Ez történik veled, ha egy hónapig odafigyelsz a szénhidrátbeviteledre

Sokan kacérkodnak a gondolattal, hogy csökkentik a szénhidrátbevitelüket. Mi egy hónapig kipróbáltuk - olvassátok a tapasztalatainkat!

Még tavaly novemberben vágott bele a szerkesztőségünk néhány tagja különféle kihívásokba. Én és Gyuri kollégám nem ettünk húst egy hónapig - tapasztalatainkról ebben a cikkben olvashatsz többet -, Nóra, Gábriel, Gréti, Petra és Zsófi pedig a manapság oly népszerű szénhidrátdiétát próbálták ki.

A diéta alapjai

Leginkább 160 g-os diéta néven találkozhattatok ezzel az étrenddel, amely elsősorban a fogyni vágyók, illetve az inzulinrezisztenciával élők körében népszerű. Bár a nevében szerepel, hogy napi 160 g szénhidrátot tartalmaz, azt fontos leszögezni, hogy nem mindenkinek ennyire van szüksége - a napi szénhidrátbevitel (ill. energia-, zsír-, fehérje-) több tényező függvénye.

A meghatározott szénhidrátmennyiség mellett kiemelten fontos, hogy a megfelelő szénhidrátok alkossák az étrend egyik pillérét. Ezek a szénhidrátok az ún. összetett- vagy közismertebb nevükön a lassan felszívódó szénhidrátok.

Kollégáim az egy hónapos kihívás során elsősorban erre koncentráltak: elhagyták étrendjükből az egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátokat: nem fogyasztottak cukrot, cukros ételeket, fehér lisztet, -rizst, süteményeket, édességeket stb.

Lássuk, ki hogy boldogult a kihívással és milyen tapasztalatokkal gazdagodtak az egy hónap alatt!:

  • A résztvevő kollégák közül hárman jelentettek fogyást a 4 hét alatt, a másik két kollégának nem változott a testtömege,
  • szintén hárman jelezték, hogy jobb lett a közérzetük,
  • és mindannyian úgy érezték, hogy jobb lett az energiaszintjük - azaz hatékonyabban tudták ellátni napi teendőiket,
  • két ember kivételével a többiek úgy érezték, hogy sikerült változatosabbá tenni az étrendjüket is.

A visszajelzések alapján mindannyian jóérzéssel zárták ezt a kihívást, és többeknél is megfogalmazódott, hogy ezt az odafigyelést hosszabb távon is szeretnék megtartani. Ha nem is úgy, hogy teljesen kizárják az étrendjükből akár a fehér kenyeret, akár a fehér rizst - hanem inkább úgy, hogy ezeket csak alkalmanként fogyasztják, illetve pl. a kenyér esetén csak a jó minőségű - pl. kovászos - kenyeret emelik vissza a menüjükbe.

Az is egyértelműen kiderült a 4 hét alatt, hogy ennyi idő azért kevés az igazi "életmódváltáshoz", a régi berögzült szokások levetkőzéséhez. A megfelelő étrend tervezést, készülést, gyakran otthoni előre főzést igényel - ezeknek a tevékenységeknek pedig meg kell találni az idejét a hétköznapi rutinban.

Ugyanakkor egyértelművé vált, hogy nem lehetetlen a feladat sok munka és család, utazások mellett sem, és hogy már egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk egészségünkért, mindennapi jobb közérzetünkért. Mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy próbáljátok ki bátran ti is!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

7 imádnivaló teraszos hely Budapesten, ahol jót is ehetünk

Egyre inkább kikívánkozunk a négy fal közül. Ha szeretnétek a szabad ég – vagy épp egy napernyő – alatt lazulni, annyi sok jó lehetőség van a fővárosban! Ajánlunk helyet a pesti flaszteren, a budai és a pesti Duna-parton is, hiszen a terasz is sokféle lehet a csupazöld kerthelyiségtől a belvárosi kiülős helyekig. Teraszra fel!

Nosalty

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!