Így turbózd fel az ételeid ízét, ha leveskockával főzöl

A leveskocka és az ételízesítő egy nagyon megosztó alapanyag a konyhában: van, aki szerint szentségtörés, egyesek semmilyen ételt nem készítenek nélküle. Az ügy vitás részét most félretéve inkább arra koncentráljunk, hogyan főzhetünk finomabban, ha leveskockát használunk.

Ahhoz, hogy mesteri szintre tudjuk emelni a leveskockával főzést, el kell vonatkoztatnunk attól, hogy ez az ízesítő alapanyag önmagában mindent képes megoldani. Ha csak és kizárólag ettől várjuk a megváltást, egyhangú és unalmas ételeket fogunk kapni, amelyek teljesen elveszítik saját, különleges ízüket. Nem kell abbahagynunk, elég, ha megreformáljuk a leveskockával főzést.

Így turbózd fel az ételeid ízét, ha leveskockával főzöl

Használjuk mértékkel

Sokan ott lépnek tévútra az ételízesítők használatában, hogy túl sokat tesznek belőlük a fazékba. Egy nagyobb mennyiség képes az egész fogást leterhelni, semmilyen más fűszert nem enged érvényesülni. Sőt, néha még a hús és a zöldségek karakteres ízét is elfedi.

A csomagoláson lévő javaslatot érdemes mindig megkérdőjelezni. Nem kell egy közepes adag leveshez egy egész kocka vagy két-három kiskanál vegeta a húsos raguba.

Minden esetben használjunk kevesebbet, kóstoljunk, és ha nagyon muszáj, kicsit növeljük az ízesítő mennyiségét.

Kezeljük alapként

Szintén nagy hiba, ha csak ezzel az egy alapanyaggal próbáljuk ízesíteni a főztünket. Persze, elsőre ellentmondásosnak tűnhet, hogy a leveskocka mellett más fűszereket is használnunk kell. Hiszen nem azért van a kocka, hogy ne kelljen nekünk ezzel bajlódni?

Az ételízesítő sajnos nem képes többre, mint hogy megágyaz a többi fűszernek, Létrehoz egy ízletes alapot, amire nekünk további rétegeket kell majd építenünk. Nem hagyhatjuk ki például a chilis babból a paprikát, fahéjat vagy magát a chilit.

Akkor is érdemes extra aromákat és ízeket behozni az ételbe, ha a recept nem kéri tőlünk. Ha egy levesbe tettünk egy fél kockát, de úgy érezzük, hogy még hiányzik valami, fontoljuk meg a következő alapanyagok hozzáadását:

A savas hozzávalók (pl. ecet) képesek bármilyen étel ízét felfokozni, ugyanis jobban megindul tőlük a nyálelválasztásunk, ergo sokkal több ízt érezhetünk. Az aromás zöldségek (pl. fokhagyma és gyömbér) akár külön, de együtt is nagyot dobnak a kész ételen. A friss fűszernövényt mindig a főzés utolsó perceiben szórjuk a lábasba.

Ne közvetlenül az ételbe tegyük

Egyes esetekben túlságosan erős hatást érünk el, ha az ételízesítőt közvetlenül elkeverjük a fazék tartalmával. Ezen javíthatunk, ha külön „alaplevet” főzünk belőle egy kisebb lábosban.

Tegyük fel főni vízzel, amíg teljesen fel nem oldódik. Minden esetben kóstoljuk meg használat előtt, hogy tisztában legyünk az ízével, és leginkább azzal, mennyire sós. Öntsük a felfőzött ízesítőt az ételünkhöz, majd kövessük a recept további lépéseit.

Ha mindent jól csináltunk, rá sem fogunk ismerni az ételre, és észre sem fogjuk venni benne a leveskocka tolakodó ízét.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Fejleszd magad mesterszakáccsá:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek