Gyógynövények álmatlanság ellen

A hazai felnőtt lakosság 30-50%-a küzd az álmatlanság valamely formájával. Íme néhány természetes növényi megoldás gyógyszerek helyett!

Az álmatlanság (insomnia) a felnőtt lakosság nagy részét érinti. Rendkívül megkeseríti a vele élők (és családjuk, környezetük) életét: csökkenti teljesítőképességünket, rontja a memóriánkat, befolyásolja érzelmeinket és egészségünket, növeli a balesetek kockázatát, előidézhet depressziót, szorongásos tüneteket.

Álmatlanság esetén érdemes a gyógynövények felé fordulni, és életmódbeli változtatásokkal is próbálkozni. A rendszeres testmozgás, fizikai aktivitás, a stimulálószerek (pl. koffein, energiaitalok) ill. a késői vacsora kerülése, a lefekvés előtti rituálék kialakítása és az éjfél előtti elalvás is megoldás lehet. Tovább segíthetjük tüneteink enyhülését az alábbi gyógynövényekből készült készítményekkel. A teák elkészítéséhez egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl lobogó, forró vízzel, majd 15 perc ázás után szűrjük le.

Citromfű

A citromfű (Melissa officinalis) a benne lévő vegyületkombináció miatt alkalmazható az alvás elősegítésére, emellett még idegerősítő és nyugtató hatása is ismert. Este kortyolgassunk el a teából egy bögrével. Idegnyugtatásra, depresszióra naponta 2-3 csészével ihatunk a teából étkezések között, ez esetben a főzet ne legyen túl erős, egy csapott teáskanálnyi teafű elég 2,5 dl vízhez. Gyermekek nyugtalanságának csillapítására 3 éves kor felett is biztonságosan és hatásosan alkalmazható napi egy csészével, szintén gyengére főzve.

Orbáncfű

Az orbáncfű (Hypericum perforatum) egyre ismertebb, igen kiváló gyógynövény idegességre és depresszióra. Este lefekvés előtt igyunk belőle egy csészével, nagyon jó altató, de ne fogyasszuk tovább 6 hétnél, mert erős hatású gyógynövény. Ugyanannyi szünet után a kúra ismételhető. Véralvadásgátló gyógyszerek mellé nem ajánljuk, és azt is tudni kell, hogy a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát csökkenti, antidepresszáns mellett sem ajánlott fogyasztani. Tinktúrája is kiváló álmatlanság ellen, melyből 10 cseppet 1 evőkanál vízben feloldva és lenyelve fogyaszthatunk el. A tinktúrához két nagy marék orbáncfüvet 1 liter pálinkához vagy vodkához adunk, és 3 hétig a napon érlelünk egy üvegben, majd leszűrjük.

Kamilla

A kamilla (Matricaria chamomilla) az apigenin elnevezésű nyugtató hatású vegyületet tartalmazza, emiatt álmatlanság ellen is jól használható. Lefekvés előtt igyunk meg egy csésze teát belőle, de napközben bármikor megnyugvást jelent, ezért ha úgy érezzük, hogy feszültek, idegesek vagyunk, igyunk belőle. Ne alkalmazzuk folyamatosan, hetente 1-3 csészével fogyasszunk belőle.

Levendula

A levendula (Lavandula) nagy tisztaságú illóolaja nyugtató hatású, hangulatjavító és emellett segít az elalvásban. Nyugtató fürdőt is készíthetünk a levendula virágából: 10 dkg levendulavirágot forrázzunk le 3 liter vízzel, hagyjuk állni 20 percig, majd szűrjük le. A kapott főzetet vegyítsük a fürdővízhez, és legalább fél órát tartózkodjunk a vízben. Várandós nőknek nem javasoljuk a növény használatát.

Komló

A komló (Humulus lupus) termős virágzata, a toboz a hivatalos drog. Egyike a leghatékonyabb altató hatású gyógynövényeknek, régóta alkalmazzák. Felhasználásával készíthetünk gyógyfüves „alvópárnát” is: keverjük a komlót citromfűvel, orbáncfűvel, levendulával. Fitoösztrogén tartalma miatt ösztrogénfüggő daganatok esetén ellenjavallt. teájából egy csészével fogyasszunk naponta.

Macskagyökér

A macskagyökér (Valeriana officinalis) aktív összetevője a valeriánsav. Régóta elfogadott a nyugtalanság, ingerlékenység esetére, emellett az elalvást is segíti. Nem okoz másnap levertséget, mint az altatók. Arra figyeljünk, hogy ne fogyasszuk együtt alkohollal és antidepresszánsokkal. A macskagyökérnek sajnos meglehetősen kellemetlen íze és szaga van, emiatt a belőle készült kivonatot (tinktúrát) könnyebb elfogyasztani. Várandósság és szoptatás esetén, illetve gyermekeknél nem alkalmazható.

Illatos macskamenta

Ezt a gyógynövényt (Nepeta cataria) kevesebben ismerik, hasonló vegyületeket tartalmaz, mint a macskagyökér, de ízre finomabb. A növény a mentafélék családjába tartozik, kellemes, enyhén mentás ízű. A macskamenta (és a macskagyökér) illata szinte megbabonázza, megrészegíti a macskákat, az emberre azonban nyugtatólag hat, altató hatású is. Egy órával a lefekvés előtt fogyasszunk egy csészével naponta.

Címlapról ajánljuk

További cikkek