Így tedd harsogóan tavaszivá a krémes rizottód zöldségekkel

Krémes, laktató, mégis könnyen tavaszivá és frissé hangolható – ez a rizottó, az olaszok egyik ikonikus fogása, amit érdemes ilyenkor tavasszal sok zöldséggel kombinálni.

A rizottó az egyik olyan univerzális étel, amely minden évszakba remekül illeszkedik, lehet egészen mély, zsíros és laktató fogást készíteni belőle, amely a téli, hosszú, hideg napokon körbeöleli testünket, lelkünket, de tavasszal és nyáron, amikor a könnyedebb ízekre vágyunk, egyszerűen átvariálva elkészíthetjük laktató, de mégsem elnehezítő változatban is. Sok zöldséggel!

A krémesség titka

A rizottó egyrészt sosem lesz egyike a pár perc alatt elkészíthető ételeknek, cserébe egy kis türelemmel olyan krémes és telt ízeket hozhatunk ki belőle, amelynek nagyon nehéz ellenállni. Egyrészt használjunk hozzá mindig kerekszemű, kifejezetten rizottó főzésére ajánlott rizst, másrészt ne elégedjünk meg azzal, hogy sós vizet használunk a főzéshez.

A legjobb, ha alaplevet használunk, ez készülhet erőlevesből, húslevesből vagy zöldséglevesből, de már egy adalékoktól és ízfokozóktól mentes leveskockával is sokkal jobban járunk, mint az egyszerű sós vízzel.

Az olajon vagy vajon megfuttatott rizst állandó kevergetés mellett öntsük fel egy merőkanálnyi alaplével, majd amikor a rizs felvette az egész folyadékmennyiséget, következhet az újabb adag alaplé, ezt a kevergetés és öntögetést pedig egészen addig folytassuk, míg fogkeményre és egészen krémesre nem főtt a rizsünk.

A krémességhez eléréséhez adhatunk a rizottónkhoz frissen reszelt sajtót, például parmezánt vagy pecorinót is, de abban az esetben, ha tavasziasabb, könnyebb hangulatú ételt szeretnénk készíteni, el is hagyhatjuk ezt az összetevőt. Vannak, akik a szinte kész rizottóba tejszínt is tesznek, ez kétségkívül jót is tesz a krémességnek, de ugyancsak elnehezíti az ételt. Ha mindenképp valamilyen plusz ízt szeretnénk adni a rizottónkhoz, keverjünk bele egy kevés krémes szárított paradicsomot, vagy adjunk hozzá paradicsomlét, esetleg egy-két kiskanál bazsalikomos vagy paradicsomos pestót, céklából készült krémet. Sokan esküsznek arra, hogy fehérbor is kell a rizottóba, az biztos, hogy elrontani nem tudja, de ha gyerekeknek készítjük, akkor inkább hagyjuk el.

A zöldségek és zöldek fontossága

Most hogy itt a tavasz érhető, hogy nem a nehéz fogásokra vágyunk, így a rizottót is érdemes könnyedebbre hangolni, ehhez pedig nem kell mást tennünk, mint bátran használni a most burjánzó, friss zöldeket, zsenge hajtásokat, gyökérzöldségeket.

Ha friss spenótlevelekkel, reteklevélből készített pestóval, vagy akár apróra vágott, friss petrezselyemmel szórjuk meg gazdagon a majdnem kész rizottót, egészen új ízek szabadulnak fel, de a mángold, a kakukkfű és a zsálya is olyan zöldség és fűszer, ami remekül illik a rizshez.

Ha pedig tavaszi zöldségeket is adunk a főzés második felében a rizottóhoz, gazdag és mégsem nehéz fogást kapunk: a friss, új répa, a fehér, vagy zöld spárga, sőt a friss, új karalábé, borsó is remekül érvényesül a rizs mellett, sőt, ha szeretünk kísérletezni, akkor a kész rizottónkba keverjünk egy kevés, külön átgrillezett zsenge, hónapos retket, nem fogjuk megbánni.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas, tavaszi recept:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?