Leégtél a napon? A gyorssegély ott van a te KONYHÁDBAN is!

Megtörtént a baj, leégtetek a napon... van megoldás a gyógyulás elősegítésére, ezek biztosan a te konyhádban is ott lesznek! 

Bármelyikünkkel megesik, hogy az extrém erős UV-sugárzásban kicsit nem figyelünk oda, és megég a bőrünk - különösen a váll, az arc, a hát van kitéve a káros napsugárzásnak. Alapvetően arra biztatunk, hogy MINDIG használj legalább harminc faktoros fényvédő krémet az arcodon és a testeden is, akár nyaralsz, akár csak az irodába ugrasz be dolgozni. Ha ennek ellenére mégis megtörténik a baj, és leégsz, figyeld a tested jelzéseit, és a panaszaid 24 órán belül sem enyhülnek, fordulj orvoshoz. Addig is következzen néhány házilag is bevethető tipp, amivel enyhítheted a fájdalmat.

Tippek a biztonságos(abb) napozáshoz

  • Ezerszer hallottad, de fogadd is meg: 11 és 16 óra között kerüld a tűző napfényt, a napsugarak ilyenkor kíméletlenek a bőröddel
  • A bőr öregedésért nagyrészt a napsugárzás a felelős: ha nem akarsz idő előtt ráncosodni, kerüld a napot, vagy nagyon minimálisan tedd ki magad közvetlen napsütésnek!
  • A fényvédők harmincas faktor fölött érnek igazán valamit: ezek már az UV-sugárzás több mint 90 százalékát képesek kiszűrni. A faktorszámot az SPF (sun protection factor) rövidítés meltett találod a termék címkéjén.
  • Kalap, könnyű anyagú, hosszú ujjú ruha, napszemüveg nélkül ne menj napra

Ezt olvastad már?

7 tipp, mit rakj el idén nyáron télire

Mivel kezeld a leégést, ha minden igyekezeted ellenére megtörtént a baj?

Ne feledd, igyál rengeteg tiszta vizet, viszont ha hólyagosra égtél, lázad van, esetleg kisbabáról van szó, mindenképp menjetek orvoshoz!

via GIPHY

Jég

Egy marék jeget vagy zacskózott fagyasztott zöldséget helyezz puha törülközöbe, és így tedd a megégett bőrfelületre. Sose tegyél jeget közvetlenül a leégett bőrödet, mert tovább fokozhatja az égést, további károkat okozva.

Hideg vizes fürdő

Régen a lázat csillapították ilyen módon, de a legégett bőr is hálás lesz érte. Túl hidegre ne állítsd a víz hőmérsékletét, bármilyen csábító, ne használj szappant, fürdőolajakat vagy habfürdőt se!

Aloe vera

Legendásan jó bőrápoló, hasznát fogod venni a leégés után is. Hidratál, regenerál, megnyugtatja az irritált bőrt: préselheted a gélt közvetlenül aloe vera növényből vagy vehetsz tiszta gélt a helyi drogériában.

Méz

Az ókori Egyiptomban előszeretettel alkalmazták leégésre. Felgyorsítja a gyógyulást, csökkenti a fájdalmat és a gyulladást. Egyévesnél kisebb csecsemőknél viszont ne használd!

Zabpehely

Tudtad, hogy a kedvenc reggelizőpelyhedet a bőröd is imádja? A robotgéppel finomra őrölt zabpelyhet szórd a fürdővizedbe, és tápláló, gyulladáscsökkentő fürdőben lubickolhatsz, amiért az irritált bőröd nagyon hálás lesz.

Tej

Helyezz egy hideg tejjel átitatott gézlapot a megégett bőrfelületre, ami így egy protein filmréteget képez, és csökkenti a pirosságot.

Szódabikarbóna

Szódabikarbóna és kukoricakeményítő keverékét szórd a fürdővizedbe - csodásan megnyugtatja majd a meggyötört bőrödet.

Almaecet

Az ecetsav enyhíti a viszketést és a fájdalmat, szintén csak fürdővízbe higítva alkalmazd, legfeljebb egy csészével a kád vizébe öntve.

Ezeket olvastad már?

viaParents

Címlapról ajánljuk

További cikkek