5 élelmiszer, amit nem mosol meg, pedig nem ártana

A főzés nulladik lépése az alapanyagok megmosása: így gondoskodhatunk arról, hogy az étel nemcsak finom, de biztonságosan fogyasztható is lesz. Vannak egyértelmű esetek, az alábbiak nem ezek közé tartoznak: nézzük, mit kell még a csap alá tartani!

Vannak, akik véresen komolyan veszik az élelmiszerek megmosását, míg mások egy fokkal lazábban állnak a dologhoz – mindenesetre annyit érdemes leszögeznünk, hogy ez az apró lépés sokat számít a megfőzött végeredmény szempontjából. Ha kimarad az élelmiszerek megmosása, változhat az étel íze, állaga, külleme. Kerüljük el ezeket a helyzeteket, öblítsük le az alábbi alapanyagokat is!

Rizsmosás a mosogatónál
5 élelmiszer, amit nem mosol meg, pedig kéne

Konzerv hüvelyesek

A babok, borsók, csicserik, amelyeket fémdobozban veszünk a boltban, mind sós főzőlében érkeznek. Ez fogyasztható ugyan, azonban nem a legkívánatosabb, ezért érdemes alaposan lemosni a nyálkás, opálos levet, nehogy mellékíze legyen az ételünknek.

Egyszerű bableves

Ha olcsón szeretnénk egy szívmelengető levest a téli napokra, akkor ez az egyszerű bableves egy szuper választás.

Száraz hüvelyesek

Azokat a hüvelyeseket is csap alá kell tartanunk, amelyek főzését mi fogjuk elvégezni. Ennek azonban teljesen más oka van: itt nem a főzőlé mellékízétől kell megszabadulnunk a mosással, hanem a szemekre ragadt esetleges portól, kosztól. A hüvelyesek áztatása során pedig a felszínre úszó szemektől, hulladékoktól is megszabadulhatunk.

Gabonák

A rizs, bulgur, köles és egyéb gabonák felszínén keményítő található, ami a főzés során beleolvad a főzővízbe – amikor pedig ez elpárolog, a keményítő nem távozik vele, hanem a gabonaszemekre ragad. Ettől lesz a rizsköret ragadós, egybeállt tömb: ha nem szeretjük ezt az állagot, feltétlenül mossuk meg jó előre a gabonát.

Csomagolt saláták

A salátakeverékek általában mosva kaphatók a boltokban, azonban a fóliába vagy dobozba zárt rukkola, bébispenót és egyéb zöldek (tehát nem keverékek) gyakran mosásra szorulnak.

Ne mossuk meg azonban egyszerre az egészet, kivéve, ha mind elfogyasztjuk – a vizes levelek ugyanis gyorsan bepunnyadnak, szavatosságuk drasztikusan lecsökken.

Savanyúságok

Nem kell minden esetben megmosni a savanyú káposztát, céklát, gyöngyhagymát: egyedül akkor járjunk el így, ha valamilyen ételbe főzzük bele a zöldségeket, és nem szeretnénk, hogy az ecetes vagy fermentált lé túlságosan savanyúvá tegye a kész fogás aromáját.

Laktató rizssaláta

Ha akad némi maradék rizs a konyhában, ne dobjuk a kukába, inkább készítsünk belőle gazdag, maradékmentő rizssalátát. Az alábbi recept csupán egy javaslat, a salátához bármit ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippek várnak itt:

Legújabb receptek

Vegán pad thai

A pad thai egy igazi finomság, amit igazából a szósz tesz nagyon ízletessé. Az hogy hús, tofu vagy zöldségek kerülnek hozzá, azt ízlés szerint el lehet dönteni. Mi most egy vegán pad ...

Növényi vaj

Egy tejfehérje érzékeny vagy vegán sokszor álmodozik a vajról. Akár pirítóson, akár főzéshez vagy sütéshez elengedhetetlen. Ha most mással próbálkoznál, mint a bolti margarin, akkor ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...