Ezért esszük ezt a 6 ételt húsvétkor a hagyomány szerint

A húsvéti szokásoknak is megvan a mélyre nyúló gyökerük, ezzel együtt azoknak az ételeknek és italoknak is, amelyeket ilyenkor fogyasztunk. Vegyük sorra, mik azok, amik az ünnepen rendszerint az asztalra kerülnek, és miért.

Vegyük sorra, melyek azok az ételek, amelyek a húsvéti ünnepen rendszerint az asztalra kerülnek, és miért. A hagyomány szerint ezért esett a következő húsvéti alapanyagokra és ételekre a választás:

Csokitojások

A csokitojás ugyan nem a húsvéti lakomák része, de a gyerekek számára nem húsvét a húsvét nélküle. Először a 19. században kezdték ilyenkor gyártani őket, de leginkább akkor lendült fel a népszerűségük, amikor az 1870-es években a Cadbury Brothers gyártani kezdte őket. Az angolszász országokban ma is ezek a legnépszerűbb csokitojások, itthon nincs nagy hagyományuk.

Ezért esszük ezt a 6 ételt húsvétkor a hagyomány szerint

Roston sült bárány

Magyarország nem egy nagy bárányfogyasztó nemzet, viszont húsvétkor egyre többen állnak neki ennek a húsfajtának is. Jellemzően húsvét vasárnap fogyasztanak bárányt, és az eredete onnan jön, hogy Jézus Isten áldozati báránya volt a Biblia szerint. A finom húst egyébként a tavasz eljövetelével is azonosítják, hiszen ilyenkor arányaiban sok bárány születik.

Húsvéti kalács

A húsvéti kalácsot nagyszüleink már nagypénteken fogyasztották, ha nem vették olyan komolyan a böjtölést. A kalács több mint hatszáz éve a parasztkonyha egyik legkedveltebb étele. Ennek az ételnek szinte minden ünnepen volt a helye az asztalon. Az 1800-as évekig az asszonyok a házikenyérrel megegyező módon készítették, most rendszerint finomabb lisztből készül, mint a kenyér, és tojást, tejet, cukrot, valamint vajat is használnak a recepthez.

Répa

Elég, ha a húsvéti nyuszira gondolunk, de még nélküle is érdemes tudni, hogy a répa a tavaszi, húsvéti időszakkal erősen összefügg. Valószínűleg az az oka, hogy tavasszal rendszerint több zöldséget is eszünk, ezen kívül a répa köretként szinte mindenhez jól megy. Nagy hagyománya van ma már a répatorta készítésének is.

Sonka

A sonka a kereszténység előtti pogány időszakra vezethető vissza, amikor úgy tartották, hogy szerencsét hoz annak, aki megeszi. A szegényebbek számára régen jobban hozzáférhető volt az év elején, mint a többi húsfajta, az Egyesült Államokban pedig még mindig nagyon népszerű, mert itt nem fogyasztanak bárányt az ünnepen.

Főtt tojás

A főtt tojást a húsvéti periódusban sokféle célból fogyasztják: hímes tojásként a locsolóknak adják, de a húsvéti reggelinek is klasszikus hozzávalója a sonka mellett. A tojások a kereszténység előtt a termékenységet és az új életet jelképezték, a húsvéti tradíciók között pedig Jézus sírját, amelyből végül feltámadt. A sírban eltemették, de aztán feltámadt, és új életre született – ahogyan a tojásból is új élet születhet, itt a párhuzam.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a húsvéti cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek