Minden receptnek megvan a maga kis csapdája vagy bökkenője, és e szabály alól a különböző süteménytészták sem képeznek kivételt. Annak ellenére, hogy milyen egyszerű őket bekeverni, az elkészítési folyamat több pontján is beüthet a krach, és a massza rendellenes módon kezdhet viselkedni. Persze a szemünk láttára történik minden, így szinte azonnal észrevehetjük (ha figyelünk), hogy a süteménytészta valami rosszban sántikál. Az alábbi tippek abban segíthetnek, hogy orvosoljuk a különböző problémákat.

Egy tömbbe áll össze a vaj és a cukor
Amikor épp csak belekezdünk a sütemény masszájának összeállításába, a legtöbbször cukrot és valamilyen zsiradékot kell elkevernünk. Annak ellenére, hogy kevésbé tűnik fontos lépésnek, a sikeres habosítás ad majd stabil alapot a süteménynek.
Az alapos habosításhoz szobahőmérsékletű vaj kell, ugyanis csak ezt tudjuk egységesen elkeverni a cukorkristályokkal.
Amennyiben a vajunk túl rideg, de már elkezdtük a habosítását, inkább állítsuk meg a robotgépet és a mikróban vagy gőz fölött melegítsünk rá enyhén a tál tartalmára. De tényleg csak óvatosan: nem kell, hogy megolvadjon a vaj, csak puhuljon vissza egy kissé. Ezután folytathatjuk a habosítást.
Kásásnak tűnik a tojásos alap
A sikeres habosítás után általában a tojások hozzáadása következik. Erről a fázisról annyit kell tudnunk, hogy technikailag vizet (tojás) adunk egy zsíros (vaj) alaphoz. Ez a két komponens pedig igencsak idegenkedik egymástól.
Ha nem türelmesen járunk el, a keverék kásássá, szemcséssé válhat, ami a zsiradék kicsapódásának jele. Általában akkor figyelhető meg, ha a tojásokat egyszerre adtuk a vajas alaphoz, vagy ha nem kevertük elég ideig az egyik tojást, mielőtt a tál tartalmához adtuk volna a következőt.
Ha már belekerült az összes tojás a tálba, sok mindent nem tehetünk: keverjük magas fokozaton a masszát addig, míg a kásás állag nagyrészt megszűnik. Ha nem szűnik, haladjunk tovább a recept lépéseivel és imádkozzunk, hogy a kisült sütemény állagán ne lehessen majd érezni a bakit.
Nagyon a keverőre ragad a massza
Tudnivaló, hogy minden liszttel készülő tészta és massza glutént tartalmaz. Az azonban már abszolút nem mindegy, hogy milyen erősségű glutént. Míg a kenyerek és kelt tészták esetében az erősebb szerkezet előnyös (ettől lesznek rágósak, levegősek), addig a kevert süteményeknél arra kell ügyelnünk, hogy a glutén minél gyengébb maradjon. Csak így maradhat meg ugyanis a légies, puha, szaftos állag, amit úgy szeretünk.
A glutén akkor kezd megerősödni, miután a liszt nedvességgel érintkezett. Tehát a süteménymasszák keverésének idejét az abszolút minimumra kell csökkentenünk.
A túlkeverés egyik jele lehet a robotgépkarokra ragadó, szalagosan nyúló massza: ez a megerősödő gluténszerkezet klasszikus előjele.
Amennyiben ezt vesszük észre, azonnal állítsuk le a gépet és hagyjuk abba a keverést. Mivel csak előjeleket láttunk, remélhetőleg még nem veszett el túl sok a sütemény megfelelő állagából: persze ez csak a kisütés után derül majd ki.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több hasznos konyhai tippet leshetsz el ezekből a cikkekből: