A hatalmas mosószerválasztéknak köszönhetően egyre nehezebb kiválasztani a megfelelőt. A hagyományos mosóporok, amelyek gyakran hagytak fehér nyomot – különösen a sötét ruhákon –, szinte teljesen kiszorultak a piacról a folyékony mosószerek hatására. Sokan azt hiszik, hogy ezek használata pofonegyszerű, hiszen csak be kell önteni a mosógépbe, és kész, a valóság azonban azt mutatja, hogy még ebben is rengeteg hibát lehet elkövetni.

Bizonyos rossz szokások nemcsak a ruhák tisztaságát befolyásolják, hanem hosszú távon a textíliák és a mosógép állapotát is ronthatják.
Nézzük, melyek a leggyakoribb hibák, melyeket elkövetünk, amikor mosószert használunk!
Túlzott magabiztosság – amikor a „szemre” adagolás nem elég
Sokan úgy gondolják, hogy a mosás annyira alapvető feladat, hogy felesleges a mosószer csomagolásán található utasításokat elolvasni. Így aztán a legtöbben nem mérik ki pontosan az ajánlott mennyiséget, hanem egyszerűen „érzésre” adagolják.
Ez a hozzáállás gyakran mosószer-túladagoláshoz vezet, ami túlzott habzást, nehézkes öblítést és makacs mosószermaradványokat eredményezhet a ruhákon.
Ennek az eredménye: fakuló színek, durvább tapintású anyagok és kevésbé hatékony mosás.
A csomagoláson feltüntetett adagolás nem véletlen: ha követjük, a lehető legjobb eredményt érhetjük el. Ha nem, akkor nemcsak a ruháink, hanem a mosógépünk is megsínyli a hanyagságot.
Helytelen használat kézi mosásnál – apró figyelmetlenségek, nagy károk
Bár a kézi mosás ma már kevésbé gyakori, sokan még mindig lavórban mossák azokat a ruhadarabokat, amelyeket nem mernek gépbe tenni. Itt azonban gyakran elkövetnek két alapvető hibát. Az egyik, hogy túl sok mosószert használnak, ami így is károsíthatja a ruhákat, illetve ráöntik a mosószert a vízben ázó ruhákra. Ez különösen a színezett folyékony mosószereknél lehet veszélyes. Egy fehér pólóra vagy világos blúzra cseppentve maradandó foltokat hagyhatnak.
A helyes módszer az, hogy a mosószert először alaposan elkeverjük a vízben, és csak ezután helyezzük bele a ruhát. Az adagolás itt még nagyobb szerepet kap, mivel könnyebb hibázni.
A megszokás csapdája – por helyett folyadék, de a hőfok marad a régi
A tapasztalt háziasszonyok gyakran ragaszkodnak a régi mosási rutinjaikhoz, még akkor is, ha már por helyett folyékony mosószert használnak. Az egyik leggyakoribb hiba, hogy nem változtatnak a mosási hőmérsékleten.
Míg a mosóporok feloldásához legalább 40 fok szükséges, a folyékony mosószerek már alacsonyabb hőmérsékleten is hatékonyak. Érdemes tehát csökkenteni a fokokat, hiszen így energiát takaríthatunk meg, és megóvjuk a ruhákat.
Még több otthon tipp: