Így sütheted hibátlanra a Márton-napi libacombot

Nemsokára itt a Márton-nap, amikor hagyományosan libát sütünk és eszünk – sokféleképp el lehet készíteni ezt a rendkívül finom húsfélét, viszont alapvetően máshogy kell vele bánni, mint a könnyen kezelhető, gyorsan átsülő csirkével. Cikkünkben most hasznos sütési tippeket adunk, hogy a legjobban sikerüljön a libalakoma, azon belül is a libacomb.

A liba kényes húsféle, hiszen hosszabb sütési időt igényel, mint egy egyszerű csirkecomb, mégis könnyen ki tud száradni. Sokan egyenesen azt gondolják, vagy-vagy kérdése az egész: a libacomb vagy omlós, vagy ropogós, a kettő együtt szinte kivitelezhetetlen feladat és csak éttermi körülmények között sikerülhet. Pedig ha betartunk pár alapszabályt, mi is tökéletes kívül ropogós, belül puha libacombot tudunk sütni.

Így sütheted hibátlanra sült a Márton-napi libacombot

Tisztítás – nem megspórolható!

Még ha tisztított libát is veszünk, mindig alaposan vizsgáljuk át a húst, hogy a bőréből tényleg minden pihét és tokot eltávolítottak-e, mert meglehetősen illúzióromboló, amikor a sült libából kell kipiszkálni a kemény tokokat.

Az igazán finom sült libacomb titka a tökéletesen tiszta hús.

Irdalj!

A libacombokat tisztítás után mindig irdaljuk be, figyelve arra, hogy a húst sose sértsük meg. A bőr így a sütés végén egyenletesen tud átpirulni, anélkül, hogy összeugrasztaná a húst.

Add meg neki az időt!

Mivel a liba tényleg tömörebb, rágósabb húsú, mint a csirke, soha nem a pirítással kell kezdeni a sütését, hanem jó szaftosan el kell kezdeni először párolni. Kerülhet mellé jócskán hagyma, fokhagyma, kakukkfű, rozmaring és akár egy kevés bor is. A combokat mindig bőrös oldalukkal lefelé tegyük a tálba vagy serpenyőbe, és annyi folyadékot öntsünk rájuk, hogy félig ellepje a húst. A lényeg, hogy a szaft a sütés során jól átjárja a húst, ezért figyeljünk végig arra, hogy sose fogyjon el alóla a folyadék, nehogy idő előtt elkezdjen pirulni. Nem kell, hogy levesnyi lében álljanak, de ne is kapjanak oda. Amikor a hús már majdnem teljesen puha, akkor kezdődhet csak a pirítás.

Ha nagyobb mennyiségű húst sütünk, és serpenyő helyett sütőben készítjük a finomságokat, készüljünk fel arra, hogy másfél-két óra is kellhet a húsnak, hogy igazán omlós legyen.

Nem kell 180 foknál magasabb hőfokon készíteni, így nem tud hirtelen kiszáradni, rá kell szánni ezt az időt, hogy igazán szaftos legyen a végeredmény. Ha serpenyőben készítjük, akkor is legalább egy órát rotyogtatni kell, hogy puha legyen.

Ha libamellre vágynál:

A pirításba adj bele mindent!

Ha serpenyőben dolgoztunk, a pirításra akkor is vegyünk elő egy új edényt, ha nincs sütő, ahol rá tudnánk pirítani a húsra. Ne a szaftos serpenyőben égessük le a húst, hanem vegyünk elő egy másikat, ahol körbe tudjuk pirítani, de a legjobb, ha betesszük a sütőbe és grill fokozaton, vagy nagyon magas hőmérsékleten pár perc alatt pirosra sütjük őket a bőrös oldalukkal felfelé.  

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több isteni recept vár:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?