„Új" wellness-trend ütötte fel a fejét a TikTok- és az Instagram-felhasználók körében az elmúlt hónapokban: sorra posztolják, hogy chiamagos vízzel indítják a reggelt. Hogy mi is ez pontosan? Pontosan az, aminek hangzik, vagyis chiamag egyszerű, sima vízbe áztatva. Bár úgy hirdetik, mintha minden problémádra megoldást jelentene ez a kotyvalék, azért, mint minden más internetes csodaszerhez, ehhez is érdemes szkeptikusan hozzáállni, és utánaolvasni, hogy tényleg olyan jó-e, mint ahogy azt egyesek állítják.
Összegyűjtöttük, mit kell tudnod erről a trendről, mielőtt minden reggelt egy nagy pohár vízbe áztatott chiamaggal indítanál:
Régi-új trend, avagy a „belső zuhany"
A trend egyébként nem újkeletű. Néhány éve már kering az interneten, és időről időre újra és újra felkapják. 2022-ben „belső zuhany" néven vált népszerűvé, mint a székrekedés enyhítésének és a rendszeres bélmozgás ösztönzésének záloga.
Mostani feltámadásakor az italt gyakran „ebihalvíznek" nevezik, és általában vagy a gyors fogyás ígéreteként, vagy a puffadás csökkentésére és a bélrendszer egészségének elősegítésére szolgáló módszerként hirdetik.
A chiamagos vizet körülvevő számtalan név és egészségre vonatkozó állítás megnehezítette annak eldöntését, hogy mi igaz és mi nem vele kapcsolatban. A valóság azonban az, hogy számos tényezőtől függ, jó ötlet-e meginni ezt a nyálkás keveréket. Többek között az is befolyásolja a hatását, hogyan készíted el, mennyit fogyasztasz belőle, és mi a célod vele.
Biztonságos vízbe áztatott chiamagot inni?
Igen, ha helyesen csinálod. Mint sok más dolog esetében, chiamagos vízből is megárt a sok. A chiamag népszerűségét annak köszönheti többek között, hogy rostban gazdag, ami segít, hogy az ételek keresztülmenjenek az emésztőrendszeren, azonban túl is lehet adagolni.
Épp ezért a chiamagot a legjobb szárazon, kis mennyiségben fogyasztani salátákra, joghurtba vagy zabkására szórva, vagy akár turmixokhoz adva. Általában csak egy negyed-fél teáskanál elegendő belőle adagonként. Az emberi szervezet így tudja a legjobban tolerálni.
Ha mégis úgy döntesz, hogy több evőkanálnyi mennyiséget vízzel együtt szeretnél elfogyasztani, akkor hagyj neki időt, hogy felszívja a vizet és zselésedjen, mint a chiapudingban. Evőkanálanként nagyjából három gramm rost van benne, és a víz segít abban, hogy ez a magmennyiség átáramoljon a tápcsatornán. Ha ennyi chiamagot szárazon vennél magadhoz, akár olyan gyomor-bélrendszeri problémákat is tapasztalhatnál, mint a hasmenés, puffadás vagy székrekedés.
Fontos: a nyers, száraz chiamagot önmagukban nem lehet megenni!
Ennek oka, hogy ilyen formában fulladásveszélyes. Ezért ügyelj arra, hogy a chiamagot mindig valami mással együtt fogyaszd, és csak kis mennyiségben szórd más ételekre, ha nem folyadékkal kombinálod, így biztosan nem lesz semmi bajod.
A chiamagos víz elkészítésekor két kulcsfontosságú szempontra figyelj: adj időt a magoknak, hogy felszívják a folyadékot, és kezdj kisebb mennyiséggel (1 teáskanál), és onnan haladj felfelé (rengeteg folyadék fogyasztása mellett).
Ahhoz, hogy a chiamagok felszívják a vizet, legalább 15-20 percig hagyni kell őket állni. Ha pedig nagyobb mennyiségű chiamagból készítesz valamit, például chiamagos pudingot, akkor érdemes több órát várni. Egyszerűen keverd őket a folyadékba, majd várj. Ha chiamagos vízről van szó, minél több folyadékot használsz, annál jobb, hiszen így a magok kevésbé bolygatják meg az emésztőrendszeredet.
A chiamagos víz helyettesíthet egy étkezést?
A válasz erre a kérdésre határozott nem. A chiamag csak egy összetevő, és egy élelmiszer nem ad ki egy teljes étkezést. Mivel a chiamagok sok folyadékot képesek felszívni és magas a rosttartalmuk, gyorsan teltségérzetet okozhatnak, különösen, ha sok vízzel fogyasztod őket. De a jóllakottság érzése nem jelenti azt, hogy a szervezeted minden tápanyagot megkapott, amire szükséged van.
Van bármilyen táplálkozási előnye a chiamagos víznek?
Ha küzdesz az elegendő rostfogyasztással - amit gyümölcsökből, zöldségekből, teljes kiőrlésű gabonafélékből és hüvelyesekből is be tudsz vinni -, akkor a chiamagos víz hasznos lehet. A rostok fontosak az egészséges emésztőrendszer fenntartásához, mivel segíthetnek szabályozni a bélmozgásokat, és elősegítik a jó baktériumok növekedését a bélrendszerben.
A chiamag Ómega-3 zsírsavakban is gazdag, amiket a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenésével hoznak összefüggésbe, és segíthetnek a koleszterinszint csökkentésében.
Valójában a chiamag a legjobb növényi forrása az Ómega-3 zsírsavaknak, de szorosan követi őt a lenmag.
A chiamagon túl
Viszont mindezekkel együtt van jobb módja a rostok és az Ómega-3 bevitelének, nem kell a chiamagos vízet lekényszerítened a torkodon, ha nem akarod.: táplálkozz változatosan, egyél sok zöldséget és gyümölcsöt, építsd be a lenmagot a táplálkozásodba, és ne hagyatkozz csupán random internetes trendekre, ha az egészségedről van szó.
Ha pedig mégis a chiamag mellett tennéd le a voksod, ízletesebb formában is be tudod vinni, minthogy vízbe áztasd.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: