A zsírok is szépítenek!

Sokan tartózkodnak a zsírok és olajok fogyasztásától, pedig megfelelő minőségben a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás kellékei! A bőrünk például fakóvá válhat nélkülük...

Nem mindegy, hogy miből, mennyit

Bőrünk és alakunk szempontjából egyáltalán nem mellékes, hogy milyen minőségű és mennyiségű zsírt, illetve növényi olajat fogyasztunk. Nélkülözhetetlen alkotóelemei táplálkozásunknak: energiaforrást jelentenek, számos fontos vitamin (A, D, E, K) felszívódásához is szükség van rájuk. A szervezetben a hőmérsékletnek, a belső szervek védelmének és a hormonok előállításának is feltétele, hogy valamennyi tárolt zsírral rendelkezzünk.

A kevés is baj lehet

A túlzottan zsírszegény táplálkozás hatására a bőr is fakóvá, sérülékennyé válik. A tartós zsírmentes diéták – koplalás (böjt) –, a drasztikus fogyókúrák gyakran vezetnek maradandó szépséghibákhoz: megereszkedő mellek, stria, megnyúlt bőr, mély ráncok, száraz, fakó bőr lehet a következmény.

Elhízás, cellulit...

A állati zsírok és a növényi olajok zsírsav-összetételükben különböznek egymástól. Az előbbiben nagyobb mennyiségben találhatók telített zsírsavak, míg a növényi olajokat az egyszeresen és a többszörösen telítetlen zsírsavak és számos biológiailag aktív anyag jelenléte jellemzi.

Ha a szükségesnél nagyobb mennyiségben fogyasztunk állati zsírokat, akkor, amellett, hogy elhízunk, s a csípő, combok tájékán számíthatunk a narancsbőr (cellulit) megjelenésére – magas koleszterintartalmuk miatt – érrendszeri betegségek kialakulásával is számolhatunk, ami ugyancsak nem kedvez a bőr anyagcseréjének.

Többféle olajat és zsírt használjunk!

Magyarországon az emberek nagy része a sertészsír mellett szinte csak hőkezelt napraforgóolajat használ. Az egyoldalú olajfelhasználás miatt sokan nem jutnak elegendő mértékben telítetlen zsírsavakhoz, pedig az egészséges érrendszer megőrzéséhez, a sejtépítéshez ezek is fontosak.

  • A hidegen sajtolt növényi olajok hozzájárulnak a vér koleszterinszintjének csökkentéséhez, valamint a védőfaktor (HDL-koleszterin) növeléséhez, s ezáltal az erek egészségéhez, az érelmeszesedés megelőzéséhez.
  • Az olívaolajban található oleuropin keserűanyag vérnyomást csökkentő hatású, megköti a szabad gyököket, javítja a vér folyékonyságát, vérkeringés-fokozó és gyulladáscsökkentő hatású.
  • A legjobb lenne, ha többféle növényi olajat fogyasztanánk!

Olajjal az ekcéma ellen

Akinek sérült a bőre vagy ekcémás bőrbetegségben szenved, az olívaolaj mellett 1 mokkáskanálnyi ligetszépe olajat is csepegtessen a salátára vagy a joghurtba. Az olajban található gammalinolénsav bőrgyógyító hatású. A bőr feszességének megőrzését antioxidánst, E-vitamint és kollagénképző oligomer procianidint tartalmazó szőlőmagolaj fogyasztásával is segíthetjük.

Címlapról ajánljuk