Hogyan főzzünk jól zsírral és olajjal

A zsírokat képtelenség kizárni az életünkből, hiszen a vitaminok nagy része a zsírok segítségével szívódik fel.Tanuljuk meg helyesen használni, nem lesz nehéz!

Miért bántjuk a zsírt?

A zsírokkal készült ételek ízletesek, a fűszerekben lévő illóolajok is igazán a zsírok által érvényesülnek. A konyha mesterei pontosan tudják, hogy az egyes ételek ízvilágát melyik természetes zsírféle teljesíti ki, az étel jellegének melyik a legjobb. Aki egészséges, és az emésztőszervei jól működnek, annak a mértékletes és a minőségre figyelemmel lévő táplálkozás, a rendszeres, fizikai aktivítás mellett, nem kell félni a zsíroktól. A zsírban, olajban sütés ugyanakkor nem tartozik az egészséges ételkészítési eljárások közé, úgyhogy érdemes csínján bánni vele.

Egyszerűen csak használjuk jól!

Ha már sütünk, akkor olyan zsírfélét lenne jó választani, ami bírja a hőt, kevésbé hajlamos az oxidációra, könnyen emészthető, nem befolyásolja hátrányosan a koleszterinszintet, mint az állati zsírok, s ráadásul alacsonyabb kalóriájú.

  • A kókuszzsírt a szakemberek könnyen emészthetőnek tartják.
  • A finomított olíva-, napraforgó- és repceolajok szintén hőstabilak, transzferzsírtartalmuk miatt azonban újabban kritizálják.

Mint mindent, ezt is csak mértékkel – és néhány tippel!

  • Keményítőt tartalmazó ételekről a sütés után papírtörlővel itassuk le a felesleges zsírt (pl. fánk, sült krumpli). Ezeket lehetőleg csak ritkán fogyasszuk, mert az ereink állapotára nem éppen kedvezően ható koleszterint tartalmaznak.
  • Aki komolyan veszi az egészségét, s megengedheti magának, használjon friss olajat a sütéshez.
  • Az ártalmas égéstermékektől csak úgy óvhatjuk meg a szervezetünket, ha a már használt, s leszűrt zsírral/olajjal habosodás után többé már nem sütünk, főzünk!

Cikkünk szerzője: Markovics Vera, kozmetikus.

A zsírok is szépítenek >>

Receptek kókuszzsírral >>

Receptek repceolajjal >>

Receptek kacsazsírral >>

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 konyhai eszköz, melyet évente kell cserélned

A konyhai eszközöket nemcsak akkor kell cserélni, ha már ténylegesen elhasználódtak. Mivel rengeteg baktérium kerülhet rájuk, már az alapos tisztítás sem mindig segít rajtuk, ezért érdemes őket évente cserélni, mert az egészséged bánhatja. Mutatjuk, melyek ezek az eszközök!