3 zöldség, amiből hamis „húsgolyót” gurigathatsz a spagettidre

Bizony, húsmentes étrend mellett is feltörhet a vágy az emberben, hogy olyan klasszikus fogásokat élvezzen, mint például a húsgombócos spagetti. Csak ebben az esetben a hús kiesik az egyenletből, helyét pedig az alábbi zöldségek veszik át.

Egy nagy tál paradicsomos tészta ízes fasírtgolyókkal talán az egyik leginkább étvágygerjesztő látvány, olyannyira, hogy még a húsmentesen étkező emberek sem tudnak lemondani a húsgombócos spagettiről. Szerencsére nem is kell így tenniük, ugyanis akad pár olyan zöldség, ami állagban és ízben is képes hozni az eredetihez hasonló labdacsokat. Készítsünk húsgombócos spagettit vegetáriánus köntösben, jöjjön az alaprecept és a különböző variációk!

3 zöldség, amiből hamis „húsgolyót” gurigathatsz a spagettidre

A húsmentes alaprecept

Nagyjából hasonló alapanyagok kellenek a húsmentes fasírthoz, mint egy hagyományos, húsos recepthez, csupán más arányban. Mivel a darált marha/sertés önmagától is könnyebben összeáll, ahhoz nem kell olyan sok plusz „kötőanyag”.

Ellenben a zöldségek nem ilyen szerencsések: őket általában határozottan kell noszogatni, hogy formálódjanak masszává, majd gombóccá.

Ezt a legkönnyebben két „csodaszerrel” érhetjük el: tojással és kenyérrel/zsemlemorzsával. A péktermék mindenképpen legyen száraz, és jobb, ha fehér és nem teljes kiőrlésű kenyerekkel/zsömlékkel próbálkozunk.

Lehetséges kiegészítők

A zöldségen, tojáson és kenyéren kívül persze további kiegészítőkkel is feldobhatjuk a fasírtunkat. A friss, aprított petrezselyem például fantasztikus ízt adhat bármilyen fasírtnak (legyen húsos vagy mentes), csakúgy, mint a reszelt fokhagyma. Keverhetünk még a masszába dinsztelt vagy karamellizált hagymát (aprítva) is.

A fűszerezés terén érdemes szerénynek maradni: kevés só, bors, fűszerkömény és füstölt paprika csodákra képes bármilyen fasírttal.

Zöldségek, amelyekből fasírt készülhet

  • padlizsán: a krémesre sült zöldség húsa kiváló alapja lehet a kis gombócoknak, adjunk hozzá konzerv hüvelyest állagjavítás céljából, fűszerezzük egy leheletnyi extra oreganóval
  • gomba: a szeletelt, alaposan lepirított gombát aprítógéppel dolgozhatjuk „húsos” állagúra, majd jöhetnek hozzá a fent említett „kötőanyagok” és kiegészítők
  • hüvelyesek: a konzervben megbújó, konyhakész lencse-, borsó-, bab- és csicseriszemeket bármikor előkaphatjuk, és fasírtalapot készíthetünk belőlük egy krumplinyomó/késes aprító segítségével

Az elkészítésről röviden

A bekevert fasírtalapból formázzunk diónyi golyókat – esetleg beleforgathatjuk őket vékonyan zsemlemorzsába, hogy ropogósabb külsőt kapjanak – majd süssük aranybarnára kisebb adagokban egy kiolajozott serpenyőben. Mindegyik oldalon 2-3 percig süssük, hogy szép színt kapjanak a fasírtok. Tálaljuk paradicsomszószos spagettivel, persze más kísérettel is élvezhetjük.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Húsmentes tippek, trükkök, receptek várnak:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Ezért nem mindegy, hogyan kerül a cukor a lekvárba

Annak ellenére, hogy a legtöbb lekvár receptje pokolian egyszerű (hiszen csak gyümölcsből, cukorból és esetleg dzsemfixből áll), nem érdemes félvállról venni a befőzés folyamatát. Minden mozzanatnak megvan a maga fontossága: így a cukor hozzáadásának is.