Így kovászolhatsz az ubin túl céklát, cukkinit, karfiolt, brokkolit

Bár már a nyár végén járunk, ezt igazán csak a naptárra pillantva érezzük egyelőre, továbbra is számos kánikulai napot kell átvészelnünk, amely sok szempontból egyáltalán nem örömteli, ám például kovászos uborkának bátran nekiállhatunk. Ha pedig van kedvünk, érdemes más zöldségekkel is kísérletezni, mutatjuk.

A kovászos uborka a nyár egyik kedvenc étele, amit nemcsak magában, hanem különböző ételek összetevőjeként is használhatunk, leve sokak számára üdítő csemege, sőt levesek, főzelékek, húsos ételek még pikánssá is tehetők vele. A kovászolás azonban nemcsak az uborkának áll jól, hiszen a tejsavas erjesztés, azaz fermentálás megannyi zöldségfélével működik. Hogy a gyümölcsökről már ne is beszéljünk – a fermentálással készülő üdítők nemcsak rendkívül finomak, kellemes aromájúak, hanem nagyon egészségesek is.

Szinte minden zöldség savanyítható!

Az itthon ismert legelterjedtebb kovászolási technikához tényleg nem kell sok minden: egy szelet jóféle, lehetőleg tényleg kovásszal készülő házi kenyér és só elég a boldogsághoz, de persze a legtöbben különböző fűszerekkel, kaporral, fokhagymával is gazdagítják a készülő finomságot. Ahogy a lecsónak, úgy a kovászos uborkának is családról családra szálló elkészítési receptje van, azt azonban hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy nem csak az uborka alkalmas kovászolásra.

Bab – nemcsak főzeléknek

Viszonylag ismert finomság a kovászolt ceruzabab is, amelyet fogyaszthatunk magában gyakorlatilag savanyúságként, de készíthetünk belőle a kovászolás után pikáns levest, krémlevest vagy akár friss babbal dúsítva főzeléket is. Az elkészítése gyakorlatilag megegyezik az uborkáéval, arra azonban fokozottabban figyeljünk, hogy az elkészült kovászos zöldbabról teljesen távolítsuk el a kenyérszeletet, a kovászos levet pedig alaposan szűrjük át, és úgy öntsük vissza a babra, ellenkező esetben nagyon gyorsan meg tud penészedni az ételünk.

Cukkini, brokkoli és karfiol – szinte magától értetődik

A cukkini kinézetében rendkívül hasonlít az uborkához, és bár ízében teljesen más, valamint jóval tömörebb szerkezetű, remekül lehet kovászolni. Elkészítése nem tér el az uborkáétól, általában két-három nap alatt be is érik, arra kell ügyelni, hogy meleg, de árnyékos helyen tudjon érlelődni. A kovászos cukkini isteni csemege szendvicsekben, húsok mellé, zöldséges fogások alkotóelemeként.

A brokkoli és karfiol szintén olyan zöldségek, amelyek rendkívül finomak savanyúságnak elkészítve, miért ne kovászolhatnánk őket a nyári melegben. Elkészítésük gyakorlatilag megegyezik a klasszikus kovászos uborkáéval, arra viszont ügyeljünk, hogy ne szedjük őket se túl nagy, se túl kicsi rózsákra – hogy ne nehezítsük meg a dolgunkat, mikor ki akarjuk őket szedni az üvegből.

Cékla– tényleg

A kovászos cékla elsőre szinte furcsa is lehet, pedig ha belegondolunk, a céklát a legtöbben savanyúságként fogyasztjuk. Miért ne lenne isteni egy kicsit pikánsabb ízben, a fermentálással rendkívül sok jótékony baktérium jön létre, a zöldség pedig isteni aromájú lesz. A cékla földes, édes ízéhez pont jól illik a kovászos plusz aroma. A cékla kovászolásánál viszont arra figyeljünk, hogy az üvegbe töltött nyári, zsenge céklákra és kenyérszeletre (ízesíthetjük tormával, borssal, kaporral) literenként egy evőkanálnyi sóval elkevert forrásban lévő vizet öntsünk. Kihűlés után távolítsuk el a kenyeret, majd így tegyük be a hűtőbe.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További okos tippek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek