Néha jót tesz a süteménynek, ha túl nagy tepsiben sütöd

A süteménysütés menetének megvannak a maga kőbe vésett keretei, amelyektől nem nagyon lehet eltérni. Persze megpróbálni meg lehet: például a tepsiméret megváltoztatásának abszolút akadnak előnyei.

Egy receptnek vannak biztos pontjai, mint az alapanyaglista, a sütési hőfok és idő: ezekkel nem szabad babrálni, ha értékelhető végeredményt, azaz egy finom tepsi édességet szeretnénk kapni a süteménysütés végén. Van azonban egy faktor, amit (bizonyos keretek között) meg lehet változtatni, és amit amúgy sem veszünk mindig annyira komolyan. Ez pedig nem más, mint a tepsiméret, amelynek megváltoztatása nem várt, izgalmas eredményekhez vezethet a süteménysütés alatt. Nézzük, melyek ezek!

Néha jót tesz a süteménynek, ha túl nagy tepsiben sütöd

Úgyis megtesszük

Egy átlagos háztartás tepsifelszereltsége nem olyan sokszínű, hogy minden receptigényt ki tudjon szolgálni. Biztosan használtunk már 20 centiméter átmérőjű kerek forma helyett 25 centiset vagy a 20x30-as tepsi helyett 40x25-öset.

Mindezt meg is tehetjük (a józan ész keretein belül), ha odafigyelünk bizonyos dolgokra.

Például arra, hogy a túl széles sütőedényben jobban elterül a tészta, ami gyorsabb átsüléshez és esetleges kiszáradáshoz/megégéshez vezethet. A tepsi méretének változását általában a sütési idővel tudjuk ellensúlyozni: nagyobb edény esetén kevesebb, kisebb tepsinél pedig több lesz a teljes sütemény átsüléséhez szükséges idő.

Gyorsabban megsül

A kisebb, magasabb falú formák egyik nagy hátránya, hogy borzasztó lassan sül át bennük a süteménytészta. Főleg akkor, ha méretesebb adaggal dolgozunk: ilyenkor ahhoz, hogy a sütemény közepe is megszilárduljon, gyakran 60-70 perc is kellhet.

Ha nincs ennyi időnk, és a sütemény jellege megengedi (pl. kevertek, piskóták, stb.), süssük a tésztát nagyobb átmérőjű formában. Kifejezetten a keverteknél mindegy ez, hiszen azokat nem kell félbe vágni, rétegezni, felcsavarni és hasonlók. Keskenyebb szeleteket kapunk majd, de ez az élmény szempontjából mindegy.

Szaftosabb marad

Szintén a hosszú sütéshez köthető a sütemények szaftossága: ha már a hetvenedik percben járunk, és a masszánk belseje még mindig nyers, a külső, már sült részek sajnos elkezdhetnek kiszáradni, sőt, meg is éghetnek.

Amennyiben nagyobb edényt vetünk be, a tészta nemcsak gyorsabban sül majd, de egyenletesebben is, ami egy általános szaftosságbeli javulást is jelent majd kívül-belül.

Jobban eloszlik benne a „cucc”

A „cuccok” jelen esetben minden olyan extrára utalnak, amit a süteménymasszánkba teszünk: csokoládé, magvak, friss és aszalt gyümölcsök, stb. Egy magasabb falú formában ezek hajlamosak lesüllyedni a tészta aljára, míg egy szélesebb edényben, ahol a sütemény is ellaposodik, nincs helyük hová menni. Azaz végig, mindenhol egyenletesebb eloszlásra számíthatunk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több süteménysütési trükk, amit vess be:

Címlapról ajánljuk

További cikkek