Ez a különbség az ómega-3 és az ómega-6 zsírsavak között

Az ómega zsírsavakról mindenki hallott már, és mindenki tudja, hogy jót tesznek a szervezetnek. Na de mi a különbség az ómega-3 és a 6 között? Elmondjuk!

Nem minden zsír egyforma, és nem mindegyik rossz a testünknek. Az ómega-3 zsírsavakról biztosan te is tudod, hogy kimondottan ajánlott a fogyasztásuk a szervezet megfelelő működése érdekében. Ugyanígy szükségünk van azonban ómega-6 zsírsavra, aminél azonban egy fontos szempontot mindig észben kell tartani.

Van különbség az ómega-3 és az ómega-6 zsírsavak között

Mit kell tudni az ómegákról?

Azt biztosan tudod, hogy érdemes ómega-3 zsírsavakban gazdag ételeket fogyasztani, mivel fokozza az agyműködést, javítja a véráramlást, és még az élettartamot is meghosszabbítja. Az ómega-6 zsírsavak és az ómega-3 zsírsavak is jelzőmolekulákat termelnek a szervezetben, amelyek szükségesek az immunrendszer működéséhez, a vérnyomás szabályozásához, a gyulladásokhoz, a vércukorszint szabályozásához és a központi idegrendszer működéséhez.

Mire kell figyelni az ómega-6 bevitelnél?

A fő különbség a két zsírsav között, hogy ha az ómega-6 mennyisége meghaladja az ómega-3-ét, akkor gyulladást idéz elő. A kutatások alapján pedig az emberiség olyan étrenden fejlődött ki, amely 1:1 arányban tartalmazta az ómega-6 és 3 zsírsavakat; a mostani nyugati étrend azonban 15:1 arányban tartalmazza az előbbit, vagy még ennél is nagyobb mennyiségben.

Ennek egyik oka, hogy gyakran használunk olyan többszörösen telítetlen zsírokat az ételek sütéséhez – illetve a feldolgozott élelmiszerekben nagy arányban fordulnak elő – , mint például a kukorica-, szója- és szezámolaj.

A túl sok ómega-6 fogyasztása azért jelenthet problémát, mert a linolsavat arachidonsavvá alakítja, ez a molekula pedig a gyulladások előfutára. A szakértő azonban hozzáteszi, hogy a gyulladás szükséges a túléléshez, és nem mindig rossz. Kis mennyiségben szükségünk van (akut) gyulladásra, mert ez segíti megjavítani a testünket. A krónikus gyulladás azonban más krónikus betegségek, például szív- és érrendszeri vagy anyagcsere-betegségek kezdete is lehet.

Egyes friss kutatások arra az eredményre jutottak, hogy az ómega-6 zsírok nagyobb mennyiségben történő fogyasztása nem járult hozzá a káros gyulladások fokozódásához a szervezetben, azonban a kutatási eredmények ellentmondásosak ezen a téren, így további vizsgálatokra van szükség.

Mennyi ómega-6 ajánlott egy nap?

Az ajánlott napi mennyiség ómega-6 esetében 17 gramm férfiaknál, és 12 gramm nőknél az amerikai National Academy of Medicine szerint. Hogy el tudd képzelni: 100 gramm dióban 12 gramm ómega-6 található.

100 gramm dióban 12 gramm ómega-6 zsírsav található

Milyen ételekkel viszel be ómega-6 zsírsavat a szervezetedbe?

Az ómega-6 egyik fő forrását a növényi olajok jelentik, így a napraforgóolaj vagy szójaolaj, emellett a dióban, tökmagban és tofuban is megtalálható. Egyébként a legtöbb ételben az ómega-3 és 6 zsírsavak együttesen találhatóak meg.

A megoldás: több ómega-3 zsírsav!

A szakértő azonban azt tanácsolja, ahelyett, hogy arra fókuszálnál, hogy kevesebb ómega-6-ot vigyél be a szervezetedbe, az ómega-3 mennyiségét kellene növelni, hogy ellensúlyozza azt.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!