Ezek voltak a retró balatoni nyarak ízei, avagy bitte mais

Szidhatjuk is, búsonghatunk is miatta, de az biztos, hogy a retró balatoni nyaralások napszítta emlékei még mindig velünk élnek. Mais bitte, bitte mais!

Nem nagyon tudtam még, mi is az a Balaton, csak egy őszi kenesei este rémlik, hogy legózom egy szobában, és körülöttem valami Gorbacsovról beszélnek a felnőttek, miközben a Neoton Família: Medve táncdala szól. Kicsit később találkozom a szóval, anyukám táskájából kiesik két ezüstborítású, sárga papírral csomagolt csokiszelet, rajta: Balaton. Szóval akkor a tó és a csoki egy és ugyanaz?! Így kezdődött.

Ezek voltak a retró balatoni nyarak ízei, avagy bitte mais

Hekk, palacsinta, kukorica

Aztán már rémlik, ahogy egy fűzfa alatt, korhadt fából készített, gyantás szagú padoknál ülünk, és nagyon várom már a hófehér halhúst, amiről meg voltam győződve, hogy nem olyan régen fogta egy pecás. Persze hekk volt, paprikás lisztben, forrón, gondosan leadva a gyereknek, aki inkább eszi a majonézt (megesküdnék, hogy akkor még tartármártást kaptunk hozzá!), mint a halat és pillanatokon belül valami mást kíván meg… mondjuk az asztal csücskén várakozó, a melegtől gyöngyöző, inkább olaj, mint lekvár illatú palacsintákat.

Óbégat a biciklire sufnituninggal felszerelt ládából főtt kukoricát áruló 70-es férfi, akinél barnább szőke embert még nem láttam.

Fecskében kerekezik a strandon, futnak hozzá a műanyag, nyakbaakaszthatós pénztárcával ellátott iskolások, irigykedem. Hekkel teli szájjal a kukoricáért, a neonszín pénztárcáért, azért, mert ők már az iskolába mennek vissza szeptemberben.

Cápa a vízben

A családok kétszemélyes szövetmatracon pöffeszkednek körülöttünk (nekünk nem volt ilyen franciaágy méretű), kétpercenként megkérdezem, hogy „mikormegyünkbeavízbe?” és „naaaajöösssz?”, tízperces türelemre intenek, van még egy kicsi az „olasz módra” keresztrejtvényből. Végre bemegyünk, a cápás úszógumimat nagyon élvezem, bár a nagypapám ígért nekem egy olyan felfújhatós Chiquita banánt, amit a zöldségesekben tesznek ki. Igaz, az nem lesz majd túl kényelmes a vízben, de legalább elég menő.

Minden kerítés ilyen színes a Balaton mellett

Amikor az ember bármilyen vízből megérkezik a talajra, felnőttként lefekszik a törölközőre napozni és száradni, gyerekként tovább molyol a család körül, de az közös nevező, hogy szinte azonnal megéhezik. Olyan ez, mint buszos útra menni, és felszálláskor mindig nekiesni az előrecsomagolt szendvicseknek. Egyszerűen programozva vagyunk, víz-part-étvágy.

Részemről a még vizesen büfében sorban állást és aztán a sültkrumplievést szeretem a legjobban. Hullámos papírtálcából, annak a palacsintás recés szélűnek a mély párjából.

Akkor még inkább a házi hasáb volt a szokás, nagy és nem is egyforma darabok, sokszor túl puhán és olajosan, de a só nagyon jót tett nekik. És a Globus összes felhígított ketchupja, majonéze is.

Akkor még inkább a házi hasáb volt a szokás

Balaton-éhség

Egyértelmű, hogy a lelkes (és falánk) legkisebbre testálják a büfés zsákmány strandhelyre való szállítását. De kiveszed a jussod: a több tálca krumpliból nyilván a többieknek szántból csipegetsz. Sorbanállási-logisztikai adó, vagy valami ilyesmi. Aztán törökülésben elfogyasztjátok a krumplit, a hajadról csurgó Balatonvízből jut a krumplira is, de nem gond. A Fabulonba mártott darab már annyira nem ínycsiklandó, de inkább így tréfáljon meg a tesód, minthogy fagyasztott zöldborsóval csúzlizva keltsen fel másnap reggel.

