A rebarbara elvált az epertől, és ebben a pitében kezdett új életet

A rebarbara szezonja hivatalosan is elérkezett, így elkészíthetjük a kedvenc süteményeink egyikét a fanyar zöldséggel. És nem is feltétlenül kell folyton-folyvást az eperrel párosítanunk.

Rebarbara és eper: egy olyan kombináció, amit sokan szeretnek, és sokan nem akarnak elhagyni. És persze teljesen érthető módon: a savanykás és az édes ízek tökéletes találkozása ez, ami bármilyen édességet fantasztikus szintekre emel. Olyannyira elterjedt viszont a párosítás, hogy sokan nem is használják egyedül, magában a rebarbarát. Ez a recept most kifejezetten ezeknek a sokaknak szól, és remélhetőleg meggyőzi őket arról, hogy adjanak egy esélyt a különleges alapanyagnak, az eper segítsége nélkül is.

A rebarbarás galette receptjét ITT találod

Tényleg annyira savanyú a rebarbara?

Az eper-rebarbara párosításának leginkább két logikus oka van. Az egyik, hogy mindkét alapanyag egyszerre kapható, ilyenkor május végén, június elején szezonális. Ez pedig nyilván ahhoz vezetett, hogy rengeteg közös „gyermekük” született sütemények és édességek formájában.

A másik, hogy a rebarbara kissé savanykás íze mellé néha szükség van egy édesebb gyümölcsre, hogy ellensúlyozza azt.

Persze nélküle is boldogan megél a rebarbara, hiszen nem egy borzasztóan, orrfacsaróan savanyú zöldség, főleg akkor nem, ha megfelelően készítjük el. Sőt, egy enyhe fanyarság jól is áll a csak rebarbarából készített édességeknek.

A legegyszerűbb pitetöltelék

Ez a megfelelő módszer például állhat a következőkből. A rebarbarát cukorral, citromlével és –héjjal hagyjuk egy kicsit állni, szinte pácoljuk a zöldséget. A cukor mindeközben kivon valamennyi nedvességet a rebarbarából, ami két dolgot is jelent.

A rebarbarás galette receptjét ITT találod

Egyrészt lesz a pitének egy önmagától létrejött szaftja, öntete, amit fel fogunk majd használni a sütéshez. Másrészt az édeskés, citromos aroma kissé átjárja a rebarbarát, és sokkal kellemesebb íze lesz, mint a „pácolás” nélkül.

A sütőben pedig szépen-lassan puhul és karamellizálódik a zöldség, nem hirtelen módon. Ez is mélyebb és karakteresebb édes ízt jelent.

A legegyszerűbb pitetészta

A galette egy olyan pite, ami teljesen szabadon készül, nem kell hozzá se forma, se semmi. A tésztája mindössze lisztből, vajból, cukorból és vízből áll, szerénysége ellenére mégis dekadens, omlós, egyszóval tökéletes.

A rebarbarás galette receptjét ITT találod

Mint minden más omlós, vajas tésztánál, itt is fontos a minimális gyúrás, a túldolgozás és az erős gluténszerkezet elkerülése, valamint a hűtőben való pihentetés. Ezeket betartva miénk lehet majd a legomlósabb pitetészta, ami jelen esetben puhára sült, édeskés rebarbarákkal telik meg.

Készítsünk rebarbarás galette-et!

Hozzávalók: 225 g liszt, 170 g vaj, 80 ml víz, 1 ek cukor, 1 csipet só, 250 g rebarbara, 1 db citrom, 100 g cukor

A rebarbarás galette receptjét ITT találod

A lisztet elkeverjük a cukorral és a sóval, majd belekockázzuk a hideg vajat. Az egészet gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk, amíg olyan állaga nem lesz, mint a nedves homoknak.

Fokozatosan hozzácsorgatjuk a jéghideg vizet, és addig dolgozzuk, amíg össze nem áll a tészta. Ne gyúrjuk túl sokáig, mert akkor nem lesz omlós. A tésztát hűtőbe tesszük pihenni 30 percig, közben pedig előkészítjük a tölteléket.

A rebarbarás galette receptjét ITT találod

A rebarbarát megmossuk, majd nagyjából ujjnyi hosszú darabokra vágjuk. Egy nagy tálban elkeverjük a cukorral, a citrom héjával és fél levével, majd hagyjuk állni az összeállításig.

A sütőnket előmelegítjük 180 fokra, és egy nagy lapos tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztát kivesszük a hűtőből, majd lisztezett felületen egy nagyjából 25 cm átmérőjű körré nyújtjuk, és a kibélelt tepsire helyezzük.

A rebarbarás tölteléket a közepére rendezzük tetszés szerint (a lényeg, hogy egy rétegben legyen). A tésztakör szélén hagyjunk egy 5-6 centiméteres sávot üresen, mert ezt fel kell majd hajtanunk. Egy késsel bevágjuk az üres tésztát a gyümölcsig, hogy ezek mentén könnyebb legyen majd a felhajtás.

A rebarbarás galette receptjét ITT találod

A tészta széleit a gyümölcsre hajtjuk, a tálban maradt cukros levet pedig a rebarbara tetejére kanalazzuk. A pitét az előmelegített sütőbe tesszük, és 35 percig sütjük. Miután elkészült, hagyjuk egy kicsit kihűlni, és fagylalttal vagy tejszínhabbal tálaljuk.

A rebarbarás galette teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas, tavaszi recept:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

Iránytű a szakmaválasztásban a XVII. Szakma Sztár Fesztivál idén áprilisban

Közel hatvan szakmában kétszáz diák méri össze tudását a XVII. Szakma Sztár Fesztiválon április 24-26. között Budapesten, a további programok között pedig kiemelt figyelmet kap az interaktivitás és a testközelből megtapasztalható élmények. A Szakma Sztár Fesztivál egyaránt segíti a fiatalokat és a szülőket megismertetni a szakmákkal, és eligazodni az általuk nyújtott több száz lehetőség között. A jelige: „Szakmát a kézbe!”

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek