Padlizsánkrémes tészta: a nyári íz, amire nem tudtad, hogy szükséged van

Szegény padlizsán gyakran a konyhaművészet mostohagyerekévé válik. Kevés, szigorúan meghatározott főzési módszer van, amivel jó eredményt érhetünk el a zöldség esetében. Lehet, ideje lenne ezt újragondolni.

Vannak olyan ételek, amelyek önmagukban nagyon jól működnek, kiváló ízélményt nyújtanak. Mégis, ha – véletlenül vagy valamilyen ördögi terv keretében – összeeresztjük őket, olyan fantasztikus fogások születnek, amelyek teljesen felforgatják kis konyháink világát. Nos, akár hisszük, akár nem, a padlizsánkrém és a házi tészta is ilyenek, ebből a két félből ugyanis egy elképesztően komplex és napfényesen nyári egész lesz, amire még hónapokkal később is boldogan gondolunk vissza.

Előkészületben / A padlizsánkrémes tészta receptjét ITT találod / Fotó: Lakos Benedek

Mit keres a padlizsánkrém a tésztán?

Tudom, hogy nem népszerű zöldség, de én kifejezetten szeretek padlizsánnal főzni. Bármilyen macerás is legyen. Bármilyen kevés lehetőség is van rá. Idővel azonban még én is beleuntam a paradicsomos-padlizsános ragu, a vékonyra szelt, olajon sült padlizsán, a töltött padlizsán és a muszaka-jellegű egytálak körforgásába.

Egy teljesen új megközelítésre, egy friss ételre volt szükségem, hogy kitörjek ebből a padlizsán-mókuskerékből, és ekkor jutott eszembe a padlizsánkrém. A nyár fűszeres-füstös kencéje, amit hónapokig rendszeresen kenünk a kenyerünkre. De a kenyérnél meg is áll a tudomány.

Felmerült a kérdés: ötvözhető-e a padlizsános főételek ízvilága az uzsonnák lágy és gazdag zöldségkrémjével és egy friss házi tésztával?

A válasz pedig szerencsére egy határozott igen. Minden, amit szeretünk a padlizsánkrémben, ugyanúgy itt lesz ebben az ételben, kiegészülve az otthon gyúrt tészta összes örömével. Krémes, fűszeres, fokhagymás padlizsán, ami bevonja a vékony tésztaszálakat, néhány édesre sült koktélparadicsom és gazdagon reszelt parmezán hozza egy tető alá ezt a nyári csodát.

Néhány jótanács

Sok különböző mendemondát hallhattunk a padlizsánkrém készítéséről, ezek egy része igaz, egy része nem. Az egyedüli, amit én általában betartok (és átható eredménye is van), az a fémeszközök mellőzése.

A sült padlizsánt fakanállal kaparjuk egy tányérba vagy műanyag edénybe, és az egész ízesítés és bekeverés alatt kerüljük a fém kések vagy evőeszközök használatát.

A házi tészta esetében pedig semmiképp ne hagyjuk ki a pihentetést. Ez nagyban megkönnyíti a tésztával való dolgozást, erősebb lesz, és vékonyabbra tudjuk nyújtani. A liszttel bőségesen bánjunk, ne ragadjon le vagy össze semmi.

És még egy utolsó dolog: a tésztát szigorúan két és fél percig főzzük, így lesz tökéletes az állaga. Mivel friss tésztáról van szó, sokkal könnyebb túlfőzni, mint a száraz verziót, erre is figyeljünk oda.

A padlizsánkrémes tészta elkészítése

Hozzávalók: 300 gramm liszt, 3 tojás, 2 padlizsán, 10 koktélparadicsom, 1 fej fokhagyma, só, bors, citromlé, olívaolaj, parmezán

A lisztet tegyük egy tálba, üssük a közepére a három tojást, majd egy villával kezdjük el fokozatosan felverni őket. A tojás szélénél mindig hozzunk be a villával egy kevés lisztet, és ha csomómentesre kevertük, jöhet még egy adag.

A házi tészta csodája / Nézd meg ITT a apadlizsánkrémes tészta receptjét / Fotó: Lakos Benedek

Amikor egy kissé darabos tésztát kaptunk, amiben már nincsenek folyékony tojásos részek, váltsunk át kézi gyúrásra. Addig dolgozzuk a masszát, amíg fényes, ruganyos, egységes gombócot nem kapunk. Ezt gyúrjuk 10 percig, majd fedjük le és pihentessük 30 percig.

Közben a padlizsánt mossuk meg, töröljük szárazra, és egy kis késsel ejtsünk rajta néhány vágást, majd tegyük egy tepsire. A paradicsomot egy kis olajjal kikent sütőtálban tegyük mellé. A fokhagymafejet locsoljuk meg olajjal és csomagoljuk alufóliába. Tegyük ezt is a többi zöldséghez a tepsire.

A három zöldséget toljuk előmelegített forró (nagyjából 230℃) sütőbe. A paradicsom fog legelőször elkészülni: amikor ráncos a héja, és még nem repedt szét, vegyük ki. A fokhagyma lesz a következő: a gerezdek legyenek teljesen puhák és krémesek.

Összeállításra várva / Ha megfőznéd a padlizsánkrémes tésztát, kattinits IDE / Fotó: Lakos Benedek

Utoljára a padlizsán fog elkészülni: teljesen össze kell esnie, a bőre akár kormos is lehet (ez nem baj), a hús pedig érintésre puha kell, hogy legyen.

A padlizsánról távolítsuk el a héjat és szárat, a zöldség húsát pedig dolgozzuk el a fokhagymával, kellő mennyiségű olívaolajjal, ízlés szerint sóval, borssal és citromlével.

Nyújtsuk ki a pihentetett tésztát, olyan vékony legyen, hogy lássuk rajta keresztül a kezünket. Alulról hajtsuk össze, hogy olyan széles legyen, mint a tenyerünk. Késsel vágjunk belőle körülbelül spagetti-vékonyságú szálakat.

Forraljunk vizet, sózzuk meg alaposan, és ha lobog, engedjük bele a tésztát. Főzzük 2,5 percig, utána szűrjük le (tegyünk félre egy keveset a főzővízből). Keverjük el a padlizsánkrémmel, és ha túl sűrű lenne, hígítsuk egy kevés főzővízzel.

Szedjük ki tányérokba, halmozzunk rá néhány sült koktélparadicsomot, és bőségesen szórjuk meg parmezánnal. Élvezzük a napsütést a szánkban, jó étvágyat!

A Padlizsánkrémes tészta teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Kattints IDE a padlizsánkrémes tészta receptjéért / Fotó: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

(Recept és fotók: Lakos Benedek)


Készítsd el és kóstold meg ezeket a különlegességeket is:

Címlapról ajánljuk

További cikkek