Kelt tésztákat nem készíthetnénk a dagasztás folyamata nélkül: ez a stádium nemcsak a hozzávalók egységes elkeveréséről szól (mint például egy süteménytészta esetében), hanem a gluténszerkezet megerősítéséről is. Ez utóbbi azért kiemelten fontos, mert ennek köszönhetően kapják meg a kisült kenyerek, kalácsok és egyéb péksütemények utánozhatatlan állagukat, legyen az ruganyos, rágós, foszlós vagy felhőpuha. Érdemes hát dupla figyelemmel fordulni a dagasztás felé, hogy minden pontosan úgy sikerüljön a konyhában, ahogy szeretnénk.

Hideg alapanyagok használata
Ugyan nem közvetlenül a dagasztáshoz kapcsolódik, mégis hatással van rá az alapanyagok hőmérséklete. Fontos, hogy minden hűtött élelmiszer (tej, vaj, tojás, stb.) szobahőmérsékleten legyen a keverés időpontjában, ugyanis ez biztosítja az egységes és tökéletes állagú tésztát.
Kézi dagasztás túl nedves tésztánál
Akadnak olyan kelt tészták, amelyeknél a nedves hozzávalók aránya magasabb: ez ugyan azt jelenti, hogy a massza ragacsosabb lesz, nehezebb lesz vele dolgozni, azonban kiemelten fontos, hogy ne adjunk plusz lisztet a tésztához, mert ezáltal elveszíthetjük a kisült sütemény foszlósabb, légiesebb és könnyedebb állagát.
Sokan kényelemből választják a gépi dagasztást, ennek azonban nem csak emiatt van jelentősége. A túl nedves tészták kézi dagasztása egészen biztosan további liszt hozzáadását jelentené, ezért ezeknél mindig a robotgépet válasszuk.
A zsiradék helytelen hozzáadása
A kelt tészták állaga gazdagabb lesz, ha nem mindent egyszerre dobunk a tálba: a zsiradékot érdemes dagasztás közben, a már összeállt gombóchoz hozzáadni. Fontos a fokozatosság: a puha vajat vagy olajat ne egyszerre zúdítsuk a keverőtálba, hanem kis adagonként. Mindig várjuk meg, míg a tészta felvette a hozzáadott zsiradékot és csak azután jöjjön a többi.
Túl magas dagasztási fokozat
Mint minden keverési folyamat, a dagasztás is akkor jó, ha fokozatos. Először alacsony fordulatszámon indítsunk a robotgéppel, nehogy a hozzávalók fele a tálon kívül landoljon az erőszakos keveréstől. A tészta egybeállása után azonban jobb, ha közepes-magas fokozatra váltunk: a gluténszerkezet megerősödése ugyanis csak határozott dagasztás mellett megy végbe.
A szükségesnél rövidebb dagasztási idő
Természetesen az erős gluténszerkezethez idő kell, nem alakul ki csak úgy, magától. Kézi dagasztás esetében 10 percig dolgozzuk a tésztát, míg a robotgéppel 5-7 percet adjunk a masszának. Akkor készültünk el, ha a gombócunk felszíne feszes, enyhén fényes és a belenyomott ujjunk nyoma lassan, de biztosan visszaugrik.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippekért kattints ide: