Búza, rozs, árpa vagy rizs? Melyiket eheted, ha fogyni szeretnél?

Jobb a quinoa, mint a rizs? Esetleg érdemes gluténmentes termékeket fogyasztani, ha fogyni szeretnénk? Ismerjétek meg a dietetikus véleményét!

Fogyókúrába kezdők egyik legtipikusabb első lépése, hogy elhagyják étrendjükből a kenyeret, tésztát, rizst - mondván, hogy lisztből készülnek, aminek magas a kalória- és szénhidráttartalma. Ez az elképzelés sajnos túl régóta tartja magát a közhiedelemben, pedig annak érdekében, hogy egészségesebbek legyünk, hogy fogyjunk nincs szükség a gabonaalapú élelmiszerek elhagyására.

Quinoa vagy rizs?

Ha csak a száraz számokat nézzük, akkor a gabonák, vagy a quinoa tekintetében az álgabonák energia- és tápanyagtartalma azonos nagyságrendben mozog: 100 g-ra nézve ~340-370 kcal, 8-12 g fehérje, 1-2 g zsír és 66-77 g szénhidrát. Ebből a tekintetből tehát mindegy, hogy mit fogyasztunk, mindegyik gabona felhasználása esetén az adagnagyság lesz az irányadó a testtömeg-csökkentő étrendben. Ha ezeket a gabonákat köretként fogyasztjuk például ebédre, az egy főre jutó adagjuk a testsúlycsökkentő étrendben 50-80 g (szárazon, nyersen mérve) és ezeket is kísérjük minden esetben párolt vagy sült zöldségekkel, friss zöldsalátákkal.

Jobb, ha gluténmentes?

Sokan vannak, akik azt várják a gluténmentes étkezéstől, hogy fogyni fognak. Ez nyilvánvalóan nem fog megtörténni, ha alapvetően nem változtatunk az étkezési szokásainkon. Természetesen bátran kipróbálhatjuk a quinoát, hajdinát, kölest az étrendünkben, de önmagában ettől még nem fog lefelé mozdulni a mérleg nyelve.

Búza, rozs, árpa vagy rizs?

Ha tehetjük búza esetén válasszuk a teljes gabonaszemből illetve a durumbúzából készült termékeket. Egy sok zöldséges bulgur- vagy kuszkuszsaláta tökéletes eleme lehet étrendünknek, de nem kell megijednünk a tésztaételektől sem. A bulgurt, a kuszkuszt használhatjuk olyan ételekben, amelyben rizst is használunk, pl. rakott, töltött zöldségek, húsgombócok stb.

Hasonlóan használhatjuk fel a quinoát is, míg hajdinából, kölesből, kukoricából kását készíthetünk köretként. A köles szuper alapanyag süteményekhez, felfújtakhoz is.

Meglepő talán, de a roppanósra főzött árpából isteni salátákat lehet készíteni, és húsos, zöldséges levesek levesbetétjeként is megállja a helyét.

Zabpehelyből készíthetünk sokgyümölcsös kásákat, süteményeket, péksüteményeket.

A fentiek alapján kiderül, hogy a sikeres, tartós testtömegcsökkentésben nincs jelentősége annak, hogy milyen gabonákat fogyasztunk. Törekedhetünk ezek terén is a változatosságra, próbáljunk ki új recepteket újfajta gabonákkal, álgabonákkal.


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Címlapról ajánljuk