Felfedjük előttetek a tökéletes húsvéti fonott kalács titkait

Bár pár hetünk még van húsvétig, a tökéletes kalács kikísérletezését érdemes még időben elkezdeni. Mutatunk egy receptet, és adunk pár jó tanácsot, hogy mindenki elájuljon attól, milyen finom kalácsot tudsz sütni!

Minek mennél érte boltba, ha te is meg tudod sütni? Egy finom, foszlós és puha kalács elkészítése nem atomfizika, egy kis figyelmességgel és persze az arányok pontos betartásával hamar kitanulható a házi kalácskészítés művészete. Idén húsvétkor ne hagyatkozz a bolti változatra, készítsd el magad a legfinomabb kalácsot, akár a család együttes segítségével!

Amire szükséged lesz: 2,5 dl tej, 20 g cukor, 2 evőkanál finomliszt, 50 dkg finomliszt, 15 g friss élesztő, 5 dkg cukor, 1 db tojás, 10 dkg vaj, 1 db tojássárgája, 1 db tojásfehérje

A langyos tejbe belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukort, beletesszük a két kanál lisztet, megkeverjük, és felfuttatjuk 15 perc alatt. Az 50 dkg lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót és a cukrot, majd elkeverjük. Hozzáütjük a tojást, beleöntjük a kovászt, és ha nagyjából összeállt, akkor több adagban belemasszírozzuk az olvasztott vajat.
Konyharuhával letakarjuk, és 30 percig kelesztjük.

Ezután három egyenlő részre vágjuk, finoman kinyújtogatjuk, és megfonjuk. Letakarva kelesztjük még legalább 10 percig. Megkenjük tojássárgájával, majd fehérjével, és 180 fokra előmelegített sütőben sütjük 40 percig.

Mi mindenre érdemes figyelni, ha kalácsot sütsz?

A tökéletes kalács készítéséhez az első és legfontosabb, hogy legyél türelmes! A kalácsnak kétszer kell megkelnie, egyszer még masszaszerű állapotában, másodszorra pedig már fonott, de még nyers állapotában. Hogy ezen kívül mi fontos még?

  • A kalács készítésekor minden felhasznált alapanyag legyen szobahőmérsékletű (ehhez a recepthez olvasztott vajat kell majd használnod, de ez se legyen forró a használatkor)
  • A konyhában a kalács készítésekor legyen kellemesen meleg, és lehetőleg kerüljük az ablaknyitogatást, huzatot.
  • Friss élesztőt használjunk, a lisztet pedig szitáljuk le, így a tésztánk még levegősebb lesz.
  • Ne spóroljunk időt a gyúrással sem. A tészta gyúrásánál a vajat egyenletesen adagoljuk, a tésztát pedig gyúrjuk addig, míg hólyagos (levegős nem lesz).
  • A megkelt tésztával óvatosan bánjunk, azt lehetőleg már ne gyúrjuk, csak finoman formázzuk. A deszkát csak vékonyan lisztezzük ki.
  • Sima tepsi helyett gyümölcskenyér-sütőformába is tehetjük a kalácsot, így biztosan nem esik szét sütés közben.
  • A sütő semmiképpen ne legyen légkeveréses működésre állítva! Sütés közben ne nyitogassuk a sütő ajtaját, a kalács behelyezésekor viszont egy kis, vízzel teli, hőálló tálat berakhatunk a sütő aljára, egy kis gőz jót tesz a kalács tésztájának.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a receptek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek