Növessz saját gyógyszertárat az erkélyeden – ezeket a gyógynövényeket termeszd otthon!

Nem biztos, hogy mindig a gyógyszer után kell rögtön nyúlni – ezeket a növényeket rengeteg problémára kipróbálhatod.

A modern gyógyászatnak rengeteg mindent köszönhetünk, én pedig személy szerint az alternatív gyógyászat óriási ellenzője vagyok. Ez nem jelenti azonban azt, hogy úgy gondolom: minden nyavalyára, fájdalomra, problémára azonnal gyógyszert kellene szedni. Míg a homeopátiához hasonló áltudományokra nem, a gyógynövényekre és a természet „csodaszereire” én is vevő vagyok – az alábbi növényeket például otthon is könnyen termesztheted, és rengeteg mindenre tökéletes megoldást jelentenek.

Őszi margitvirág, vagyis morzsika

Európában évszázadok óta termesztik, elsősorban a Balkánon őshonos örökzöld gyógynövény. Gyulladáscsökkentő, értágító és enyhén nyugtató hatása van, jól használható migrénes panaszok enyhítésére. Leveleit fogyasztva a migrén és a gyulladásos bajok kialakulását csökkenti, a virága pedig leforrázva, teaként fogyasztva fej- és ízületi fájdalmakat csökkenthet, és a menstruációs görcsöket is oldja.

Igénytelen, könnyen nevelhető növény, ráadásul a beporzókat is vonzza, így ha teheted, a szabadba ültesd.

via GIPHY

Kurkuma

A kurkuma enyhíti a depressziót és a levertséget, valamint fokozza az agyműködést. Fertőtlenítő és baktériumölő hatása is van, így sebtisztításra is használható. Délnyugat-Indiában őshonos, és tele van antioxidánsokkal, amelyek gátolják a szabadgyökök kialakulását. A legtöbb fűszernövénnyel ellentétben a nem a levelei, és nem is a virága, hanem a gyökerei miatt termesztik. Termése a föld alatt, gyökértörzs formájában fejlődik ki, akárcsak a gyömbéré. A kurkuma nem terem magvakat, így szaporítása is a gyökerek segítségével történik. A nyirkos, jó vízelvezetésű talajt kedveli igazán. Akkor tesszük vele a legjobbat, ha kertbe ültetjük.

Rozmaring

Egy nagyon kedvelt fűszernövényről van szó, és kevesen tudják, hogy emellett rengeteg pozitív egészségügyi hatása is van a fogyasztásának: nagyszerű hatással van a kognitív képességre, javítja a memóriát, és kutatók szerint akár az Alzheimer-kór és a hasonló degeneratív betegségek ellen is védhet. Nyugtató, stresszoldó hatással is bír, és hajhullásra is használható, mert javítja a vérkeringést. Az ételekre fűszerként, valamint teaként is fogyasztható. Ez a növény könnyen termeszthető a kertben és virágcserépben egyaránt. A teljes napfényt vagy a félárnyékot szereti. Kezdő kertészeknek is ajánlják, mert viszonylag igénytelen növény.

Metélőpetrezselyem

A petrezselymet már az ókori görögök és rómaiak is gyógynövényként fogyasztották. Gyökere, szára, levelei és virágai is tartalmaznak gyógyító hatóanyagokat, A-, B- C-, E- és K-vitaminokat, foszfort, kalciumot, vasat, valamint antioxidáns flavonoidokat. Vízhajtó hatású, ezért javítja az emésztést, és serkenti a szervezet természetes méregtelenítő folyamatait (és ennek semmi köze nincs a teljesen felesleges méregtelenítő kúrákhoz). A levelek fogyasztásával megszűnhetnek a gyomorproblémák, a puffadás és a hányinger is. Ezen kívül a növény csökkenti a magas vérnyomást, szabályozza a vérkeringést, segít megelőzni és kezelni az érelmeszesedést. A metélőpetrezselyem márciustól szakaszosan egészen júniusig vethető, vethetjük szabadba végleges helyére, vagy cserépbe is. Kellemesen meleg, szobahőmérsékletű, világos helyen nevelgessük.

Orvosi macskagyökér

Az orvosi macskagyökérnél (valeriána) nincs jobb nyugtató, elalvást segítő gyógynövény a világon, nagyjából minden természetes nyugtató szerbe ezt tesznek. Szorongáscsökkentésre, alvás elősegítésére, fájdalomcsillapításra, sőt emésztésserkentőként is használható. Nevét onnan kapta, hogy barna gyöktörzsének jellegzetes illata vonzza a macskákat, izgató hatással van rájuk. A macskagyökér közepes mértékű és enyhe alvászavar esetén hatékony. Általában teát főznek, tinktúrát, vagy forrázatot, főzetet készítenek belőle. Bármilyen talajban jól érzi magát, és a nedves talajt kedveli. Inkább kerti növény, cserépben nehezebben él meg.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

Címlapról ajánljuk

További cikkek