"Nem, NEM kérek zacskót, köszönöm." – "De azért adok egyet!"

Vajon beindult már a várva várt zacskótlanítás a fejekben? Ténylegesen is figyelnek az emberek (a vásárlók és az eladók) arra, hogy ha nem létszükséglet, ne vegyünk illetve ne nyomjanak száz évek alatt lebomló nejlont a kezünkbe? Röviden: igen is, meg nem is.

A kormány tavaly meghozott, visszavont, majd újra meghozott döntése értelmében 2021, azaz idén júliustól elvileg eltűnnek majd az egyszer használatos műanyagok az életünkből.

Addig is, egy biztos: az emberek többsége úgy tépkedi a boltokban és a piacokon az átlátszó nejlont, mintha nem lenne holnap, hogy fél órán belül kidobja otthon. Szomorú.

Így is nézhet ki egy bevásárlás

Tiltás ide vagy oda, összeszedtük, mit tapasztalunk mi a mindennapokban, ha boltba, piacra megyünk. Elvégre messze még a július, ki tudja, mi lesz addig:

Miért, de M.I.É.R.T. kell egy árva banánt vagy egy magányos citromot bezacskózni?!

...mert még a szétguruló mandarinoknál megértem, bár, kapaszkodjunk meg, saját zacskót/táskát is lehet vinni nekik! De komolyan, aki megmagyarázná a zacskófétist, azt megköszönném, mert nem lehet egy értelmes, gondolkodó ember érve sem az, hogy úgy könnyebb ráragasztani a matricát. A mai napig nap mint nap látok fiatal, kulturált, szimpatikus vásárlókat, akiken látom, hogy csípőből tépik le a szupermarketben a totálisan felesleges és silány nejlont, hogy lemérjenek egy darab padlizsánt. Ők pedig kizárt, hogy nem hallottak olyan aprócska gondokról, mint a környezetszennyezés.

Mi is így csináljuk!

Aztán ott vannak az eladók és a piaci kofák, akik rejtélyesen kötődnek a nejlonhoz

Tudjuk, hogy itt generációs különbségek is vannak, és jó hír, hogy sokuk abszolút nyitott rá, ha visszautasítod, viszont van, aki húzza a száját, mert vagy téged néz túlbuzgónak, vagy úgy véli, az ő dolgát nehezíted, ha 3 répát külön kell lemérnie. Bezzeg nagyanyáink megoldották egy fonott kosárral a bevásárlást!

A végső csapás a lelkemnek pedig a két kedvenc érvem: "ÚGYSE EZEN AZ EGY ZACSKÓN FOG MÚLNI..." valamint a "Jaj egyem a szívét, a Földnek már ÚGYIS MINDEGY!"

Mi a megoldás? Gondolkozz, ennyi

  • vigyél magaddal otthonról vászonzsákot, üveget, szütyőt, és abba pakolj vásárláskor
  • MONDJ NEMET, ha kérdezik, kérsz-e nejlont - de most komolyan, a legtöbbször tényleg felesleges...
  • légy rá büszke, hogy nem zacskózol, tekints a heti piacozásra misszióként, mert egyre többen vagyunk
  • hozz áldozatot a kényelem oltárán, tudatosítsd a célt: az emberek és a Föld műanyag-mentesítése, a gyerekeid jövője, a te jelened...ennél egyszerűen NEM LEHET fontosabb az, hogy ne guruljon szét a krumplid
Sok-sok évig felhasználható szütyők

Szemezgettem a barátaim véleményeiből is:

"...a zöldséges, akihez heti kétszer járok, mindig segít, elkéri a vászontáskámat a bepakolásra meg a kis zöldség-gyümölcs tasakomat is, nem akarja rám sózni a műanyagot.... A hentesnél már más a helyzet, ha ott például nagyobb adagot veszek valamiből, akkor tuti dupla zacskóba rakja." (Csilla, VII. ker.)

"Pozitív a tapasztalatom. Gyakorlatilag sose használok nejlont, 90%-ban a gyümölcsre, zöldségre magára ragasztom a cédulát, és még egy pénztáros se tett rá megjegyzést (önkiszolgálóban meg eleve nem gond.) A pékáruknál viszont még nincs nagyon alternatíva a nejlonra, a legtöbb helyen a kirakott papírtasak közepén is műanyag van..." (Petra, belváros illetve Szombathely)

"Mi az MDF piacra járunk a kis zsákszütyőinkkel, mivel magunk előtt lóbáljuk, ezért nem is ajánlják fel a zacskót, de ha körbenézel, tök egyértelmű, idősek zacsiznak, fiatalabbak nem! Ott az árus sem erőlteti. A Fény utcai és a Fehérvári úti vásárcsarnokban viszont automatikusan veszik elő..." (Viki, III. ker.)

"Piacra minden hétvégén járok, ahová viszem a textilzsákokat és a befőttesüvegeimet. Sajnos mindent mindig automatikusan nylonba csomagolnának, nekem kell szólnom, hogy nem kérek zacskót. Visegrádon egy zöldséges viszont közölte velem, hogy ő csak úgy tudja lemérni az árukat, ha külön-külön bezacskózom, és különben is, anélkül piszkos lesz a keze." (Andris, XI. ker. és Visegrád)

Úgy látjuk, hogy talán van remény, sokakban elindult már a gondolat és a cselekvés is, de a teljes és rendszer szintű változáshoz tényleg kelleni fog a felülről jövő "parancs" – várjuk, hogy életbe lépjen végre!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Címlapkép.

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Zöldborsóleves

Ha itt a nyár, akkor elmaradhatatlan látogatója a konyhánknak ez a gyors és könnyed borsóleves, amit akár minden héten tudnánk kanalazni. Ráadásul friss és fagyasztott borsóból is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.