Rongyos tojásfelhők, avagy ilyen az olaszok tojáslevese, a Stracciatella-leves

Vajon mi köze a stracciatellának a tojásleveshez, és mitől lesz ez az egész 'rongyos'? És egyáltalán: miben más ez a verzió, mint a miénk? Legyünk nyitottak, és próbáljuk ki az olaszos tojáslevest, ami a húslevesalaplétől és a parmezántól nyeri el ízgazdagságát és különlegességét.

A stracciatella-levesnek semmi köze a híres olasz fagyihoz, de itt most még ahhoz a lágy sajthoz sem, amelyet a burrata töltelékeként ismerünk. A stracciatella itt inkább a megjelenésre utal, hiszen a csurgatott tojás úgy jelenik meg a tojáslevesben, mintha kis zsákocska (azaz 'burrata') vagy habfelhő lenne (azaz 'fagyi').

A stracciatella nagyjából annyit tesz, hogy "rongyos", innen ered a hivatalosan stracciatella alla romananak hívott tojásleves elnevezése.

Bár kétség kívül találunk párhuzamot a kínaiak tojásviráglevesével, ahol szintén a kinézetére utal az elnevezés, a magyar tojáslevessel azonban már tényleg ne hasonlítgassuk ezt a fogást. Szerencsére az olaszok stracciatella tojásleveséhez nincs szükségünk sok vagy igazán drága alapanyagokra, sőt, még az elkészítése is időkímélő. A technikája egyszerű, és az összetevők - húsleves, tojás, parmezán és a friss fűszernövények - szintén könnyen beszerezhetőek.

Stracciatella-leves, recept itt! (Fotó: Hering András)

Tippek az elkészítéshez

  • Az elkészítés során először győződjünk meg arról, hogy a húsleves lassú tűzön forrjon, hogy a tojások szinte azonnal megfőjenek, amikor az edénybe csorgatjuk őket.
  • Persze előtte a tojásokat fel kell vernünk, majd reszelt parmezánnal és friss bazsalikommal, petrezselyemmel összekevernünk.
  • Ezután lassan öntsük a forró húsleveshez, közben lassan keverjük, hogy megalkossuk a tojásfelhőkből álló stracciatellát.
  • Ha jobban szereted a nagyobb, gombócszerű tojásfelhőket (mint az én fotómon), lassan keverd össze, ha viszont a finom, apróbb tojásbetétet találod vonzóbbnak, akkor keverd gyorsabban, egészen addig, amíg a tojás megfő.
  • Ha még egy kis friss zöldet szeretnél hozzáadni a leveshez, próbáld ki a friss vagy fagyasztott spenótot is!
Stracciatella-leves, recept itt! (Fotó: Hering András)

Hozzávalók:

1,5 l csirke alaplé, 4 levél bazsalikom, 4 szál petrezselyem, 4 db tojás, 75g parmezán  (finomra reszelt), só, bors

Elkészítés:

Forraljuk fel közepes lángon a csirkealaplevet, közben csipkedjünk le a friss zöldfűszerekből (petrezselyem + bazsalikom) egy evőkanálnyi mennyiségű levélkét.

A leveleket keverjük össze egy tálban a 4 tojással, a parmezánnal és pici sóval.

Stracciatella-leves, recept itt! (Fotó: Hering András)

Csurgassuk a tojásos keveréket a forrásban levő húsleveshez, közben vegyük alacsonyabbra a hőt. Ha nagyobb darab tojásfelhőket szeretnénk, nagyon lassan keverjük. Az apróbb tojásdarabok érdekében gyorsan keverjük 1 percig, majd keverés közben adjuk hozzá a tojásos keveréket. Ha befejeztük a tojásöntést, hagyjuk abba a keverést, engedjük felforrni addig, amíg a tojás megfő és megpuhul (körülbelül 1 percig).

Stracciatella-leves, recept itt! (Fotó: Hering András)

Tálaljuk forrón, frissen őrölt borssal a tetején, és élvezzük az olaszok tojáslevesét!

Stracciatella-leves, recept itt! (Fotó: Hering András)

A Stracciatella-leves teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Stracciatella-leves, recept itt! (Fotó: Hering András)

Fotók és recept: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Gáspár Beával, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Még több házias, de nem mindennapi recept itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek