bele!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?