Aki próbált már télen, a leghidegebb időben friss paradicsommal főzni, az tudhatja, milyen szélmalomharcot is jelent ez igazából. A csökevényes, hóka delikvensekből igen nehéz értékelhető aromákat előcsalni, ami végső soron az elkészített fogások élvezeti értékéből is sokat elvesz. Így a legokosabb döntés ilyenkor az, ha feldolgozott paradicsomra, tehát konzervre, sűrítményre vagy passzírozott lére váltunk. Nem mindegy azonban az sem, ezeket a kész produktumokat hogyan vetjük be a főzés során – csak akkor imitálhatjuk velük a nyári paradicsom napfényes, harsány ízét, ha bevetjük az alábbi egyszerű kis trükköket.

Paradicsomlé: szódabikarbónával szelídítve
Levest, mártást és különböző főzelékeket érdemes paradicsomléből készíteni, ha nem áll rendelkezésre a friss gyümölcs. A feldolgozott termékek közül ez a leghígabb, ami egyben azt is jelenti, hogy íze is kevésbé koncentrált, sokkal erőteljesebben savanykás, fanyar, kevésbé édes.
Sok recept ezt cukor hozzáadásával ellensúlyozza, ami ugyan egy járható út – sőt, szüksége is van valamennyi édesítésre a lének – azonban nem kell annyit a fazékba szórnunk, ha szódabikarbónát is használunk.
A szódabikarbóna ugyanis valamennyire képes semlegesíteni a paradicsom savasságát, elveszi a lé és így a megfőzött étel fanyar élének egy részét, tehát nem kell majd túlcukroznunk a fogást.
Konzerv paradicsom: turmixolással egységesítve
Ha konzerv paradicsomról van szó, kétféle opció közül választhatunk: darabolt és egész paradicsomot rejtenek a legtöbb élelmiszerboltban megvásárolható fémdobozok. Arról, hogy mi a különbség e kettő között, ebben a cikkben lehet olvasni.
Alapvető szabály azonban, hogy érdemes mind a darabolt, mind az egész paradicsomkonzerv tartalmát leturmixolni használat előtt. A kockázott paradicsom a hozzáadott állagjavító miatt hosszabb főzés után is megtartja alakját, illetve a darabokon gyakrabban előfordul héjmaradvány, ami szintén nem fő szét.
Az egész paradicsomban pedig a csuma, a szár alatt található zöld, kemény rész jelent problémát, ami szintén egyben marad az ételekben, kellemetlen élményt okozva, ha falatba kerül.
Sűrített paradicsom: lepirítással elmélyítve
Az összes paradicsomkészítmények közül a sűrített paradicsom a legkoncentráltabb: mivel a nedvesség nagy része eltávolításra került, a sűrítmény szinte önmagában is édes. Azonban ezt a kellemes aromát érdemes még tovább mélyíteni egy alapos lepirítással.
Ha valamilyen paradicsomos ételben sűrítményt használunk, az elején adjuk a fazékhoz, amikor a hagymás alapunk már kész: az olajon, magasabb hőmérsékleten 1-2 percig pirítsuk, míg mélybordó színt kap és aromássá válik.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai segítségért kattints az alábbi cikkekre: