Török gasztroörökségeink: bizony, a töltött káposzta és a pacal is török!

Azt hitted, hogy a pacal és a töltött káposzta ősi magyar ételek? Eredetileg mindkettőt, sőt, a paprikát is a törököknek köszönhetjük.

Már nem egy tradicionális magyar ételről derült ki, hogy valójában a sógoroknak, a szerbeknek, a németeknek vagy a törököknek köszönhetjük. A pacal és a töltött káposzta sem kivétel.

Töltött káposzta, ahogy a muszlimok készítették

Az már az Egri Csillagokból is kiderült, hogy a magyar és a török konyha jó barátságba kerültek egymással, és bár a hódoltságot nehezen emésztettük meg, de a török ízeket könnyen a magunkévá tettük. A két konyha ételeinek elkészítési módja és az ízvilága is hasonlít, így ha szereted a magyar ételeket, jó eséllyel a törököt is a szívedbe zárod. A török konyha persze nemcsak a magyar, hanem az egész balkáni és dél-kelet-európai, például bolgár, makedón, szerb, horvát és román konyhán is nyomot hagyott.

Receptajánló:

A mi konyhánk főként zöldségeket és sok színes, szagos fűszert örökölt a törököktől, de a román konyha legtöbb étele is török eredetű, mint például a nemzeti ételeként számon tartott töltött káposzta, amit a török hódítások honosítottak meg Erdélyben. A töltött káposzta receptje sokat változott az évszázadok alatt, hiszen a ma ismert, disznóhússal készített ételt a muszlim vallásu törökök eredetileg kecske-, marha-, juh- vagy lóhússal főzték. A szőlőlevélbe tekert húst aztán a káposztával együtt megfőzték, ami nagyon gyorsan meghódította a magyarok konyháját is.

Pacal, a török örökség

A töltött káposzta mellett török eredetű a pacal is. A szarvasmarha megtisztított bendőjéből készült pacal az egész Balkánon kedvelt étel: mi, magyarok, a szerbek és a horvátok fűszeres szafttal tálaljuk, a románok pedig levesként. Ettől függetlenül a franciák, a spanyolok és a lengyelek sem vetnek meg egy tál pacalt, még, ha az elkészítés módja el is tér a minénktől. A pacalhoz elengedhetetlen fűszert, a paprikát is a törököknek köszönhetjük, amit jó ideje már nemzeti fűszerként tartunk nyilván.

Receptajánló:

A törökök előtti időkben főként sáfránnyal, bazsalikommal és a zsályával fűszereztünk, azonban a paprika mindegyiket letaszította a trónról. Először Szenczi Molnár Albert 1604-ben megjelent szótárában említi a paprikát, amelyet a török kereskedők vittek Erdélybe, majd onnan terjedt tovább a nyugaton fekvő magyar területekre is.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?