Édesség, minden mennyiségben

A család legengedékenyebb tagját volt ildomos rávenni a további édességek megvásárlására: jégkása, szigorúan kivis, neonzöld variáció, amit értetlenkedve fogadsz, hogy a Balcsinál „hókristálynak” hívnak. Szép név, olyan mesebeli, de ez nekünk jégkása.

Esetleg kakaós vagy lekváros (ízes) palacsinta, vanília-csoki kombó csavaros fagyi (a legjobb helyeken olyan csokiöntettel, ami rádermedt!), vagy jégkrém.

Kérdés, hogy Eskimo vagy Schöller kapható az adott büfében, és persze az is, hogy a márkákból van-e a kedvenc. Bum-bum a rágóval? Twinni a dupla fapálcával? CikkCakk, ami jó savanyú volt? Magnum után kicsiként csak vágyakozhattunk, sokszor be kellett érni a Cerkával, Kaktusszal. Kivéve, ha a édességevési etikettet nem ismerő, említett engedékeny családtagot navigáltuk a jeges ládákhoz. Hát ez jó drága… de hát, egyszer nyaralunk idén a Balcsinál!

A parton bizony játszani is lehet, kérdés, hogy megéri-e

Ha meglett a Magnum, akkor diadalittas fejjel lehetett a törölközőkhöz járulni, ahol jött a szemrehányó nézés, netán a „hadd kóstoljam meg, én fehér csokisat még nem is ettem” mondatok. Aztán mire a fagyihoz értem, már a fele hiányzott. Az akkor még sokkal nagyobb Magnumnak, ugyebár.

Édes, színes, ízes emlékek mindezek. Senki sem félt mumusként a gluténtól, akkor sem szaladt össze a család, ha valaki egy fél mini műanyag villácskát elfogyasztott a kicsit keményre sült parti gordon blue (sic!) mellé. Este a papánál recsegett a Kossuth rádió, a tűző naptól kicsit megpörkölődött vállunkat tejföllel kentük, holott a mama paradicsomszeletekre esküdött. De az kellett a másnapra tervezett lecsóhoz. Mert persze nincs minden nap dőzsölés a strandon! Azért egy sajtos-tejfölös lángos reméljük, belefér majd!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Szerző: Pákozdi Nóra
Címlapkép és fotók: Pákozdi Nóra


Régi emlékek, ízek és finomságok:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

Érkezik a Dupla Adag első része — Így készül vasban...

Legújabb videósorozatunk első részében egy igazi klasszikus kerül a fazékba: chili con carne – méghozzá kétféleképpen. Dupla Adag című sorozatunkban megmutatjuk, hogyan készül el a hagyományos, húsos verzió, és azt is, hogyan lesz a húsmentes változat ugyanolyan laktató, ízletes és tápláló. Mindeközben megosztjuk veletek a legjobb tippeket, hogyan teheted a vegetáriánus chilit vasban gazdaggá, és azt is eláruljuk, milyen egyszerű trükkökkel segítheted a vas felszívódását. Ha kíváncsi vagy, hogyan lehet egy receptből két szuper fogás, maradj velünk!

Hirdetés

Kisokos fagyizáshoz – Így különböztesd meg a kamut az igazitól

Mióta az eszemet tudom, hiszek benne, hogy a legjobb dolog a nyárban, hogy minden sétába belefér egy fagyizás. Az egyik kedvenc édességem, és bár szívesen kísérletezek új, és izgalmas ízekkel, egyszer például megkóstoltam a kaliforniai paprika sorbet-t, isteni volt, azért még mindig az alapízek a kedvenceim. Amik egyébként annak is fokmérői, hogy adott helyen tudnak-e fagyit készíteni vagy sem. Annak érdekében, hogy titeket se lehessen zavarba hozni a fagyipultnál, most sorra vesszük az igazán jó fagyi ismérveit. Kajatények sorozatunk legújabb állomása következik.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Eredeti görög saláta

Régóta kerestem az igazi, valódi görög saláta receptjét, mert ahány helyen ettem eddig, pont annyiféle módon volt elkészítve. Most találtam egy receptet, ami gyanús volt, és görög ...