Ezért jártak régen temetőbe piknikezni az amerikai családok

Gondoltad volna, hogy a 19. század végén, 20. század első etapjában kedvelt piknikhelyszínek voltak a temetők? A szokás már a múlté, de vajon miért számítottak vonzónak a sírkertek egy megkoreografált ebédhez?

Képzeljük csak el: 1880 körül járunk, Amerika egyik északibb államában. Nagy a család, viszont sajnos már sokak nyugszanak a városi temetőben. Családi-baráti ebédet szerveznénk, de jobb volna a sok köhögős, friss levegőre vágyó rokon miatt inkább szabadtéren, ráadásul nincs is annyi hely az otthonunkban, hogy mindenki elférjen. A legközelebbi és legszebb parkot kéne megtalálni. Igen ám, de közparkok még nem nagyon működnek, piknikre nincs nagyon lehetőség. De mégis lenne egy: a közeli ősfás temető. Piknikre? Miért ne!

Nincs park, jó lesz a temető is

Ez kicsit persze leegyszerűsített, de a nyolcszázas évek végén, a korai kilencszázas években, Amerikában bizony bevett szokás volt a temetők másféle látogatása. Mivel ekkoriban tényleg nem működtek még célzott rekreációs, szociális helyiségek, nem volt mindennapos a szabadidő intézményesített eltöltése, a lakosságnak kreatívan kellett megoldani az efféle összejöveteleket. És egyáltalán nem azért érkeztek fonott kosarakkal a helyszínekre, mert valamiféle sötét erő által vezérelve szerettek volna a sírokon kvaterkázni. Egyszerűen másképp használták még a sírkerteket, teljesen kézenfekvő szabadtéri találkozóhelyként működtek.

Hiszen a temetők fás kertjei hasonlítottak leginkább ahhoz, amit ma parknak hívunk.

Egy étkezés az elhunyt rokonokkal

Amerika-szerte gyűltek össze családok, ismerősök, barátok a sírkertekben, hogy képletesen is, de az elhunyt rokonokkal lehessenek. Sajnos ebbe a halmazba nem csak a koruk és az azzal járó súlyos betegségek miatt távozó családtagokra kell gondolnunk, hiszen ekkoriban a sárgaláz, a kolera is pusztított és a gyermekágyi láz is gyakori haláloknak számított. Gyermekeket és fiatal anyákat is sűrűn elvittek ezek a kórok.

A temetők persze a nagyobb városokban is népszerűek voltak, de a vidéken lévő, sokkal nagyobb halottas kertek az új „módi” szerint még meghittebbnek bizonyultak. Leginkább azért, mert a szokásos haláli szimbólumvilágot felváltotta valami sokkal romantikusabb: csontok, lidércek és halálfejek ábrázolása helyett virágok, indák, finomabb minták jelentek meg a temetőkben. Jóval barátságosabb közeg egy piknikhez (is).

Ezek az abszolút legális események elszaporodtak, olyannyira, hogy sajnos sokan kezdtek el szemetelni, piszkot hagyni maguk után a temetőkben, ami felhívta a rendfenntartók figyelmét is: volt, ahonnan később kitiltották a piknikezőket, külön szabályzatban figyelmeztették a temetőjárókat, hogy nincs falatozás a sírok között.

A szokás két jelenség miatt kopott ki az amerikai lakosság életéből: egyrészt megjelentek a közparkok, intézmények, ahol gyülekezni, piknikezni lehetett, másrészt az orvostudomány fejlődése gátat szabott a korai, tömeges halálozásoknak is.

Amerika-szerte gyűltek össze családok / Fotó: Monroe County Local History Room Facebook-oldal

Ennek ellenére mai napig vannak olyan amerikai temetők, ahol felhívják rá a látogatók figyelmét, hogy a piknikezés tiltott tevékenység a parkon belül.

Különös hagyományok ápolásában nincs hiány a tengerentúlon, és ez a temetőkben tartott piknikekre is kiterjed. Kisebb és nagyobb temetők szerveznek mai napig évi egy vagy több alkalommal sokrésztvevős piknikeket, történetmesélős, meghitt közösségi eszegetést, a régi idők, elhunyt hozzátartozók emlékére. Sokszor jótékonysági gyűjtésekkel is egybekötik ezeket az alkalmakat: a városi temetők rendben tartására fordítják a befolyt összeget.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Címlapkép: Private Life Shot Facebook-oldal
Szerző: Pákozdi Nóra


További érdekességek és furcsa szokások itt:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Zöldborsóleves

Ha itt a nyár, akkor elmaradhatatlan látogatója a konyhánknak ez a gyors és könnyed borsóleves, amit akár minden héten tudnánk kanalazni. Ráadásul friss és fagyasztott borsóból is ...

Mititei, vagyis mics

A mititei, vagy mics, esetleg mici, román eredetű fogás: kis bél nélküli marha kolbászkák, a balkán konyha egyik legkedveltebb grill étele. Hagyományosan faszénen sütik, friss kenyérrel ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.