Okok, amelyek miatt nem jó lefekvés előtt enni

Sokaknak csak az esti, lefekvés előtti órákban jut idejük arra, hogy leüljenek, és nyugodtan egyenek egy jót, ez azonban nem túlzottan jó ötlet. Elmondjuk, miért is nem.

Sokáig mindenki azt hitte, hogy az este, lefekvés előtt elfogyasztott étel miatt könnyebben hízhatunk, ezt a feltételezést azonban már több kutatás is megcáfolta. Az mára már biztosnak tűnik, hogy az este elfogyasztott kalóriák nem számítanak többnek a nap végén, mint bármelyik másik időpontban.

Azonban a lefekvés előtti időszak valóban csábító lehet, hiszen nem ritkán ilyenkor van időnk nyugodtan leülni enni, ráadásul az esti elfoglaltságok, filmezés vagy számítógépezés közben is sokan szeretünk nassolgatni, ez pedig hatással lehet az emésztésre, az alvásminőségre és a testsúlyra is.

Okok, amelyek miatt nem jó lefekvés előtt enni

Emésztési zavarokkal kell számolni

Szervezetünk természetesen képes arra, hogy két dolgot is végezzen egyszerre, így nyilván mindenféle akadály nélkül tud aludni és emészteni egyszerre, azonban mégsem ideális lefekvés előtt falatozni, mégpedig a gyomor-béltraktus felépítése miatt. A gyomor és a nyelőcső között egy záróizom található, ami ha nem működik rendesen, a gyomortartalom és az emésztőnedvek visszaáramlanak a nyelőcsőbe, irritációt okozva ezzel. Ezt a kellemetlen, égető érzést hívjuk refluxnak. Ha a testünk vízszintes helyzetben van, akkor nem érvényesül a gravitáció, emiatt még könnyebben kerülhet a nyelőcsövünkbe az elfogyasztott táplálék.

Romolhat az alvás minősége

Ha rendszeresen közvetlen elalvás előtt étkezel, és rosszul alszol, akkor érdemes lehet megvizsgálni a két dolog közötti összefüggést.

A késői étkezés ellenjavult reflux esetében is, mert megnehezíti az elalvást, továbbá olyan mikroébredéseket okozhat, amire bár reggel felébredve már nem emlékszünk, mégis kialvatlannak és nyűgösnek érezhetjük magunkat reggel.

Befolyásolja-e a testsúlyunkat?

Bár már több kutatás is foglalkozott ezzel a témával, egyelőre még nem találtak pontos választ a kérdésre. Akadnak vizsgálatok, amelyek szerint van kapcsolat a lefekvés előtti evés és a súlygyarapodás között – ezek azt mutatják, hogy a késői étkezés hozzájárulhat az anyagcserezavarok kialakulásához, ellentétben a napközbeni evéssel, a témában azonban további kutatásokra lenne szükség.

Tudom nem szereted, ha ilyet rakok a végére, de ezt most indokoltnak éreztem:

A legjobb az lenne, ha az utolsó főétkezés és a lefekvés között legalább két-három óra eltelne. Ezen kívül érdemes lehet még arra is odafigyelni, hogy esti fogásaink ne legyenek nehezen emészthetőek (vagyis magas rost- vagy zsírtartalmúak), továbbá ne legyenek nagyon fűszeresek és magas savtartalmúak sem.

Forrásunk volt.


Még több a késői evésről:

Címlapról ajánljuk

6 tipp a tényleg finom töltött padlizsánhoz

Sokan ódzkodnak a különböző töltött zöldségektől, így a töltött padlizsántól is, amely averziónak gyakran egy negatív múltbéli élmény adja az alapját – nézzünk hát most pár trükköt, ami a jövőben segít majd kikövezni az utat a fogás megkedvelése felé.

Lakos Benedek