A multik miatt drágulhat óriásit ez az alapélelmiszerünk

Mára a Tesco és a Spar is elkezdte a szigorítás bevezetését, a hazai termelők viszont nem értenek egyet a döntéssel.

Úgy tűnik, ez a jövő: egyre több helyen tiltják be a ketreces tartásból származó tojásokat.

Amennyiben egy áruház a kitiltás mellett dönt, az hosszabb távon a már most is igen magas árakat is feljebb feltornászná: akár 40-50 forintos darabáremelkedést jelentene, húsvétkor pedig ez tovább fokozódna - írja a Pénzcentrum.

Ennek az oka: az alternatív, "állatbarát" tartási módszerek jóval drágábbak.

Receptajánló:

Az átállást nálunk már elkezdte a Tesco és a Spar is: 2025-re teljesen elhagyják a ketreces tartásból származó tojások árusítását, és kizárólag szabad, ökológiai, mélyalmos, biotermelésből és -tartásból származó tojásokat árulnak majd.

"A SPAR a jövőben évente 10 százalékkal fogja csökkenteni a ketreces tartásból származó tojások arányát" - olvasható közleményükben.

Tudtad?

Az állatjóléti intézkedések jegyében az unióban 2012 óta tilos a hagyományos ketreces tartás.

Ausztriában például már 2004 óta nem árusítanak az üzleteikben ketreces tartásból származó tojást.

Nem örülnek a termelők

A hazai termelők tartanak tőle, hogy csődbe mennek, ha a multik leállítják a hagyományos ketreces tartású tojások árusítását.

Miért drágább a nem ketreces tartás?

  • a nagyobb alapterületű, magasabb, ülőrudas, fészekkel ellátott ketrecekre az átállás a magyar termelőknek 12-14 milliárd forintjába kerül
  • az eddig használt EU-konform ketreceiket ki kellene dobniuk
  • óriási teher az épületek és a technológia átalakítása is

Ezt láttad?

A tökéletes buggyantott tojás titka

Érvek az EU-konform ketreces tartás mellett:

Horn Péter akadémikus, agrármérnök, a kaposvári egyetem rektora szerint az EU-konform ketreces tartással nincsen baj, mert az állomány védett a vadmadarak esetleges fertőzésitől és az élősködőktől, és az ökológiai lábnyoma is kisebb, mint a szabad vagy a mélyalmos tartásnak, hiszen:

  • kisebb a vízfelhasználás
  • kisebb a takarmányfelhasználás
  • kevesebb az ammónia-,
  • a szén-dioxid-,
  • és a metánkibocsátása is.

Horn szerint a még tojó tyúkokat illetve a tojásokat sem kezelik antibiotikumokkal, a tojás minősége pedig nem a tartástól, hanem a takarmányozástól függ.

Szép Imre a Tojásszövetségtől úgy véli, egy dologra kell mindenképpen törekedni: hazai termelői tojásokat kell vásárolni!

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?